بی‌توجهی دولت در حمایت از نویسندگان
کد خبر: 107196
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵
نویسنده قزوینی کتاب کودک و نوجوان عنوان کرد:
شاخص : کارشناس ادبی کانون پرورش فکری با تاکید بر بی‌توجهی دولت به هنر نویسندگی گفت: برای نهادینه کردن و گسترش فرهنگ کتابخوانی در گام اول از خانواده خودمان باید شروع کنیم؛ باید راهکاری برای آشتی کودکان و مردم با کتاب یافت، مردم ایران نباید کتاب‌گریز شوند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و ادب شاخص، ادبیات کودک و نوجوان گونه‌ای از ادبیات است که با تفکیک سنی مخاطبان، موجب توجه بزرگسالان به ظرفیت‌ها و استعدادهای کودکان و پاسخ‌گویی به ابهامات ذهنی این قشر می‌شود.

ادبیات کودک در واقع یک تیر است با دو نشان، که علاوه بر اینکه می‌تواند تضمین کننده سلامت و نشاط روزهای کودکی باشد می‌تواند بزرگسالی پر بار و سالمی را نیز به ارمغان بیاورد و کودکان را در مسیر صحیح رشد قرار دهد.

قصه‌ها و داستان‌های تاریخی، بیان کننده تاریخ و فرهنگ هر ملت و کشور است که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از دیرباز به ویژه در شب‌های بلند زمستان راوی داستان‌های تاریخی و افسانه‌ای رویاهای کودکی بچه‌ها بودند.

۱۸ تیر به مناسبت سالروز درگذشت مهدی آذریزدی، نویسنده «قصه‌‌های خوب برای بچه‌‌های خوب»، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و تایید مصوبه شورای فرهنگ عمومی، به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان در تقویم ثبت شده است.

خبرنگار فرهنگ و ادب شاخص، با مهدی مردانی نویسنده قزوینی فعال در زمینه ادیبات کودک و نوجوان و کارشناس ادبی کانون پرورش فکری استان به مناسبت همین روز به گفت‌و گو پرداخته است.

این نویسنده قزوینی اظهار کرد: در سال ۱۳۵۷ در قزوین متولد و نویسندگی را نیز از سال ۱۳۷۳ آغاز کرده و در زمینه کودک و نوجوان دارای آثاری چون «دلتنگی‌های یک آپارتمان»، «مثل قلب پروانه»، «پشت سر پاییز»، «جزیزه‌ای در اتاق من»، «کفشدوزک»، «پروازهای پرپر»، «باران در خیمه» و «جنگ سال‌هاست که تمام نشده»، است.

photo_2016-07-06_13-53-54

این نویسنده با بیان اینکه علاوه بر حوزه کودک و نوجوان در زمینه بزرگسال نیز فعالیت دارد، اذعان داشت: کتاب‌های به چاپ رسیده در این زمینه اعم از «مرگ قلابی ماهی‌ها»، «پشت پرده ملکوت»، «پایین پای ابیات» و «عاشقانه‌های جهنمی» است.

photo_2016-07-06_13-54-04

کارشناس ادبی کانون پرورش فکری با اشاره به استقبال ضعیف مردم از کتب ادبی عنوان کرد: متاسفانه حال و روز کتاب در کشور ما خوب نبوده چرا که جایگاه و اهمیت مطالعه به طور شایسته درک نشده و یا اگر هم درک شده جزء اولویت‌های خانواده‌ها قرار نگرفته و این موضوع در حوزه کتاب کودک نیز صادق است.

مردانی افزود: تا زمانی که مطالعه به عنوان موضوع ضروری و حیاتی از سوی نهادهای فرهنگی مانند آموزش و پرورش و اداره ارشاد تعریف نشود، توقع استقبال پرشور و چشم گیر مردم بی‌جا خواهد بود.

وی در خصوص علت توجه کودکان و نوجوانان به فضاهای مجازی تصریح کرد: به روز بودن این بخش یکی از نقاط قوت است که متاسفانه در حوزه کتاب به آن توجهی نشده و کتاب‌ها سالانه بروز نمی‌شوند.

این نویسنده اضافه کرد: اغلب خانواده‌ها برای خرید تبلت و موبایل هزینه‌های بالایی صرف کرده اما برای کتاب که هزینه به مراتب کمتری نیاز است جایگاهی در نظر نمی‌گیرند .

کارشناس ادبی کانون پرورش فکری، فعالیت‌های آموزش و پرورش در حوزه یادگیری را نیازمند بازنگری جدی دانست و ابراز کرد: باید راهکاری برای آشتی کودکان و مردم با کتاب یافت، مردم ایران نباید کتاب‌گریز شوند.

مردانی عنوان کرد: در سیستم آموزشی کشورهای پیشرفته از تعداد کتب درسی کمتر استفاده می‌کنند تا دانش‌آموزان لذت مطالعه را با کتاب‌های غیر درسی نیز درک کنند که این موضوع در کشور ما بالعکس بوده و همین امر موجب دلزدگی بچه‌ها از مطالعه شده است.

۱۰۰۸۲۰۷۷۹۳۳۴

صرفا مخالفت با آثار ترجمه‌ای منطقی نیست

وی با اشاره به پیشینیه ادبیات کودک و نوجوان در ایران ابراز کرد: این حوزه ادبی از زمان مشروطه آغاز شده که سالیان درازی از آن نمی گذرد و در حال گذار از دوره ابتدایی خود است.

این نویسنده اضافه کرد: آنچه که امروز داریم آثار ترجمه‌ای غرب است که تجربیات آن‌ها را در این زمینه لحاظ کرده‌ایم و در سال‌های اخیر نیز نویسندگان داخلی زحمات بسیاری در این حوزه کشیده‌اند.

کارشناس ادبی کانون پرورش فکری در خصوص افزایش روز افزون آثار ترجمه‌ای عنوان کرد: جذابیت و قدرتمند بودن برخی آثار ترجمه‌ای غیر قابل انکار است که این امر موجب ترغیب ناشران به نشر چنین آثاری شده است اما باید در اینکه چه چیزی و با چه هدفی ترجمه می کنیم دقت داشته باشیم و ارشاد نیز در این زمینه باید مجدانه حضور یابد.

مردانی تصریح کرد: صرفا مخالفت با آثار ترجمه‌ای منطقی نبوده چرا که شیوه تربیتی ما باید به گونه‌ای باشد که کودکان دارای قدرت تمیز شده و بتوانند آثاری متناسب با درک خود را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه مجوز کتاب قدرتمند نبوده‌ایم، توضیح داد: چه بسا کتاب‌هایی که در داخل تولید می شود قابلیت ارائه برای کودکان را نداشته و باید در این راستا وسواس داشته باشیم تا شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

بی‌توجهی دولت در حمایت از نویسندگان

این نویسنده با توجه به کمبودها و مشکلات نویسندگان ابراز کرد: عدم استقبال و بی‌توجهی مخاطبان به کتب تالیفی، وخامت اوضاع فرهنگی جامعه و نابه سامانی اقتصادی نویسندگان را به دنبال دارد.

کارشناس ادبی کانون پرورش فکری توجه به نمایشگاه‌های پوشاک را پررنگ‌تر از کتاب دانسته و تصریح کرد: نهادینه کردن مطالعه در بین آحاد مردم و فرهنگ‌سازی این امر نیازمند دغدغه و تلاش بیشتر مسئولین است.

مردانی با تاکید بر بی‌توجهی دولت به این بخش عنوان کرد: حمایت دولت در زمان شرایط بد بازار لازم و ضروری بوده تا شاهرگ فرهنگی کشور که در دستان نویسندگان است و باورهای یک ملت را شکل می‌دهد، حفظ شود.

۶۳۵۶۹۹۶۵۶۳۳۱۲۴۳۶۵۳

داشتن مهارت نویسندگی ارزش است

وی در خصوص کارگاه‌های شعر و داستان نویسی استان گفت: کانون پرورش فکری به عنوان متولی در ۱۶ مرکز ثابت که ۳مرکز آن در شهر قزوین و بقیه در دیگر مراکز استان واقع شده علاقه‌مندان به نویسندگی را آموزش می‌دهند.

این نویسنده با اشاره به اینکه داشتن مهارت نویسندگی ارزش است، اظهار کرد: بزرگ‌ترین و بهترین راه تربیتی بچه‌ها این است که بتوانند احساسات و مکتوبات قلبی خود را به راحتی بنویسند اما خانواده‌ها از این موضوع غافل‌اند.

کارشناس ادبی کانون پرورش فکری افزود: خانواده‌ها در زمان ثبت نام کلاس‌های تابستانی بیشتر به دنبال کلاس‌های درسی به ویژه زبان و ریاضی هستند و از شرکت در کلاس‌های ادبی اکراه دارند در حالی که نیاز است پس از ۹ ماه تحصیل به احتیاجات روحی آن‌ها نیز توجه شود.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار