تاسیس شرکت‌های ویژه ذبح بهداشتی دام در قزوین/ ۳۶ اکیپ نظارتی در روز عید قربان آماده‌باش هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 170619
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱:۴۶
مدیرکل دامپزشکی استان قزوین خبر داد
شاخص : مدیرکل اداره کل دامپزشکی استان قزوین از تاسیس شرکت‌های ویژه ذبح بهداشتی دام در قزوین خبر داد.

به گزارش گزارش خبرنگار سلامت  شاخص، دکتر حمید زینالی مدیرکل اداره کل دامپزشکی استان قزوین صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات این سازمان برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: پیشرفت کشور، حفظ منافع ملی و ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی با تلاش‌های آزادانه و خداطلبانه خبرنگاران میسر خواهد شد.

وی با اشاره به ارائه خدمات در روز عید قربان افزود: مسئول نظارت بر فرآورده‌های خام دامی از سال ۱۳۷۴ به سازمان دامپزشکی سپرده شد.

این مسئول ابراز کرد: با توجه به اینکه تعدادی از بیماری‌ها از روی لاشه تشخیص داده نمی‌شود، باید نظارت‌ها بر سلامت دام در زمان پیش از ذبح صورت گیرد.

مدیرکل دامپزشکی قزوین در ادامه گفت: با ورود تکنولوژی‌های جدید از این ابزار برای آگاهی مردم استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم هر چه بیشتر بر ارتقاء سلامت جامعه اثرگذار باشیم.

زینالی با بیان اینکه هر ساله در ایام عید قربان مراکزی را برای ارائه خدمات به شهروندان در نظر می‌گیریم افزود: همکارانی که در اداره کل دامپزشکی نظارت بر شرعیت ذبح دام را بر عهره دارند، در عید قربان هم این امر را برای شهروندان انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه امسال هم برنامه‌هایی در خصوص ارائه خدمات در ایام عید قربان داریم گفت: یکی از برنامه‌ها مربوط به تاسیس شرکت‌هایی است که خدمات بهداشتی و شرعی ذبح دام را به شهروندان ارائه می‌کنند و این طرح برای اولین بار توسط دامپزشکی استان قزوین در کشور اجرا می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی قزوین تشریح کرد: این شرکت‌ها موظف هستند تا دام را برای مراجعه کنندگان خریداری کرده و در کشتارگاه‌ها ذبح کنند و طبق خواسته مشتری نسبت به حمل و توزیع اقدام کنند.

ذبح دام در روز عید قربان رایگان است

این مسئول ادامه داد: این طرح اولین سال است که در استان قزوین اجرا خواهد شد و ما انتظار نداریم که خروجی بالایی داشته باشد اما بدون شک با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق موفق خواهیم بود.

زینالی ابراز کرد: یکی از مهمترین مسائل فرهنگ سازی و آموزش مردم است که با توجه برخی باورهای غلط در جامعه بتوانیم این تفکرات را اصلاح کرده و ذبح بهداشتی دام را نهادینه کنیم که در این راستا با ائمه جماعت استان جلسه داشتیم.

وی عنوان کرد: هر ساله با مشکلاتی در خصوص نظارت‌های روز عید قربان مواجه هستیم که حتی در برخی مواقع شاهدیم کسانی هم که کار ذبح دام را انجام می‌دهند ذبح با اصول شرعی آشنا نیستند که این افراد شناسایی شده و کلاس‌های آموزشی در سازمان برگزار و کارت ذابحین بهداشتی به آن‌ها ارائه کردیم.

مدیرکل دامپزشکی قزوین با بیان اینکه ۳ کشتارگاه در استان فعال هستند، افزود: کار ذبح دام در روز عید قربان به صورت رایگان انجام می‌شود.

زینالی خاطرنشان کرد: ۱۲ اکیپ نظارتی ثابت و ۱۸ اکیپ سیار در روز عید قربان را در استان داریم که هر کدام متشکل از ۳ نفر از کارشناسان هستند.

وی افزود: اکیپ‌ها از ۷ صبح روز عید قربان آماده باش هستند و تا ساعت ۱ بعداز ظهر فعالیت دارند و بعد از آن در مراکز ثابت حضور دارند که این خدمات تا روز دوم ادامه خواهد داشت.

این مسئول عنوان کرد: در نظر داریم حداقل ۶ مراکز ارائه دام در روز عید قربان را در شهرستان قزوین راه‌اندازی کنیم و به طور کلی ۳۶ اکیپ ثابت و سیار در این روز فعال هستند.

مدیرکل دامپزشکی قزوین افزود: حدود ۸۰ نفر کارشناس در این روز فعال خواهند بود و ۱۲ نفر از کارشناسان مذهبی برای نظارت بر ذبح شرعی در اکیپ‌ها مستقر هستند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار