تجهیز 34 اکیپ رایگان برای ذبح دام‌های قربانی
کد خبر: 113549
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۴:۳۰
مدیرکل دامپزشکی قزوین خبرداد:
شاخص : مدیرکل دامپزشکی قزوین گفت: 34 اکیپ برای عید قربان امسال تجهیز شده‌اند که به طور رایگان به شهروندان خدمات ارائه خواهند کرد.

سید بهمن نقیبی مدیرکل دامپزشکی قزوین در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه هر ساله در مناسبت‌های خاص مانند عید قربان و عاشورا و تاسوعا برای ذبح دام تمهیدات لازم را می‌اندیشیم، اظهار کرد: اکیپ‌هایی متشکل از کارشناسان دامپزشکی و روحانیون برای خدمت رسانی به شهروندان آماده هستند.

وی افزود: ۳۴ اکیپ برای عید قربان امسال تجهیز شده‌اند که شهروندان می‌توانند از ۷صبح تا یک بعد از ظهر با شماره چهار رقمی ۱۵۱۲ تماس بگیرند و این اکیپ‌ها به منازل و یا هر مکان دیگری که بخواهند، اعزام می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی قزوین با بیان اینکه این اکیپ‌ها ۳ کار انجام می‌دهند، عنوان کرد: بازرسی قبل از کشتار جهت اطمینان از سلامت دام، نظارت شرعی  بر ذبح دام و بازرسی لاشه پس از کشتار دام از جمله کارهایی است که بر عهده کارشناسان و روحانیون حاضر در این اکیپ‌ها است.

این مسوول تشریح کرد: بعضی از موارد عدم مصرف گوشت دام در زمان قبل از کشتار مشخص می‌شود یعنی دام باید در زمان زنده بودن معاینه شود و در بعضی موارد مثل بیماری‌های انگلی باید لاشه دام پس از کشتار بازدید و اجازه مصرف داده شود.

نقیبی با بیان اینکه ممکن است در اثر خون ریخته شده بر زمین آلودگی محیطی ایجاد شود، تصریح کرد: هیچگاه توصیه به ذبح دام در منازل نمی‌کنیم اما به جهت عقاید مذهبی که افراد دارند در ایام خاصی این خدمات را برای آن‌ها در نظر گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری شهرداری ۵ منطقه از شهرکه دام زنده فروخته می‌شود، کارشناسان دامپزشکی مراجعه و دام‌ها را معاینه می‌کنند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد اجازه فروش دام را به این مراکز می‌دهند.

مدیرکل دامپزشکی قزوین با اشاره به اماکنی که بر فروش دام نظارت می‌شود گفت: بلوار شهید باهنر نرسیده به پل امام علی(ع)، بلوار شهید باهنر ضلع غربی ورودی نسیم شمال، چهارراه نسیم شمال، انتهای خیابان نواب جنب فروشگاه رفاه و کمربندی جمهوری اسلامی جنب چهارراه ایران گاز از جمله این اماکن هستند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار