تاثیر ترویج فرهنگ غرب در جامعه بر جدایی زوجین/ بلوغ جسمی و روانی تضمین کننده ازدواج موفق است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 92418
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۳۰
مشاوره ازدواج در گفت‌وگوی اختصاصی با شاخص:
شاخص : مشاوره ازدواج با اشاره به اینکه بلوغ جسمی و روانی مناسب تضمین کننده ازدواجی موفق است، گفت: هجوم فرهنگ غربی‌ها در جامعه اسلامی زوجین ما را به سمت بینش‌ها و نگرش زندگی غربی حرکت داده است.

.

احمد اکبری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به اینکه بلوغ جسمی و روانی مناسب تضمین کننده ازدواجی موفق است، اظهار کرد: امروزه به دلیل تغییر رفتارها، تنوع سلیقه‌ها، فرهنگ‌ها و گسترش مرزهای جمعیتی امر ازدواج نسبت به گذشته در کشور با مشکلاتی روبرو شده است.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه آموزش‌های قبل از ازدواج در کشور مورد توجه قرار نمی‌گیرد، افزود: فقدان آموزش‌های قبل از ازدواج از عمده دلایل طلاق است به عبارتی زوجین دارای مهارت‌های لازم زندگی نیستند و باید به زوجین جوان آموزش داده شود .

این مسئول با بیان اینکه آموزش‌های قبل ازدواج بیشتر به اهمیت بهداشت زنان شویی، بارداری و پیشگیری از بارداری است، گفت: این دوره ویژه باید قبل از جاری شدن خطبه عقد به زوجین در کلاس‌های مهارتی آموزش داده شود.

اکبری عنوان کرد: مهارتی فردی در مدارس مانند کنترل خشم، کنترل استرس، هنر نه گفتن، انتخاب صحیح و چگونگی مهارت در تصمیم گیری آموزش داده شود.

تاثیر ترویج فرهنگ غرب در جامعه بر جدایی زوجین

وی تصریح کرد: هجوم فرهنگ غربی‌ها در جامعه اسلامی زوجین ما را به سمت بینش‌ها و نگرش زندگی غربی حرکت داده است.

وی با تاکید بر اینکه آموزش تکنیک‌ها و روش‌های زندگی اصلی مهم است افزود: آموزش‌ و مهارت ها تشکیل یک زندگی مشترک بر پایه و اساس را به دنبال دارد.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با اشاره به تفاوت بین مشاوره و آموزش به زوجین گفت: مشاوره در دو مرحله به اتمام می رسد ولی آموزش تا زمان تاثیر پذیری افراد از الگوها و نگرش‌ها ادامه پیدا می کند.

این مشاور ازدواج با بیان اینکه داشتن سلامت جسمی و روانی یکی از ارکان اصلی ازدواج است، اظهار کرد: در قانون هر یک از زوجین اگر سلامت جسمی و روانی نداشته و آن را از طرف مقابل پنهان کند، به عنوان فریب در ازدواج بوده و طرف خاطی مجرم شناخته می شود.

اکبری با تاکید بر اینکه باید مشاوره پیش از ازدواج همانند آزمایشات پیش از ازدواج اجباری شود ابراز کرد: مشاوره‌های پیش از ازدواج باعث شناخت بیشتر زوجین از حالات و روحیات یکدیگر می شود.

ازدواج‌های عجولانه راه فرار از مشکلات نیست

وی با اشاره به اینکه بعضی از دختران برای فرار از مشکلات زندگی تن به ازدواج می‌دهند تشریح کرد: دخترها بیشترین تاوان ازدواج عجولانه را می‌پردازند، چرا که برای فرار از مشکلات اقتصادی، عاطفی یا ارتباطی با والدین بدون در نظر گرفتن شرایط خود و طرف مقابل ازدواج می کنند.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی بابیان اینکه متاسفانه خانواده‌ها اعتقادی به مشاوره قبل از ازدواج ندارند، اضافه کرد: بیشتر خانواده‌ها به تحقیقات سنتی از طرف مقابل اکتفا می‌کنند و حاضر به مشاوره پیش از ازدواج نیستند و زمانی که کار از کار گذشته مراجعه می کنند.

بلوغ جسمی و روانی مناسب، تضمین کننده ازدواجی موفق است

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه صرفاً بلوغ جسمی برای تشکیل خانواده کافی نیست، افزود: سن مناسب ازدواج سنی است که فرد به بلوغ روانی برای پذیرش مسئولیت زندگی در یک ارتباط دو طرفه رسیده باشد.

این کارشناس ادامه داد: امروزه بعضی از کارشناسان معتقدند که دخترها نسبت به پسرها در یک سن مشابه، از سن عقلی بالاتری برخوردارند اما این برای همه صدق نمی کند و داشتن الگوهای تربیتی سالم، محیط تربیتی و حضور والدین مقتدر باعث رشد و ظهور فرزندانی باهوش می شود.

اکبری با اشاره به ضرورت استقلال فکری زوجین گفت: رسیدن به استقلال فکری موجب استقلال ارتباطی و مشخص شدن مرزها با والدین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گاهی به زوجین توصیه می‌شود برخی مشکلات و مسائل زندگی خود را با والدین در میان نگذارند، عنوان کرد: بعضی اوقات والدین از روی احساس تصمیم می‌گیرند پس شناخت مرزها بعد از ازدواج باید صورت گیرد.

نداشتن شغل و ثبات اقتصادی باعث متشنج شدن زندگی مشترک می‌شود

این مشاور بیان کرد: شغل و داشتن درآمد از واجبات در هر ازدواجی به حساب می‌آید، نداشتن شغل و ثبات اقتصادی خانواده‌ها باعث مشکلات روحی و روانی از جمله اضطراب و افسردگی می شود.

اکبری خاطرنشان کرد: نداشتن اشتراکات فرهنگی، خانوادگی، مذهبی، قومی و… زمینه ساز مشکلات بعد از ازدواج است که گاهی با روانشناسی و مشاوره هم کاری نمی توان کرد.

انتهای پیام/۹۰۰/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار