تجاری سازی علم در کشور کند حرکت می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 156355
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
رییس کمیسیون اصل 90:
شاخص : رییس کمیسیون اصل 90 گفت: ایران در تولید علم در قله قرار داریم اما در تجاری سازی آن ضعیف عمل کرده‌ایم لذا در میان ۱۹۰ کشور رتبه ۱۲۴ را به خود اختصاص داده ایم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص نیوز، داوود محمدی  رییس کمیسیون اصل نود در مجلس شورای اسلامی در شورای اداری آموزش و پرورش استان قزوین که صبح امروز در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: آموزش و پرورش یک جایگاه عظیم و پایگاه تولید علم است لذا مدرسه تاثیر‌گذارترین نهاد در جهت رشد، تعالی و شکوفایی فرزندان است.

رییس کمیسیون اصل نود ابراز کرد: معلمان باید در تقویت حس جرات و جسارت در دانش آموزان که موجب بارور شدن کرامت انسانی در آن‌ها می‌شود، تلاش کنند.

این مسوول عنوان کرد: آموزش و پرورش برای شناسایی استعداد و ظرفیت دانش‌آموزان باید علاوه بر انباشت اطلاعات، خلاقیت و ابتکارات آن‌ها را مورد سنجش قرار دهد.

وی تصریح کرد: دانش آموزان در طول ۱۲ سال تحصیلی باید هم در زمینه ورود به اجتماع و زندگی جمعی  و هم در عرصه کار و تولید مهارت‌های لازم را آموزش ببینند.

محمدی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همواره بر تجاری‌سازی علوم، تولید ثروت و تحرک اقتصادی تاکید دارند، افزود: ایران در تولید علم در قله قرار داریم اما در تجاری سازی آن ضعیف عمل کرده‌ایم لذا در میان ۱۹۰ کشور رتبه ۱۲۴ را به خود اختصاص داده ایم.

این مسوول بیان کرد: آموزش و پرورش از حیث حضور خیرین مدرسه‌ساز موفق‌ترین نهاد در استفاده از ظرفیت‌های مردمی است اما باید درحوزه خیرین به امور پرورشی، تحقیقاتی نیز توجه داشته باشیم.

وی بیان کرد: امروز با وجود تمامی تنگناها در زمینه بودجه و اعتبارات در حوزه تولید علم، بنیه دفاعی، نانو تکنولوژی، سایبری و تولید ماهواره در دنیا مطرح هستیم .

محمدی ابراز کرد: باید این پیشرفت‌ها را در حوزه اقتصادی تعمیم دهیم تا در آینده دچار مشکل نشویم و بدون شک با کمک آموزش و پرورش جایگاه خوبی در این زمینه خواهیم داشت.

این مسوول گفت: در جلسات کمیسیون تلفیق، کمیسیو‌ن‌های مرتبط و مذاکرات با دولت قرار بر این شد که استانی شدن بودجه آموزش و پرورش منوط به کیفیت مناسب آن باشد.

رییس کمیسیون اصل نود تاکید کرد: تمرکرزدایی با این کیفیت توسط مرکز تمرکز زدایی نیست بلکه توزیع مشکلات در سایراستان‌ها است.

وی با بیان اینکه تمرکز‌زدایی باید با بودجه حداقلی دیده شود، افزود: در حال حاضر در استان اعتبارات از بودجه حداقلی استان کم‌تر بوده زیرا ۴۰ میلیارد تومان در آموزش و پرورش و ۲۰ میلیارد تومان در بنیاد شهید کمبود اعتبارات وجو دارد.

محمدی خاطر نشان کرد: عدم افزایش ورودی دانشگاه فرهنگیان نیز عملیاتی‌کردن سیاست‌ها را دچار مشکل خواهد کرد لذا در خصوص جذب نیروهای پیمانی و برون سپاری باید اقدام شود.

انتهای پیام/۱۰۰۷

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار