تبلیغات غیرمجاز بلای جان دیوارهای شهر/ ابربیلبرد کشور در قزوین نصب می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 89374
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین:
شاخص : دایوش قاسمی با بیان اینکه نصب آگهی‌های ترحیم در مکان‌های غیر مجاز 80درصد از مشکلات این سازمان است،گفت: در سال جاری برای پاکسازی حدود 22هزار و پانصد متر پاکسازی دیوار در شهر، 70 میلیون هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص‌نیوز، امروزه که گسترش شهرها سرعت بیشتری به خود گرفته و فعالیت‌های روزمره بر امور دیگر زندگی سایه انداخته و افراد بیشتر وقت خود را در محل کار و خیابان‌ها سپری می‌کنند، زیبایی از نکات حساس در شهرها است تا افراد عبور و مرور خود را در فضایی ببینند که شادابی و نشاط را به ارمغان می آورد.

دیوار نویسی و استفاده‌ی نابجا از در و دیوار منازل مسکونی، ادارات، مغازه ها برای درج انواع آگهی ها، تبلیغات و تصاویر در شهر موجب ایجاد آلودگی بصری می‌شود که اختلال در آرامش روانی شهروندان را هم به دنبال دارد.

از طرفی سازمان زیباسازی شهرداری باید هزینه گزافی را بابت پاکسازی و نوسازی مناظر شهری بپردازد، این در حالی است که تبلیغات شهری بر اساس قانون باید در محل‌های مناسب و با در نظر گرفتن حفظ زیبایی و نظم شهر انجام شود.

داریوش قاسمی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به اینکه پیرایش شهری یکی از مهم‌ترین اقدامات برای زیباسازی شهر است، اظهار کرد: پیرایش زوائد بصری و حذف اضافات قبل از اقدام به آراستن شهر، تاثیر زیادی در ارتقاع کیفی فضای شهری می‌گذارد.

وی با تاکید بر اینکه پیرایش شهری نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است، گفت:  کلیدی ترین اقدامات در خصوص زیباسازی شهری در مقام مقایسه با شهرهای مشهور دنیا، در پیرایش شهری نهفته است.

این مسئول اضافه کرد: سازمان زیباسازی شهرداری قزوین با تغییر رویکرد مبتنی بر پیرایش شهری و حذف ضواید بصری به بهبود شرایط سیمای شهری پرداخته و در جهت تکمیل، تدوین ضوابط، راهکارهای قانونی و اجرایی، سعی بر انجام اقدامات موثر در این خصوص دارد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین ابراز کرد: کاهش ضواید بصری و پیرایش فضای شهری موجب آرامش بصری و در نتیجه آرامش روانی شهروندان می‌شود.

قاسمی ادامه داد: خلوت نمودن شهر در جهت خوانایی شاخصه‌های شهری هم عرصه را برای تصمیم گیری مدیران شهری مهیا می‌نماید و آرامش را نصیب مردم خسته از شلوغی و دغدغه‌های اجتماعی می‌کند، به همین دلیل باید هماهنگ با توسعه شهری ضمن حفظ هویت و ارزشها، شهر را پیرایش نمود.

وی تشریح کرد: سازمان زیباسازی برای جلوگیری از نصب علائم و ضوائد غیر مجاز در شهر پیگیری‌های قانونی را از طریق اخذ مصوبات لازم از شورای اسلامی شهر قزوین و احکام قضایی در خصوص جمع‌آوری ضوائد و جرائم مربوطه در دستور کار خود قرار داده است.

۱۴۱۷۶۷۴۷۹۵_img_4287

مردم مهم‌ترین نقش در پیرایش شهری دارند

این مسئول با اشاره به اقدامات اجرایی سازمان زیباسازی، توضیح داد: این وظایف شامل شستشو و رنگ‌آمیزی جداره‌ها، تاسیسات شهری و سازه های تبلیغاتی و ساماندهی، جمع‌آوری و جابه‌جایی مبلمان شهری، عناصر و تجهیزات شهری می‌باشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین یادآوری کرد: حذف تابلوهای غیر مجاز و پیرایش ضوائد، کف و جداره‌ها بر مبنای اصول مطالعاتی، علمی و تدوین آئین نامه جهت ساماندهی تابلوهای اصناف از دیگر اقدامات سازمان زیباسازی است.

 قاسمی با بیان اینکه انجام هرگونه اقدام در جهت پیرایش شهری مستلزم وجود هماهنگی و همکاری بین بخش‌های مختلف است، گفت: در این میان نقش و اهمیت شهروندان بسیار مهم است چرا که خود به عنوان یک سلول در ایجاد زیبایی شهر، افزودن وکاستن عناصر آن موثر هستند.

وی افزود: بدون حضور شهروندان رسیدن به مفهومی زیباشناسانه از شهر، کاری نه تنها دشوار بلکه غیر ممکن خواهد بود و افزایش هزینه‌ها و تحمیل آن بر مدیریت شهری را در پی خواهد داشت.

این مسئول خاطرنشان کرد: سازمان زیباسازی در جهت فرهنگ سازی و دعوت عمومی برای مشارکت شهروندان از طریق چاپ و توزیع بروشورهای آموزشی و ساخت و پخش تیزر در صداسیما اقدام کرده است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین تصریح کرد: پرونده متخلفان دیوار نویسی به مراجع قضایی ارسال می‌شود و پس از صدور حکم قضایی اقدام به جلوگیری از دیوارنویسی و جریمه می‌شود.

قاسمی با اشاره به اینکه عدم برخورد صریح با متخلفین بازدارنده نیست، تاکید کرد: اکثر تخلفات دیوار نویسی مربوط به شماره تلفن های تخریب ساختمان است که بیشتر از اتباع کشورهای افغانستان هستند و دسترسی به آدرس آنها دشوار است.

برای پاکسازی دیوارها ۱۰۰ میلیون هزینه می‌شود

وی با اشاره به جایگاه شهر قزوین از نظر زیباسازی گفت: در سال جاری حدود ۲۲هزار و پانصد متر پاکسازی دیوارها در سطح شهر انجام گرفته که بالغ بر ۷۰ میلیون هزینه در پی داشته و تا پایان سال هم ۳۰ میلیون هزینه برآورد شده است.

این مسئول با بیان اینکه هزینه‌ها را می‌توان با آموزش و فرهنگ سازی کاهش داد، گفت: این سازمان با توزیع دفترچه‌هایی با محتوای المان‌های شهری بین مدارس، شروع به فرهنگ‌سازی میان دانش‌آموزان کرده است.

 مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین توضیح داد: این دفترچه‌ها در قالب نقاشی  و سرگرمی نکات حفظ زیبایی شهر را به کودکان و نوجوانان آموزش می‌دهد و از آن‌ها خواسته می‌شود تا به عنوان همیار زیباسازی شهر، تخلفات دیوارنویسی و تخریب جداره‌ها را تذکر دهند و یا با سامانه سازمان زیباسازی شهری تماس بگیرند.

قاسمی با بیان اینکه نصب آگهی‌های ترحیم در مکان‌های غیر مجاز ۸۰ درصد از مشکلات این سازمان است، گفت: سازمان زیباسازی با نصب ۱۸۰ تابلو رایگان جهت نصب پوسترهای تبلیغاتی و آگهی‌های ترحیم  در نقاط پرتردد برای جلوگیری از این جرایم اقدام کرده است و در سال آینده ۱۰۰ تابلو به آن اضافه خواهد شد.

IMG_1956

ابر بیلبرد کشور در ورودی شهر قزوین احداث می‌شود

وی با اشاره به اینکه صنعت جذب توریست برای شهرهایی مانند قزوین، صنعتی پردرآمد است اذعان کرد:  ساخت بزرگ‌ترین بیلبرد ایران به مساحت ۴۲۰ متر در سازمان زیباسازی شهر قزوین جهت جذب گردشگر و معرفی استان در دست انجام است.

این مسئول خاطرنشان کرد: سازمان زیباسازی هیچ بهره‌برداری تبلیغاتی و اقتصادی از این ابر بیلبرد در نظر نگرفته بلکه فقط برای ارتقاء صنعت گردشگری استان نسبت به ساخت و نصب آن اقدام کرده است؛ حدود ۷۰ درصد از مراحل ساخت آن انجام گرفته و در ماه‌های آینده در شمال اتوبان قزوین نصب خواهد شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین با اشاره به کاشی‌کاری یازده نقطه از شهر قزوین در سال ۹۲ ، عنوان کرد: در سال جاری پروژه‌های دیوار خیابان عبید زاکانی، پایه‌های پل نادری، پل هفت دی که ۵۰۰ متر نقاشی و ۶۰۰متر آن کاشی کاری شده و دیواره ولایت انجام گرفته است همچنین کاشی‌کاری دیواره دانشکده فنی و حرفه ای خیابان دانشگاه در ۲۲ بهمن افتتاح خواهد شد.

 قاسمی با بیان اینکه ۱۷مدرسه به مساحت ۲هزار ۲۵۰ متر مربع در مهر سال جاری نقاشی شده، افزود: تا کنون ۴هزار تابلو و پلاکارت غیرمجاز از سطح شهر جمع‌آوری شده است.

وی با اشاره به اینکه در همه کاشی‌کاری‌ها از عناصراسلامی، ایرانی و نمادهای شهری و ترافیکی استفاده شده است، تاکید کرد: در پروژه های عمرانی از کارشناسان داخلی و بومی استفاده شده تا اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرموده‌اند را جامه عمل بپوشانیم.

این مسئول با بیان اینکه برای نورآرایی و نورپردازی بلوار آیت الله خامنه‌ای از کارشناسان بومی استفاده شده است، اضافه کرد: خرید این سازه‌ها از شرکت‌های صنعتی حدود ۳۵۰ میلیون هزینه در پی داشت که با بومی سازی طراحی، ساخت، نصب و بهره برداری آن توسط سازمان زیباسازی شهری تنها ۳۵ میلیون انجام شد.

۲۰۱۵۳۲_۶۳۵۶۵۵۵۵۹۹۳۱۸۴۰۴۷۴_s

فراخوان استقبال از بهار در نوروز ۹۵ اجرا می‌شود

مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین یادآوری کرد: سازمان زیباسای شهری قزوین در میان مراکز استان کشور رتبه برتر را کسب کرده و مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین به عنوان مدیر موفق در حوزه زیبا سازی کشور شناخته شده است.

قاسمی خبر داد: فراخوان استقبال از بهار از ۲ سال گذشته با محوریت شهر خلاق و هویت معماری شهر قزوین شروع به کار کرده و در سال جاری با موضوع ساخت مجسمه و المان‌های شهری در سطح ملی آغاز شده است.

وی ادامه داد: تا کنون ۳۰۰ اثر از سراسر ایران اسلامی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که قرار است توسط اساتید برتر کشور در ۲۴دی داوری شوند و سازمان زیباسازی شهری آماده است تا آثار برگزیده را برای نوروز ۹۵ در سطح شهر احداث کند.

قاسمی در پایان تاکید کرد: همدلی، هم زبانی و مشارکت مردم با این سازمان موجب ارتقاء عملکرد و بهبود پاکیزگی و زیبایی شهر خواهد شد.

کلام پایانی؛

شهرداری‌ها و شوراهای شهر تمام تلاش خود را بکار می‌بندند تا با زیبا نمودن شهرها و به وجود آوردن مراکز، ساختمان‌ها، پارکها و گردشگاه‌های زیبا و جالب، توجه گردشگران و مسافران داخلی و خارجی را به شهرهای خود جذب کنند.

این اقدامات موجب ارتقاء سطح فرهنگی، اقتصادی شهرها می‌شود و از آنجا که شهروندان خود صاحب اصلی شهری هستند که در آن زندگی می‌کنند، شایسته است در حفظ عناصر شهری تلاش بهینه‌ای داشته باشند چرا که سیمای شهر نشان دهنده فرهنگ و اصالت کسانی است که در آن زندگی می‌کنند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار