تاثیرات مثبت شیردهی بر مادر و نوزاد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64022
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۶
یک فوق تخصص گوارش کودکان مطرح کرد؛
شاخص : یک فوق تخصص گوارش کودکان گفت:‌ شیردهی باعث پیشگیری سرطان پستان و رحم مادر٬ باهوش شدن نوزاد، سلامت و آرامش بیشتر وی در مقایسه با نوزادانی که از این نعمت بی‌بهره‌ هستند٬ می‌شود.
به گزارش سرویس سلامت شاخص، دکتر شاه صنم غیبی در گفت‌وگو با خبرنگار سینا٬ درباره نگاه منفی برخی بانوان نسبت به شیردهی بر تغییر شکل ظاهری اندام اظهار داشت: اگر چه شیردهی ممکن است تا حدی بر اندام زنان تاثیر بگذارد اما حتی بدون شیردهی به مرور زمان در بانوان تغییر شکل و افتادگی سینه وجود دارد و شکل اندام دخترانه تغییر خواهد کرد.

پیشگیری از سرطان پستان و رحم با شیردهی
وی درباره مزایای شیردهی برای مادران تاکید کرد: این موضوع فواید زیادی برای مادران دارد که کمترین آن جلوگیری از سرطان است در مادرانی که به کودک خود شیر می‌دهند سرطان پستان و رحم کمتر مشاهده می‌شود.

وجود امنیت خاطر در مادران شیرده
این فوق تخصص گوارش کودکان ادامه داد: ایجاد احساس امنیت خاطر، ارضای عاطفی و آرامش بیشتری در شیردهی مادر نسبت به مادرانی که کودک خود را با شیر خشک تغذیه می‌کنند، وجود دارد همچنین ارتباط عاطفی مادر با فرزند قوی‌تر است.

غیبی با اشاره به این‌که الزاما داشتن یک یا دو فرزند یا بیشتر دلیلی برای کاهش سرطان در مادر نیست، ابراز کرد: این موضوع نسبت به مادرانی که به فرزند خود شیر نمی‌دهند سنجیده می‌شود.

وی با بیان این‌که تفاوتی میان شیردهی در سنین مختلف برای مادر وجود ندارد٬ افزود: اساسا ممکن است دلایل و عواملی برای بروز سرطان به طور مثال درباره مادر ۳۵ ساله‌ای که به دنبال شیردهی است وجود داشته باشد اما نمی‌توانیم بگوییم به این دلیل شیردهی در این سن برای مادر بی‌فایده است.

اثر محافظتی شیردهی برای مادر و کودک
این فوق تخصص گوارش کودکان با اشاره به این‌که در شیردهی اثر محافظت از بیماری برای مادر به ویژه برای کودک وجود دارد، بیان کرد: برای شیرخوار شیر مادر اولویت است؛ برای نوزاد تا شش ماهگی شیر بهترین تغذیه محسوب می‌شود حتی بهتر است در این سن به جای آب نیز شیر مادر به وی داده شود.

کودکانی که شیر مادر می‌خورند باهوش‌تر از سایر کودکان هستند
غیبی در ادامه افزود: شیر مادری که نوزاد نارس به دنیا می‌آورد با مادری که پس از نه ماه فرزندش را به دنیا می‌آورد متفاوت است و شیردهی مادر بر سیستم ایمنی و رشد اعصاب کودک موثر است کودکانی که شیر مادر می‌خورند از کودکانی که شیر مادر نمی‌خورند باهوش‌تر هستند و ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها در آینده مانند آسم، بیماری‌های رماتیسمی، دیابت و چاقی در آنها کمتر است.

وی با بیان این‌که در شش ماه اول تولد نوزاد باید شیر مادر به کودک داده شود، اظهار کرد: بهتر است کودک تا دو سال شیر مادر را بخورد البته در سال دوم شیر مادر غذای کمکی است و کودک باید غذا بخورد.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:دانا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار