تاوان ۷۵میلیونی برای استراحت ۳۰دقیقه‌ای - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 143544
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۴:۰۹
شاخص : یک کارفرمای ۶۰ساله یزدی که به‌منظور امرار معاش خود با همیاری دو کارگر ساده تعهد حفر چاهی عمیق را به‌عهده گرفته بود، با یک بی‌دقتی ضمن به حبس کشیدن خود، یکی از همراهانش را روانه قبرستان کرد.

به گزارش گروه اجتماعی شاخص، حاج «آیت» که هم‌اکنون ششمین دهه زندگی خود را می‌گذراند و ۵ سر عائله دارد، از راه شغل آباء و اجدادی‌اش یعنی حفر چاه و قنات، گذران زندگی و امرار معاش می‌کرد.

مهر ماه سال ۹۱، یک شرکت مرغ تصمیم می‌گیرد همزمان با فصل جوجه‌کشی، یک حلقه چاه به‌منظور تأمین نیازهای لازم برای پرورش جوجه یک‌روزه گوشتی حفر کند و به همین خاطر از حاج آیت می‌خواهد تا این کار را انجام دهد.

آقا آیت هم با کمال میل کار را می‌پذیرد و با دو کارگر عملیات حفر چاه را شروع می‌کند. یک دستگاه کمپرسور توسط شرکت یادشده به‌منظور تأمین اکسیژن مورد نیاز و همچنین تأمین فشار هوای مورد نظر برای چکش حفاری در اعماق زیاد در دهانه چاه تعبیه می‌شود.

در ادامه حفاری در شرایطی که نیاز به کمپرسور احساس می‌شود این دستگاه به‌دلیل نقص فنی روشن نشده و یکی از کارگران حاج آیت که از سر بیکاری و به‌صورت موقت با او کار می‌کرد، در عمق ۴۲متری دچار مشکل شده و به‌دلیل استنشاق گاز منواکسید کربن و عوارض ناشی از آن در دم جان می‌سپارد.

کارگر دیگر که مشغول استراحت بوده، متوجه این اتفاق نمی‌شود و زمانی به خود می‌آید که دیگر کار از کار گذشته و نهایتاً آقا آیت با استناد به ماده ۲۴ آیین‌نامه و مقررات حفاظتی حفر چاه‌های دستی که تصریح دارد «چنانچه در عمق معینی از چاه احتمال داده شود که به‌علت کمبود اکسیژن عوارضی برای مقنی ایجاد خواهد شد قبلاً باید نسبت به تهیه وسایل هوادهی به داخل چاه اقدام کرد» و با نقض ماده ۵۹ همین آیین‌نامه که تصریح دارد «ضرورت کار ایجاب می‌کند مقنی همیشه مجهز به ماسک استنشاقی خرطومی یا ماسک با هوای فشرده باشد»، به پرداخت ثلث دیه یک مرد مسلمان یا به‌عبارتی ۷۵۰ میلیون ریال محکوم می‌شود.

این پیرمرد ۶۰ساله که سرپرست یک خانواده ۵نفره است با این بدبیاری هرچند موفق می‌شود مقداری از مبلغ را تأمین و به‌میزان معینی نیز از سوی ستاد دیه تسهیلات دریافت کند اما بابت الباقی بدهی که ۳۰ میلیون تومان است از خرداد ماه سال جاری تا کنون در حبس به سر می‌برد.

نیکوکارانی که تمایل دارند یاری‌‌گر این مددجوی نیازمند باشند، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به‌قرار ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز نموده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش‌ پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن تماس ۱۵ ــ ۸۸۹۱۶۰۱۲ پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه خواهد بود.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار