تابوت اسرار آمیز اسکندر باز شد+ عکس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 168902
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱:۲۲
شاخص : باستان‌شناسان مصری به‌تازگی در بزرگ‌ترین تابوت اسکندریه را باز کردند تا محتویات داخل آن را بررسی کنند.

به گزارش شاخص نیوز: اوایل ماه جاری بود که کارگران ساختمان سازی در مصر توانستند در عمق پنج متری زمین تابوتی را بعدها مشخص شد تابوت اسکندریه بوده است را کشف کنند و حالا باستان‌شناسان در این تابوت اسرارآمیز را باز کرده‌اند. تیم تحقیقاتی سه اسکلت درون این تابوت پیدا کردند.

تابوت اسرار آمیز اسکندر باز شد+ عکس

این تابوت با ۱۸۵ سانتی‌متر ارتفاع، ۲۶۵ سانتی‌متر طول و ۱۶۵ سانتی‌متر عرض بزرگ‌ترین تابوتی است که تاکنون دراسکندریه پیدا شده است.

به گفته محققان، یکی از این سه نفر بر اثر ضربه‌ای بر جمجمه‌اش مرده است.

باستان‌شناسان مصری روز پنجشنبه این تابوت سیاه ۳۰ تنی را بازر کردند.

از آنجایی که قدمت این تابوت سیاه به ۳۲۳ قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد، برخی گمان می‌کردند که جسد اسکندر کبیر درون این تابوت قرار دارد.

باوجود هشدار‌های طلسمی باستانی خطاب به افرادی که قصد باز کردن در این تابوت دو هزار ساله را دارند، اما باستان‌شناسان به کمک مهندسان ارتش مصر در تابوت اسرارآمیز را باز کردند.

مصطفی وزیری، دبیر کل سازمان میراث فرهنگی مصر، با اشاره به اندازه غیرمعمول این تابوت گفت: «این تابوت سیاه بزرگ‌ترین تابوتی است که تاکنون در اسکندریه کشف شده است. در این تابوت مرموز باز شده و تیم تحقیقاتی دچار هیچ طلسمی نشده است».

باستان‌شناسان درون این تابوت سه اسلکت پیدا کرده‌اند که به احتمال زیاد متعلق به سه سرباز است. روی جمجمه یکی از این سرباز‌ها نشانه‌هایی از شکستگی ناشی از ابزاری تیز دیده می‌شود.

دانشمندان قصد دارند این اسکلت‌ها را بیشتر تجزیه و تحلیل کنند تا سن، دلیل مرگ و محل زندگی آن‌ها را کشف کنند.

اسکندریه پس از این که ارتش اسکندر کبیر این منطقه را فتح کرد به عنوان پایتخت مصر در دوران پتلویمیک انتتخاب شد. دوره پتلویمیک با خودکشی کلئوپاترا (آخرین فرعون مصر) در حدود ۳۰ قبل از میلاد مسیح به پایان رسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار