تخریب در باغستان‌های قزوین خیانت به بخش کشاورزی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 102352
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۷:۴۷
رئیس سازمان امور اراضی کشور :
شاخص : رئیس سازمان امور اراضی کشور با تاکید براینکه تخریب در باغستان‌های قزوین خیانت به بخش کشاورزی است، گفت: مردم قزوین باید با تشکل‌های مردم نهاد سپر انسانی در برابر تخریب باغ‌های هفت سنگان ایجاد کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور صبح امروز در گردهمایی مدیریت اراضی با تشکلهای مردم نهاد استان قزوین که در سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، با اشاره به تغییر کاربری‌ در زمین‌های کشاورزی اظهار کرد: متاسفانه تبدیل زمین‌های کشاورزی در جهت  تغییر کاربری‌ها موجب حادث شدن مسائل زیادی از قبیل امراض، مسائل روحی و روانی زیادی بر مردم و کشور شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ۱۵ هزار هکتار  باغ در تهران به بهانه ساختن برج تخریب شده و این در حالی است که برخی استان‌ها  تنها از ۱۵  تا ۲۰ هزار هکتار باغ برخوردار هستند.

تمام آحاد جامعه باید در مقابل تخریب محیط زیست حساسیت نشان دهند

وی با تصریح بر اینکه تغییر کاربری‌ اراضی نباید با حقوق مردم تداخل داشته باشد، ابراز کرد: در مشهد بیش از ۳هزار هکتار زمین در جهت احداث هتل و آپارتمان‌ها و ساخت و ساز تخریب شده که بعد از پیگیری‌های مراجع مرتبط مشخص شد که احداث غیر قانونی صورت گرفته است.

افشار با بیان اینکه تمام آحاد جامعه باید در مقابل تخریب محیط زیست حساسیت نشان دهند، عنوان کرد: مردم باید خود را در برابر محیط زیست مسئول بدانند و روحیه مطالبه‌گری در برابر حفاظت از محیط زیست داشته باشند.

حفاظت از محیط زیست در برابر تخریب باید فرهنگ سازی شود

رئیس سازمان امور اراضی کشور با تصریح بر اینکه حفاظت از محیط زیست در برابر تخریب باید فرهنگ سازی شود، خاطرنشان کرد: تغییر نگاه‌ها برای محیط زیست جز با ترویج فرهنگ عمومی و پیشتازان آن که همان سازمان‌های مردم نهاد هستند، اتفاق نخواهد افتاد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اذعان داشت: ۱۱ درصد از مساحت کشور را زمین‌های کشاورزی قابل بهره برداری تشکیل می‌دهند؛ اگر بتوانیم ۸۵ درصد نیاز غذایی کشور را در داخل تامین کنیم، می‌توانیم از یک استقلال و امنیت غذایی کامل برخوردار باشیم.

وی تصریح کرد: باتوجه به تاکیدات رهبری بر اقتصاد مقاومتی، بخش اقتصاد کشاورزی و منابع آب و خاک از بزرگترین توانمندی‌های درونی و اقتصاد درون زا محسوب می‌شود که اگر از منابع موجود بتوانیم درست استفاده کنیم به راحتی می توانیم برای ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون نفر تامین غذایی داشته باشیم.

افشار با تصریح بر اینکه هرگونه تخریب در باغستان‌های قزوین خیانت به بخش کشاورزی است، هشدار داد: متاسفانه دشت قزوین که زمانی به عنوان مرکز تولید و کشاورزی کشور محسوب می‌شد، امروز مورد سوء استفاده جهت ساخت ویلا قرار گرفته شده است.

تخریب هر هکتار زمین، امنیت غذایی ۲۰ نفر را به خطر می‌اندازد

رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به سد مردمی شیراز در مقابل تخریب باغ فرزانه تاکید کرد: مردم قزوین هم باید با تشکل‌های مردم نهاد سپر انسانی در برابر تخریب باغ‌های هفت سنگان ایجاد کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تخریب هر هکتار زمین امنیت غذایی ۲۰ نفر را به خطر می‌اندازد، اظهار کرد: با توجه به اینکه سهمیه هر فرد ایرانی از سرانه زمین کشاورزی ۲ هزار مترمربع است، هرگونه تخریب حقوق همه افراد جامعه را تحت شعاع قرار می‌دهد.

امنیت غذایی مستلزم تداوم بهره برداری از زمین‌های کشاورزی و باغات است

افشار با بیان اینکه امنیت غذایی مستلزم تداوم بهره برداری از زمین‌های کشاورزی و باغات است، افزود: در سال ۹۱  کشور ما به میزان  ۸ میلیارد دلار واردات محصولات کشاورزی داشته است که با تدابیر دولت تدبی رو امید این میزان به نصف رسیده است  در حالیکه باید به صفر می رسید یعنی تا جاییکه دیگر هیچ محصول کشاورزی وارد کشور نشود.

سامانه ملی ۱۳۱ جهت ترویج و اطلاع رسانی مردم برای حفاظت از اراضی کشاورزی

وی با اشاره به سامانه ملی ۱۳۱ جهت ترویج و اطلاع رسانی مردم برای حفاظت از اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: این سامانه در تمام نقاط کشور فعال بوده و مردم می توانند انتقادات و پیشنهادات خود را به امور اراضی بیان کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مروج های روستایی عدم تخریب، باید قبل از یگان حفاظت اراضی کشاورزی در دستور کار قرار گیرد، تشریح کرد: توصیه می‌شود که سازمان جهاد کشاورزی در جهت آگاهی بخشی و پیشگیری از تخریبات اقدامات لازم را با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد انجام دهد.

افشار بیان کرد: با توجه به اقدامات خوب استان قزوین در اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی امید است که استان قزوین پایلوت اول کشوری باشد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور در پایان گفت:  به دنبال این هستیم تا تمام مقررات دست و پاگیر در سرمایه گذاری‌های کشاورزی حذف شوند تا کشاورزان بتوانند بدون هیچ مانعی کار کشاورزی خود را ادامه دهند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار