تامین خون سالم و فرآورده‌های خونی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ماموریت سازمان انتقال خون - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64680
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۴
مدیرکل انتقال خون استان قزوین تاکید کرد:
شاخص : مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت:مهم‌ترین و اصلی‌ترین ماموریت سازمان انتقال خون تامین خون سالم و فرآورده‌های خونی است

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمدحسین برادران مدیرکل انتقال خون استان قزوین ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد سازمان انتقال خون که در سالن جلسات سازمان برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین و اصلی‌ترین ماموریت سازمان تامین خون سالم و فرآورده‌های خونی است.

وی با توجه به اینکه این سازمان به عنوان تنها دستگاه انحصاری است و جایگزینی برای خون وجود ندارد، گفت: سازمان انتقال خون با آزمایشات و فرآورده‌گیری‌های لازم خون سالم را به نیازمندان می‌رساند.

این مسئول با اشاره به اینکه اهداء کنندگان خون فقط انسان هستند، افزود: تنها منبع خون سازمان، خون اهداکنندگان است  پس باید در زمینه جذب اهداکنندگان آموزش و اطلاع‌رسانی شود.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین در ادامه با تاکید بر سلامت فرد اهدا کننده و نبود مشکل پس از اهدا گفت: با خون‌گیری باید بدانیم آیا خون اهدایی قابل تزریق به فرد دیگری است یا نیست؟

وی افزود: فرد اهداکننده باید طی یک فرآیند معاینه و مصاحبه پزشکی قرار گیرد تا بفهمیم خون قابل اهدا است یا خیر.

این مسئول اضافه کرد: اگر فردی قابلیت خون دادن را نداشته باشد به معنای بیمار بودن خون نیست باید اطلاعات کاملی از وضعیت جسمانی بیمار داشته باشیم.

برادران با اشاره به فرآورده‌های خونی که شامل پلاسما، پلاکت و سلول‌های خونی است، بیان کرد: با اهدای خون هر فرد سه نفر از خون تامین می‌شوند.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین با اشاره به اینکه از هر نمونه خون ۵ آزمایش گرفته می‌شود، تشریح کرد: واحدهای پخش خون به صورت ۲۴ ساعته سعی می‌کنند نمونه‌های خون را به تمام نمایندگان بیمارستان‌ها برسانند به نوعی که نیازمندان بدون هیچ دغدغه‌ای از توزیع خون برخوردار شوند.

وی افزود: سازمان برای سهولت در کار هیچ هزینه‌ای را از بیمارستان دریافت نمی‌کند و سازمان تنها متکی به بودجه دولتی است و چون بودجه دولت کافی نیست امیدوارم که کمک‌های مردمی و خیرین نیز در این عرصه ما را تنها نگذارند.

این مسئول با اشاره به نیاز مستمرو همیشگی به خون و نیاز اتاق عمل در بیمارستان‌ها و تصادفات رخ داده تاکید کرد: باید بحث وقف در انتقال خون گسترش یابد و که کسانی خون نذر می‌کنند نذر خود را به روز خاصی ماکول نکنند.

برادران خبر داد: وضعیت اهدای خون طی سه ماهه اخیر در سال جاری حدود ۱۰ هزار نفر بود که از این تعداد ۷ هزار و ۵۹۰ آقا، ۲ هزار نفر فعلا در حال بررسی و ۴۸۰ نفر خانم بودند که با توجه به این موضوع اهدای خون در خانم‌ها باید فرهنگ‌سازی شود.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین با توجه به آمار سال گذشته یادآور شد: نسبت به سال گذشته حدود ۱۳ درصد کاهش آمار مراجعین داشتیم و با توجه به درصد پایین خانم‌ها در راستای این امر باید سطح اهدا خانم‌ها را به ۱۰ درصد یعنی سطح کشوری برسانیم.

وی با اشاره به اینکه سازمان به تمام گروه‌های خونی نیازمند است، تصریح کرد: در گروه‌های مثبت خونی مشکلی نداریم اما در گروه‌های منفی خونی مطابق کل دنیا دچار کمبود هستیم اما در مواقع اورژانسی اهدا کنندگان مستمر داریم که در صورت نیاز به آن‌ها اطلاع می‌دهیم.

این مسئول با اشاره به اینکه تمام مراحل اهدای خون از سال ۸۵ در سیستم رایانه‌ای ثبت می‌شود توضیح داد: از مرحله اهدا تا مرحله پایانی که خون به فرد گیرنده تزریق شده و در سیستم ثبت‌ می‌شود و افراد مراجعه کننده برای انتقال خون هم باید کارت ملی همراه داشته باشند تا بتوانیم از آن برای تشخیص هویت استفاده کنیم و تمام استانداردهای لازم این است که خون سالم به فرد اهدا کننده تزریق شود.

برادران با اشاره به بحث استانداردهای کمی و کیفی در انتقال خون ادامه داد: در انتقال خون نمی‌توانیم حتی به اندازه یک واحد خونی حجم خون را کاهش دهیم و برای فرد نیازمند به اندازه نیاز در همان لحظه خون می‌دهیم و نمی‌توانیم دادن خون را به زمان دیگری موکول کنیم.

‌مدیرکل سازمان انتقال خون با اشاره به وظیفه دانستن انتقال خون به ارائه خدمات برای افراد نیازمند به خون گفت: ما پس از اهداء خون توسط اهداء کنندگان اگر فردی دچار مشکلی باشد با کمک تیم مراقبت پزشکی؛ برای معاینه وی را به سیستم‌های متخصص ارجاع می‌دهیم.

وی در ادامه تصریح کرد: فرد خون گیرنده نیز تا سالیان سال تحت پیگیری ما هستند و سازمان سیستم مراقبت خون را در قبال این افراد تا چند سال بیمه می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه ۵۰ درصد از افراد اهداکننده به صورت مستمر هستند، عنوان کرد:  در شب‌های قدر به طور میانگین ۵۲ درصد افزایش آمار خون نسبت به سال‌های گذشته داشتیم که این ناشی از همت و توجه مردم استان به این امر است.

برادران افزود: با وجود دو مرکز انتقال خون در استان ما به سختی پاسخگو هستیم چراکه علاوه بر بحث اعتبارات و بودجه ما در زمینه استهسال خون، تجهیزات فنی و آزمایشگاهی با کمبود مواجه هستیم.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین با تاکید بر مشکل تامین نیروی انسانی ابراز کرد: ما با ظرفیت ۳۲ درصدی کار خود را انجام می‌دهیم و با توجه به کمبود پزشک خدمت‌رسانی ما در روز پنجشنبه قطع و تعطیل خواهد بود.

وی در بحث امکانات و توان سازمان اذعان داشت: در بحث اهدای خون معتقدیم که اهداکنندگان باید به طور مستمر، ایثارگرانه و به طور داوطلبانه مراجعه کنند؛ بحث اهدای خون و بحث کمک به سطح سلامت جامعه است.

این مسئول افزود: سازمان انتقال خون از سال ۸۷ جز کشورهای پیشرفته در خون کاملا داوطلبانه پیوسته است و تا سال ۲۰۲۰ هم باید خون کاملا داوطلبانه داشته باشد.

برادران در پایان گفت: به مناسبت هفته انتقال خون دو نمایشگاه یکی در سبزه‌میدان و دیگری در پارک بانوان برای جذب مردم به سمت اهدای خون به راه شده است.

انتهای پیام/۱۰۰۳/خ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار