بی بی سی فارسی: مقصر فاجعه مکه حجاج هستند!+ فیلم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 72903
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴
نحوه مواجهه شبکه دولتی انگلیس با حاجی کشان آل سعود؛
شاخص : شبکه دولتی انگلیس همگام با مسئولان رژیم آل سعود برای پنهان کردن نقش بی کفایتی این رژیم در تامین امنیت زائران خانه خدا،"حجاج" را مقصر این فاجعه امروز اعلام کرد!

به گزارش پایگاه شاخص ، در ادامه سلسله بی کفایتی های رژیم آل سعود برای تامین امنیت جانی زائران خانه خدا، پس از سقوط جرثقیل در داخل محوطه مسجدالحرام، امروز بیش از ۷۰۰ تن از حجاج که برای انجام مناسک حج به سرزمین منا رفته بودند، جان خود را از دست دادند.

در حالی که موج گسترده ای از محکومیت رژیم آل سعود در میان مسلمانان به دلیل بی کفایتی در تامین امنیت مراسم حج به راه افتاده است، شبکه بی بی سی فارسی تلاش کرد تا در ادامه روند حمایتی خود از آل سعود، این فاجعه را به گردن حجاج انداخته و نقش سران این رژیم را انکار کند!

بر اساس این گزارش، مهرداد فرهمند، خبرنگار این شبکه با یادآوری خاطرات خود از حضور در این مراسم در ۶ سال پیش مدعی شد که “نباید هر اتفاقی که در مراسم حج رخ می دهد را به دلیل نفرت خود از مسئولان آل سعود آن به گردن آنها بندازیم و باید خود حجاج را مورد انتقاد قرار دهیم که در چنین مراسمی معیارهای ایمنی را به درستی رعایت نمی کنند، من بر اساس مشاهدات خود در سفرم برای پوشش این مراسم می توانم بگویم که دولت عربستان همه امکانات لازم را مهیا کرده و با ایجاد یک فضای بزرگ و توسعه یافته مکان مناسب برای حضور همه حجاج و انجام مناسک حج توسط آنها را فراهم کرده است اما این خود حجاج هستند که برای انجام رمی جمرات عجله دارند و باعث می شوند که به دلیل ازدحام این مسائل پیش بیاید”!

دانلود

وی در ادامه حتی حاضر نمی شود که مقصر عدم تامین امکانات لازم پزشکی برای پیشگیری از بالا رفتن تلفات را مسئولان آل سعود معرفی کند و با آوردن کلمه “شاید” در ابتدای گزارش خود تلاش می کند که از این امر نیز به سادگی عبور کرده و در گزارش خود می گوید “شاید بتوان تنها انتقادی که به مسئولان امور حج در عربستان وارد دانست کم بودن امکانات درمانی در سرزمین منا باشد”!

این حمایت عجیب و تلاش برای پوشاندن نقش آل سعود از سوی شبکه بی بی سی فارسی در رخ دادن این فاجعه در حالی است که گویی مراسم حج برای اولین بار تحت نظر مسئولان این رژیم برگزار می شود و آنها تجربه کافی برای انجام ندارند!

از آغاز مناسک حج تاکنون عملکرد ضعیف دولت عربستان که متولی انجام این مراسم است انتقادهای زیادی به همراه داشته در یازدهم ماه جاری میلادی (سپتامبر) نیز سقوط بالابر ساختمانی در مسجدالحرام به کشته شدن ۱۱۸ نفر از جمله ۱۱ ایرانی منجر و در حادثه‌ای دیگر آتش سوزی هتل حجاج در مکه نیز منجر به زخمی شدن شماری از آنها و تخلیه ۱۵۰۰ نفر از حاجیان شده و معلوم نیست که زائران خانه خدا باید تا چند سال دیگر قربانی بی کفایتی این رژیم بشوند تا سران آن به فکر تامین امنیت حجاج حاضر در مناسک حج بشوند.

گفتنی است پیش از این اسناد گسترده ای از روابط ارگانیک این شبکه با دربار آل سعود و اعطای بودجه ویژه از سوی سران این رژیم به مسئولان بی بی سی فارسی برای انجام برنامه های این رژیم در منطقه از جمله حمایت از داعش با سرپرستی عطاءالله مهاجرانی منتشر گردید و در فاجعه جان باختن زائران خانه خدا نیز می توان ادامه این همکاری ارگانیک را مشاهده کرد.

منبع : جام نیوز

انتهای پیام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار