تأثیر انسان‌های ناندرتال در گرایش انسان‌های امروزی به دخانیات + تصویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 92573
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۱۵
شاخص : تحقیقی جدید می‌گوید احتمال دارد خطر ابتلای به افسردگی یا اعتیاد به سیگار کشیدن در هر فرد تحت تأثیر دی اِن ای موروثی از انسان‌های ناندرتال باشد.

به گزارش شاخص نیوز  تحقیقی جدید می‌گوید احتمال دارد خطر ابتلای به افسردگی یا اعتیاد به سیگار کشیدن در هر فرد تحت تأثیر دی اِن ای موروثی از انسان‌های ناندرتال باشد.

محققان به شواهدی دست‌یافته‌اند که نشان می‌دهد وجود یک دی ان ای از ناندرتال ها می‌تواند باعث بالا رفتن خطر اعتیاد به تنباکو شود و برخی دی ان ای ها هم در مقابل باعث اندکی افزایش یا کاهش در خطر ابتلا به افسردگی شوند.

طبق درخت تکاملی بشر، ناندرتال ها و انسان‌های امروزی سیصد هزار سال پیش از هم جدا شدند. اما نیکان انسان‌های امروزی۵۰۰۰۰ سال پیش، پس از ترک آفریقا با ناندرتال ها زادوولد کردند. بنابراین حدود ۲ درصد از دی ان ای های اجداد مردم آسیا و اروپا از ناندرتال هاست.

به گفته‌ی تونی کاپرا، کارشناس حوزه‌ی ژنتیک تکاملی از دانشگاه وندربیلت نتایج این تحقیقات ممکن است دریچه‌های تازه‌ای را به روی ریشه زیست‌شناسی برخی بیماری‌های بشر بگشاید. البته دی ان ای های که با افسردگی یا اعتیاد به تنباکو ارتباط دارند، خطر ابتلا به چنین مشکلاتی را بالا می‌برند و به‌تنهایی باعث به وجود آمدن آن‌ها نمی‌شوند. در ضمن این تحقیق، دی ان ای ناندرتال ها را با برخی از دیگر مشکلات انسان‌های امروزی مرتبط می‌داند ازجمله  کراتوز اکتینیک (شاخی شدن پوست)، علائم دستگاه ادرار و گرایش غیرعادی خون به لخته شدن.

ناگفته نماند نتایج این تحقیق روز پنجشنبه در مجله‌ی «علم» منتشر شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار