تحقق و توسعه کارآفرینی با کمترین امکانات/ بازاریابی دست نامرئی فروش محصولات تولیدی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 75916
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۲۴
شاخص گزارش‌مي دهد؛
شاخص : کارآفرین برتر عرصه اقتصاد مقاومتی با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري در اجرايي شدن طرح‌هاي اقتصاد مقاومتی گفت: با داشتن كمترين امكانات و داشته‌هاي خود مي توان در تمامي عرصه‌ها موفق بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، “اقتصاد مقاومتی” اصطلاحی است که این روزها نقل محافل خبری و اقتصادی کشور شده و بسیاری آن را راهکار مناسبی برای این روزهای اقتصاد کشور و شرایط تحریم های بی سابقه ای که به کشورمان تحمیل شده می دانند؛ اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است.

و صد البته منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی، یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته به طوری که مقاومت برای دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و پیشرفت تعریف می‌شود.

در ادامه گفت و گویی با یکی از فعالین در عرصه اقتصاد مقاومتی خواهیم داشت.

صغری صبوری فرد متولد سال ۶۳، صادره از قزوین و دارای تحصیلات دانشگاهی در۲ مقطع گیاه پزشکی و حسابداری است که به مدت ۲ سال در حرفه تولید ترشی‌جات و شور خانگی فعالیت می کند.

ایده این خود اشتغالی چگونه به ذهنتان رسید؟

با توجه به مشغله‌های زندگی و داشتن فرزند تصمیم گرفتم کاری را برای خودم شروع کنم و در راستای تاکیدات رهبری در عرصه اقتصاد مقاومتی و توصیه ایشان به جوانان و اتکاء به داشته‌های خود کار بر روی گیاهان دارویی را انتخاب کردم.

در ابتدای کار روی گیاه “استویا” کار کردم که می‌توان آن را جایگزین قند و شکر کرد به طوری که در مربا و شربتها از آن استفاده می‌شود؛ این گیاه کاملا رژیمی، تنظیم کننده فشار خون و لاغر کننده است و دیابت را بالا نمی‌برد اما با توجه به اینکه این محصول به هزینه بالایی برای ارائه نیاز دارد تصمیم گرفتم که از شور و ترشی جات شروع کنم تا کم کم مرباها و شربتهای رژیمی و ایده خود را در کنار آن عملی و گسترش دهم.

در بسیاری از کشورها به صورت گسترده روی گیاه استویا کار نمی‌شود؛ البته به تازگی در آمریکایی لاتین از این گیاه به صورت فراوری شده در نوشابه‌های پپسی استفاده می شود.

کشت این گیاه در ایران تنها در مازندران برای مدتی کوتاه انجام شد و به علت اینکه نتوانستند فراوری لازم را بر روی آن انجام دهند کشت آن متوقف شد؛ این گیاه فقط در محیط‌های گرم و مرطوب قابلیت کشت دارد.

قصد دارم با کمک یکی از اساتیدی که در زمینه فراوری این محصول تخصص دارند کار را شروع کنم.

آیا شما در ابتدای کار تجربه خاصی در این زمینه داشتید؟

باتوجه به فرمایشات رهبری ما هر کاریی را بخواهیم می‌توانیم انجام دهیم و بنده تجربه خاصی در این زمینه نداشتم اما با پیگیری تجربه‌های لازم را کسب کردم.

از مشکلات کاری بگویید؟

هیچ کاری راحت نیست و برای هر کاری پشتکار لازم است؛ یکی از معضلات کاری استیجاری بودن ساختمان کار است و در صورت داشتن یک مکان ثابت می توان به سلیقه خود ورودی و خروجی مراحل را تنظیم کنیم، البته ما با هر جابجایی برای تمدید مدارک باید از نو همه کارهای اداری را انجام دهیم. در صورت داشتن فضایی بزرگتر برنامه ریزی بهتری را برای مراحل انجام شده انجام می دهیم.

در ابتدا کار خود را با چقدر هزینه شروع کردید؟

این مکان را به مبلغ ۲۰ میلیون تومان رهن کردم و هر کدام از این دستگاه‌ها به ۱۸ میلیون سرمایه نیاز دارد و ما ۲ تا دستگاه داریم و با توجه به یک مقدار درآمد اولیه و حمایت بسیج شروع به کار کردیم.

چه تعداد نیرو در این مجموعه تولیدی دارید؟

بستگی به کار دارد و اگر تولید سنگین باشد با ۱۰یا۱۲ نفر کار پیش می‌رود اما اگر تولید کم باشد با حداکثر ۵ نفر کار تمام می‌شود.

حقوق پرداختی به نیروها طبق قانون اداره کار است و تعدادی از کارکنان بیمه هستند.

در رابطه با عرضه پس از تولید محصولات برایمان بگویید؟ آیا در این مورد مشکلی برای فروش ندارید؟

فروش مهمترین قسمت کار است و اوایل بازاریابی آن سخت بود و با توجه به درآمد ناچیز حاصل از کار کوتاه نیامدم و فکر می‌کنم یکی از عوامل موفقیت بنده کوتاه نیامدن و پشتکارداشتن بود.

حتی برندهای معروف هم در ابتدای کار، بازار را کم کم به دست گرفتند و ان شاءلله بتوانیم برندهای شناخته تری را به بازار معرفی کنیم.

محصولات خود را چطور به بازار عرضه می‌کنید؟

ما محصولات را برای عرضه به یک مرکز پخش عمده می‌دهیم و آنها محصولات ما را به صورت تک فروشی به فروش می‌رسانند البته محصولات ما علاوه بر قزوین در کرج نیز عرضه می‌شود.

توصیه شما به افرادی که ایده تازه دارند چیست؟

جوانان باید خود و توانایی‌هایشان را دست کم نگیرند و به دنبال کارهای بکر باشند البته کار شور و ترشیجات شاید کار بکری نباشد اما قصد دارم با شروع به پرورش گیاه استویا در زمینه تولید مربا و شربت فعالیت کنم.

البته شروع این کار بستگی به توانایی بازرایابی برای مواد اولیه دارد و اگر بتوانند مواد اولیه را با قیمت مناسب تر خرید موفق تر خواهند بود و حدقل برای خرید مواد اولیه از ۲ میلیون تا ۱۰ میلیون هزینه نیاز است.

مراحل تولید محصول را بفرمایید؟

مواد اولیه ترشی را برای خرد کردن به خانم‌های خانه‌دار در منزل می‌دهیم و بعد از مراحل شستشو در کارگاه و تهیه محصول؛ آن را برای رسیدن به انبار انتقال داده و مجددا به کارگاه آورده و بسته بندی می‌کنیم.

چه تعداد تنوع کاری در ایجاد محصول دارید و بر چه اساسی به تولید می‌پردازید؟

ما حدوداً برای تولید ۱۳ نوع ترشی مجوز داریم اما به کشش بازار بستگی دارد مثلا ترشی مخلوط نسبت به دیگر ترشی‌ها از بازار بهتری برخوردار است بر این اساس ما بیشترین تولید را در ترشی مخلوط داریم و بعد از آن به ترتیب لیته، بندری، سیر ترشی و ترشی پیاز را داریم.

در رابطه با رقابت کاری با برندهای دیگر توضیح دهید؟

بسته بندی مهم است اما شما به عنوان یک خریدار اگر به سمت یک بسته بندی شکیل بروید در صورت نداشتن کیفیت آن محصول را خریداری نمی کنید اما اگر از کیفیت آن راضی باشید به دیگران نیز پیشنهاد خرید می‌دهید.

آیا برنامه ای برای شعبه دوم دارید؟

با حمایت مالی و یا با دادن یک زمین و فضای مناسب برای کار و ساخت کارگاه متناسب با نوع تولید قصد گسترش را داریم اما همه اینها نیاز به حمایت مالی دارد.

برای اینکه ترشی پس از باز شدن درب ظرف ماندگاری بیشتری داشته باشد باید چه کار کرد؟

بعد از استفاده از محصول و باز کردن درب محصول آن را در داخل ظرفی بریزید تا هوا نکشد و بهتر است محصول را در جای خنک نگهداری کنید.

اگر درصد اسید و مواد لازم دیگر متناسب با استاندارد ترشیجات باشد مشکلی ایجاد نمی‌شود البته نرم شدن ترشی‌های آماده به خاطر پخته شدن مواد اولیه برای زود رسیدن است که به صورت صنعتی تولید می‌شوند.

آیا خانواده از شما حمایت خاصی می‌کنند؟

با توجه به وضعیت تاهل و داشتن فرزند خردسال همسرم واقعا ازمن حمایت می‌کنند و اگر کمک همسرم نباشد شاید قادر به ادامه کار نباشم.

آیا به فکر کشت و صنعت هستید؟

با توجه به بافت مناسب قزوین به کشت گل کلم فکر می‌کنم با این کار هزینه اولیه کمتر شده افرادی هم در این زمینه مشغول به کار می‌شوند.

آیا در زمینه کاری از حمایت ارگان یا سازمان خاصی برخوردار بودید؟

بسیج سازندگی و سپاه استان حمایت بسیاری داشتند و با تسهیلات از سوی این ارگان‌ها موفق به گسترش کار شدم و اگر حمایت‌های بسیج نبود نمی‌توانستم کارم را پیش ببرم.

انتهای پیام/۱۰۰۳/گ۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار