ایران جانبی

» بی‌توجهی به حجاب و عفاف عامل تخریب بنیان خانواده است/ فسادهای اقتصادی و رانت خواری‌ها فرهنگ را تحت الشعاع قرار می‌دهد
کد خبر: 191448
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱:۵۶
کارشناس مسائل فرهنگی:
شاخص : کارشناس مسائل فرهنگی گفت: فسادهای اقتصادی و رانت خواری‌ها بخشی از مسائل فرهنگی را تحت تاثیر قرارد داده که در جامعه مشهود است و امروز بحث اقتصادی و فرهنگ کشور ما در خطر است.

مریم مددخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه حجاب از دستورات خداوند است، اظهار کرد: در پس هر کدام از دستورات خداوند بدون شک یک مصلحتی وجود دارد؛ اگز زنان و مردان جامعه‌ای مقید به اجرای دستورات الهی باشند از جمله پوشش مناسب موجب آرامش در جامعه می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه حجاب افزود: متاسفانه تعریف حجاب به طور مناسب عنوان نشده و فقط به صورت یک مقوله فردی به آن نگاه می‌شود در حالی که کاملا موضوع اجتماعی است.

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: قطعا وقتی انسان در جامعه با افراد دیگر در ارتباط است، حقوقی را باید رعایت کند و هر مرد و زنی باید با انسانیت خود در جامعه حضور یابد نه اینکه نگاه جنسیتی داشته باشد.

این کارشناس خانواده ادامه داد: با مطرح شدن جنسیت نیز به دنیال آن پوشش هم کمرنگ می‌شود و موجب جلب توجه دیگران خواهد شد که این مسئله تبعاتی از قبیل مقایسه و اختلافات خانوادگی را در پی دارد.

مددخانی عنوان کرد: با برهم خوردن آرامش خانواده‌ها قطعا افراد جامعه به اهداف اصلی که دارند، نمی‌‍رسند و عدم توجه به حجاب یکی از عوامل تخریب بنیان خانواده است.

وی بیان کرد: اگر پوشش زنان و مردان طبق چارچوب اسلام باشد بدون شک روابط صمیمی در خانواده و آرامش را در جامعه به ارمغان می‌آورد و از سست شدن بنیان خانواده جلوگیری می‌کند.

کارشناس مسائل فرهنگی ابراز کرد: حجاب از صدر اسلام مطرح شده اما پوشش و حجاب را می‌توانیم در تمدن‌های باستانی و با بررسی تاریخ در جوامع قبل از اسلام هم دریابیم.

مددخانی گفت: مقوله حجاب نه تنها یک مقوله دینی بلکه یک اصل انسانی است چراکه براساس انسانیت نیز پوشش ما نباید به گونه‌ای باشد که دیگری را اسیر خود کنیم؛ وقتی پوشش ما جلب توجه کند یعنی فکر و ذهن دیگری را دربند و اسیر خود کرده‌ایم.

این کارشناس خانواده گفت: شهید مطهری می‌فرماید: “اگر عریان بودن تمدن است پس حیوانات متمدن‌ترند” حجاب فقط یک بحث دینی نیست بلکه جنبه عقلانی و دینی دارد.

وی تصریح کرد: در کشورهای غربی مراکز شیعه شناسی را راه‌اندازی کرده‌اند و در این زمینه مطالعاتی دارند و این موضوع را مطرح می‌کنند که اگر حجاب را از جوامع اسلامی حذف کنیم، به اهداف خود می‌رسیم؛ همان طور که امروز می‌بینیم در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تبلیغات گسترده دارند.

کارشناس مسائل فرهنگی ادامه داد: دشمنان به این نتیجه رسیدند، یکی از مسائلی که باعث حفظ بنیان خانواده می‌شود نیز اعتقاد زنان ایرانی به پوشش است و به طور تدریجی برای کمرنگ کردن حجاب در جامعه کار کردند.

مددخانی خاطرنشان کرد: از طرفی امروز جوامع غربی وقتی سرگذشت بانوان محجبه را مطالعه می‌کنند و آرامش پوشش را درمی‌یابند لذا نسبت به حفظ حجاب و پوشش روی می‌آورند چراکه این مسئله یک فطرت الهی است که در هر انسانی وجود دارد.

وی ادامه داد: فطرت انسان پاک است اما بر اساس محیط‌هایی که در آن قرار می‌گیرد و تربیت‌های نادرستی که دارد نیز این فطرت انسانی را غباری فرا می‌گیرد اما هرگز از بین نمی‌رود و وقتی انسان در هر زمانی با حقیقت دین و اسلام آشنا شود، فطرت الهی آن بیدار می‌شود.

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: بانوان غربی که به دین اسلام و تشیع روی می‌آوردند به خاطر زنده شدن فطرت الهی و شناخت حقیقت است و فهمیدند که زنان با پوشش خود حریم خصوصی که دارند را به همه اعلام می‌کنند.

مددخانی بیان کرد: زنانی که نسبت به حجاب بی توجه هستند و اسیر مد شده‌اند نیز نشان از خلا عاطفی و شخصیتی است چراکه هر چه پوشش کمرنگ باشد جایگاه شخصیتی خود را پایین آورده‌ایم.

وی افزود: امروز در عرصه جنگ نرم قرار داریم و خیلی سخت تر از جنگ سخت است، با این وجود شاهد گرایش مردم به اعتقادات و حفظ پوشش در جامعه هستیم چراکه همه افراد در قالب حجاب و پوشش است که آرامش دارند.

کارشناس مسائل فرهنگی تصریح کرد: فسادهای اقتصادی و رانت خواری‌ها بخشی از مسائل فرهنگی را تحت تاثیر قرارد داده که در جامعه مشهود است و امروز بحث اقتصادی و فرهنگ کشور ما در خطر است.

مددخانی در پایان گفت: متاسفانه برخی از دولتمردان و مسئولین در راستای منافعی که دارند نمی‌خواهند اعتقادات مردم پابرجا باشد و انعکاس فسادهای مالی را در بحث فرهنگی و اعتقادی جامعه هم شاهد هستیم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار