بیماری هولناک که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 174696
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
شاخص : جذام، بیماری ناشناخته‌ای است که در عرض ۲۰ سال مثل یک خوره زندگی را به کامتان تلخ می‌کند.

به گزارش شاخص نیوز: زمانی که صحبت از بیماری‌های مرگبار می‌شود ذهن‌مان به سمت بیماری‌هایی چون سرطان، ایدز، بیماری‌های قلبی و غیره می‌رود، غافل از اینکه برخی از این بیماری‌های کشنده ارتباطی با هیچ کدام از این موارد نداشته و بر اثر عواملی مختلف از جمله اختلالات هورمونی دربدن انسان رخ می‌دهد؛ بیماری‌هایی نادر که با تاثیر بر ظاهر انسان، عواقبی دردناک به همراه خواهند داشت؛ در این بخش به معرفی برخی از عجیب‌ترین بیماری‌های جهان می‌پردازیم.

جذام (Leprosy) یا « هانسن» جزو دسته‌ای از بیماری‌های عجیب و ناشناخته است که کمتر به گوش شما خورده است؛ این بیماری از طریق باکتری مایکوباکتریوم لپره و مایکوباکتریوم لپروماتوسیس منتقل می‌شود و در طول ۵ الی ۲۰ سال اول هیچ علامتی نداشته و به صورت عفونت در بدن دیده می‌شود. جذام به مرور با ورود به تمام سلول‌های بدن، آن‌ها را از بین برده و مانند خوره گوشت و استخوان فرد را خورده و از بین می‌برد.


بیشتر بخوانید: آنانسفالی؛ فرازمینی‌ یا زمینی‌هایی با اختلالات انسانی؟ + تصاویر


بیماری هولناکی که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر

جذام کدام قسمت از بدن را درگیر می‌کند؟

جذام اغلب دستگاه عصبی، دستگاه تنفسی، پوست، و چشم‌ها را درگیر کرده و باعث ایجاد ناتوانی در آن نقطه از بدن می‌شود، با پیشرفت بیماری فرد احساس درد شدید کرده و به مرور بخش‌هایی از بدن مانند دست و پا را از دست می‌دهد و در نهایت دچار آسیب‌هایی مکرر می‌شود.  احساس ضعف و ضعف چشم یکی از علائم جذام است.

بیماری هولناکی که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر

جذام شامل ۲ نوع باکتری به نام‌های پسی باسیلاری و مالتی باسیلاری است. این دو نوع باکتری بر اساس تعداد پیگمانتاسیون ضعیف و لکه‌های پوستی بی‌حس تشخیص داده می‌شوند و تفاوتشان در تعداد لکه‌هاست؛ در پسی باسیلاری تعداد این لکه‌ها پنج عدد یا کمتر و در نوع مالتی باسیلاری تعداد آن‌ها بیشتر از پنج عدد است.

بیماری هولناکی که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر

آیا جذام قابل انتقال است؟

بله، جذام از طریق ریز قطره‌های تنفسی به انسان منتقل می‌شود و با استفاده از اسید فاست در بافت برداری پوستی یا از طریق تشخیص DNA با استفاده از واکنش زنجیره‌ای پلیمراز تشخیص داده می‌شود، این بیماری از دسته بیماری‌های بسیار عفونی نیست.


بیشتر بخوانید: بیماری های نادر که باعث قدرت خارق العاده در بدن می‌شوند!/از نداشتن حس ترس تا حافظه باورنکردنی


بیماری هولناکی که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر

آیا جذام قابل درمان است؟

خوشبختانه با تلاش پزشکان در حال حاضر این بیماری درمان و در بسیاری کشورها ریشه کن شده است؛ یکی از درمان‌های جذام استفاده از درمان دارویی است که داروی داپسون، کلوفازیمین و ریفامپین بهترین نتیجه را دارد، این داروها توسط سازمان بهداشت جهانی در اختیار کشورها قرار می‌گیرد.

بیماری هولناکی که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر

میزان شیوع جذام چقدر است؟

در سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۸۹ هزار نفر در جهان به این بیماری مزمن مبتلا بوده‌اند و این تعداد در حال حاضر به ۲۳۰ هزار نفر رسیده‌است. موارد مزمن بیماری که از دهه ۱۹۸۰ حدود ۵٫۲ میلیون نفر را به خود مبتلا کرده بود، کاهش یافته‌است. در حال حاضر بیشترین آمار جذام مربوط به کشور هند است، علاوه بر آن ۱۶ کشور دیگر درگیر این بیماری هستند، در ۲۰ سال گذشته ۱۶ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شده‌اند که با روش‌های درمان مختلف درمان شدند.


بیشتر بخوانید: ۱۰ بیماری عجیب و نادر در جهان/ از سندرم زیبای خفته تا آلیس در سرزمین عجایب+ تصاویر


بیماری هولناکی که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر

برخی از کشورها به دلیل شیوع این بیماری در سطح بالا، مبتلایان را قرنطینه می‌کنند؛ بطور مثال در هند، بیش از هزار نفر، در چین حدود صدهزار نفر و در آفریقا افراد در قرنطینه به سر می‌برند، با این حال بیشتر این کمپ‌ها بسته شده‌اند زیرا راه ورود عامل جذام به بدن، به‌طور دقیق مشخص نیست و دوره درمان آن بسیار طولانی است.

بیماری هولناکی که ذره ذره جانتان را می‌گیرد+ تصاویر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار