بی‌مهری رسانه‌ها به فرهنگ شهادت و حوزه دفاع مقدس غیرقابل انکار است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61538
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱:۲۰
مسئول سایت "فاتحان ابدی":
شاخص : مسئول سایت "فاتحان ابدی" با بیان اینکه کم‌کاری مسئولین فرهنگی در استان بر مظلومیت شهدا افزوده است گفت: بی‌مهری رسانه‌ها به فرهنگ شهادت و حوزه دفاع مقدس غیرقابل انکار است.

به گزارش سرویس فرهنگی شاخص، شیما شعبانی در خصوص شروع فعالیت خود در عرصه رسانه و حوزه فعالیت برای شهدا اظهار کرد: فعالیت رسانه ای و فعالیت در حوزه شهدارا از سال۹۰  آغاز کردم؛ با توجه به اینکه فضای جامعه امروز خلاصه شده در عرصه رسانه باید حضور قشر مذهبی در این فضا بیش از گذشته، اما به صورت هدفمند باشد.

وی به فعالیت خود در کنگره شهدای استان اشاره کرد و افزود: یکی از مهم ترین برنامه‌های اجرایی کنگره شهدا گفتگو با خانواده‌های شهدای استان و جمع آوری عکس، وصیت نامه شهدا و تهیه فیلم از زندگی آنها می‌باشد، همچنین این کنگره در نظر دارد از مصاحبه‌های انجام شده کتاب‌هایی تهیه کند.

۰۰۲۵۲

این فعال فرهنگی با اشاره به اینکه فعالیت در زمینه معرفی شهدا به صورت گسترده انجام نشده است ابراز کرد: می‌توان گفت اقداماتی در حوزه شهدای شاخص استان صورت گرفته که البته در این زمینه برای همه شهدای شاخص استان فعالیت برجسته ای نداشته ایم مانند شهید لشگری؛متاسفانه در خصوص دیگر شهدای استان نیز برای معرفی به نسل جوان کوتاهی شده است.

وی عنوان کرد: کوتاهی در بررسی و تبیین ابعاد مختلف دفاع مقدس رویکردی است که امروز در حال انجام می‌باشد، معرفی شهدای غواص و فعالیت‌های آنها در جنگ، شهدای بیسیم‌چی، نقش زنان در دفاع مقدس مورد غفلت قرار گرفته یا پرداخت خوبی روی آنها صورت نگرفته است.

دشمن در حال تزریق معنایی دروغین از فرهنگ شهادت به نسل جوان است

مسئول سایت “فاتحان ابدی” تصریح کرد: بسنده کردن به فعالیت‌های صرفا مناسبتی راهکار مناسبی برای شناساندن شهدا در استان نیست، بلکه شهدا و اهداف و توصیه‌هایشان باید در زندگی ما جاری باشد اما کم کاری مسئولین فرهنگی در استان باعث شده بر مظلومیت شهدا افزوده شود.

unnamed

وی در ادامه اضافه کرد: برخی از نهادهای خودجوش فرهنگی مانند بسیج دانشگاه پیام نور استان با معرفی شهید شاخص دانشگاه در هر سال قدمی خوبی در این راستا برداشته است، اما امروز با موازی کاری برخی دستگاه‌ها و کم کاری در زمینه معرفی چهره واقعی شهدا، دشمن در حال تزریق معنایی دروغین از فرهنگ شهادت به نسل جوان است.

شعبانی با انتقاد از نوع عملکرد سازمان‌هایی که در عرصه فعالیت برای شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس حضور دارند گفت: امروز چه فعالیت تاثیرگذاری از سوی این نهادها مشاهده می‌کنیم؟ رهبری فرمودند، زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست؛ چقدر می‌توان ادعا داشت که در همین استان قزوین در مسیر زنده نگه داشتن یاد شهدا قدمی برداشته شده است؟

وی با اشاره به عملکرد سایت فاتحان ابدی تصریح کرد: این سایت با حمایت حوزه هنری استان و با هدف مطرح سازی شهدای ناشناس استان، پس از نوروز در سال جاری شروع به کار کرد؛ مینی‌مال نویسی برای تصاویر شهدا و روزهای جنگ، بیان خاطرات فرزندان، همسران و پدران و مادران شهیدان، طرح دلنوشته و وصیت نامه شهدا، از جمله مهم ترین محتواهای سایت فاتحان ابدی به شمار می‌رود.

این فعال فرهنگی با اشاره به اینکه خانواده‌های شهدا، کنگره شهدا و اطرافیان آنها، از منابع اطلاعاتی این سایت محسوب می‌شوند بیان کرد: با رسانه ای شدن فعالیت‌های سایت فاتحان ابدی، استقبال خوبی از سوی خانواده های شهدا ایجاد شد که در آینده به تولید فراخوان و نیز افتتاح رسمی سایت خواهیم پرداخت.

ادامه راه شهدا خلاصه به دوست داشتن آنها نمی‌شود

این فعال رسانه با بیان اینکه بیان علایق و خواسته های دنیوی شان موجب الگو گیری فردی جوان و ارتباط گیری با همین شهدا می‌شود تاکید کرد: آشنایی و انس گیری جوان امروز با زندگینامه شهیدان هم استانی از مهم ترین اقدامات لازم برای پرورش روحیه ایثار و شهادت طلبی در آنهاست؛ روایت زندگی شهدایی که در همین کوچه و محله‌ها زندگی کرده اند.

وی اعلام کرد: فرزندان این نسل باید بدانند که جنگ و جبهه، به منزله دانشگاه خودسازی بود که زمینه را برای بروز استعدادهای جوانان آن دوره فراهم ساخت، با این نگاه جوان امروز به این نکته می‌رسد که با همه معایب خود می‌تواند در عرصه این جنگ نرم و فعالیت‌های مجازی، مثمر ثمر باشد.

مسئول سایت “فاتحان ابدی” ادامه داد: تشریح ویژگی‌های اخلاقی و روحی شهدا از دیگر زمینه‌های بروز روحیه شهادت طلبی و فرهنگ ایثار است.

وی یادآور شد: بیان لایه‌های پنهان اخلاقی که در وصیت نامه شهدا یافت می‌شود، همچون تبعیت از ولایت فقیه، رعایت حجاب، امربه معروف و نهی از منکر، احترام به والدین می‌تواند موجب سوق دهی جوان امروز به سمت این اخلاقیات و در نهایت متجلی شدن فرهنگ ایثار شود.

ابدی

شعبانی اذعان کرد: متاسفانه ما شهدا را به حدی آسمانی کرده و بالا برده ایم که نسل امروز بیشتر آنها را اسطوره می‌دانند تا افرادی که دست یافتنی باشند، این نکته مورد غفلت واقع شده است حتی در ساخت فیلم به عنوان ابزار انتقال فرهنگ شهادت بد عمل کرده ایم.

وی با اشاره به نقش رسانه در انتقال و نشر فرهنگ شهادت و دفاع مقدس گفت: امروز کدام رسانه بخشی از حوزه خبری خود را اختصاص به موضوع دفاع مقدس و ایثار و شهادت داده است؟ در رسانه‌های ما پرداخت به شهدا خلاصه شده در هفته دفاع مقدس؛ بی مهری رسانه‌ها به فرهنگ شهادت و حوزه دفاع مقدس غیرقابل انکار است.

این فعال رسانه در پایان ابراز کرد: فراموش کردن یاد و آرمان‌های شهدا از اهداف دشمنان ایران اسلامی و تحریف در این اهداف نیز در دستور کار جدی رسانه‎های غربی است، ادامه راه شهدا نیز خلاصه به دوست داشتن آنها نمی‌شود پس باید با روحیه جهادی وارد میدان شد و هرکس در استان خود قدمی در مسیر شهدا بردارد، دیگر کاری زمین نخواهد ماند.

 

منبع:صبح قزوین

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار