ایران جانبی

تاثیر روانی واسطه‌گران و نقدینگی بالا، مسکن را گران کرد/ راهکارهای کنترل قیمت در قزوین بررسی می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 192916
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۷
معاون عمرانی استاندار در مصاحبه با شاخص:
شاخص : معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: دلال‌ها، واسطه‌گرها و یا افرادی که تمایل به افزایش قیمت در حوزه مسکن داشتند با معامله‌های سوری و نقل و انتقال‌های غیرواقعی باعث شدند که این تاثیر روانی تشدید شود.

علی فرخزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به گرانی مسکن در استان قزوین اظهار کرد: یکی از دلایل مربوط به تاثیر روانی حاکم بر جامعه است که باعث افزایش قیمت مسکن شده است چراکه بسیاری از اجناس به اندازه مسکن افزایش قیمت نداشتند؛ موضوع دوم مربوط به نقدینگی است که به سمت مسکن هدایت شد و تورم را به دنبال داشت.

معاون عمرانی استاندار قزوین ادامه داد: از طرفی دلال‌ها، واسطه‌گرها و یا افرادی که تمایل به افزایش قیمت در حوزه مسکن داشتند با معامله‌های سوری و نقل و انتقال‌های غیرواقعی باعث شدند که این تاثیر روانی تشدید شود.

فرخزاد ابراز کرد: محله‌های مختلف افزایش قیمت‌های متفاوتی دارند به طوری که بعضی از نقاط قزوین نسبت به مناطق دیگر دو برابر افزایش قیمت داشتند.

این مسئول گفت: همچنین شهر قزوین نسبت به شهرهای اطراف و همین طور بعضی از نقاط تهران نسبت به سایر مناطق کشور از افزایش قیمت متفاوتی برخوردار است و این نشان می‌دهد که گرانی مسکن در همه شهرها به طور یکسان نبوده است.

گرانی مسکن و مصالح ساختمانی در کل کشور باید یکسان شود

وی تصریح کرد: اگر با گرانی مسکن و مصالح ساختمانی مواجه هستیم، باید برای همه مناطق کشور به طور یکسان اتفاق می‌افتاد در حالی که اینگونه نبود و اختلاف قیمت زیادی در این زمینه داشتیم.

معاون عمرانی استاندار قزوین درباره اینکه قزوین از استان‌های گران در حوزه مسکن است، بیان کرد: این مسئله دلایل مختلف می‌تواند داشته باشد چراکه ما در قیمت زمین، اجاره بهاء و مسکن جزو رتبه‌های بالا هستیم.

فرخزاد اضافه کرد: به خاطر تاریخ و قدمتی که قزوین دارد، مردم علاقه خاصی به زمین و ملک دارند و این تاثیر روانی است که از گذشته هم وجود دارد و زمین و ملک را به عنوان یک سرمایه می‌دانند و درواقع ریشه تاریخ دارد.

وی تشریح کرد: از طرفی به دلیل نزدیکی قزوین به تهران، آب و هوای خوب، اقتصاد، صنعت، کشاورزی، گردشگری و برخورداری از فرهنگ بالا نیز استقبال مردم برای سکونت و سرمایه گذاری در این شهر را افزایش داده است.

راه و شهرسازی پارامترهای گرانی مسکن را برای ایجاد راهکارهای مقابله احصاء کند

این مسئول اذعان داشت: درصد رونق اقتصادی در شهر قزوین نسبت به شهرهای دیگر و نقدینگی که در دست مردم قزوین است باعث افزایش قیمت مسکن در این استان شده و این رتبه بالا در حوزه گرانی مسکن را ایجاد کرده است.

فرخزاد ابراز کرد: به صورت استانی ستاد ویژه‌ای برای کنترل قیمت مسکن نداریم اما به صورت سازمانی یک شورای تامین مسکن را در استان داریم که تشکیل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در آخرین جلسه شورای تامین مسکن مصوب کردیم که راه و شهرسازی به عنوان متولی حوزه مسکن تمام پارامترهایی که در افزایش قیمت‌ مسکن دخیل است را بررسی کند تا بتوانیم راهکارهای مناسب را در استان برای کنترل قیمت‌ها پیاده کنیم.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار