تدوین سند توسعه هویت فرهنگی استان/ نخستین حضور قزوین در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56268
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۱۵
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین خبر داد
شاخص : مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین از نخستین حضور قزوین در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، مهدی احمدی پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران استان قزوین که در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد با اشاره به توسعه فرهنگی استان قزوین اظهار کرد: تدوین سند توسعه هویت فرهنگی استان قزوین در دست اقدام است و در تلاشیم که ۳۰ درصد از کار اجرایی این برنامه به زودی انجام شود.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اشاره به افتتاح بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه عنوان کرد: استان قزوین برای نخستین بار در کنار ۱۰ استان دیگر در این نمایشگاه حضور دارد.

 وی افزود: روز افتتاحیه این نمایشگاه به روز قزوین نامگذاری شده و برنامه‌های متنوعی در همین راستا اجرا خواهد شد؛ از بزرگانی همچون سیداسماعیل قافله‌باشی، دکتر انصاری، بهاءالدین خرمشاهی، کامران فانی، دکتر علی‌اکبر صالحی، استاد لطفی، استاد خرم و دیگر مشاهیر استان نیز دعوت می‌شود و از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب ظرفیت‌های بومی قزوین مورد نمایش بازدیدگنندگان قرار خواهد گرفت.

احمدی در ادامه با اشاره به سالروز بزرگداشت سعدی و نامگذاری این روز از طرف سازمان جهانی یونسکو گفت: سعدی استاد فضل و سخن؛ برکت بزرگی برای ایران اسلامی است.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: سعدی در بین تمامی اصناف نشسته و بیش از نیمی از عمر خود را در سفر گذرانده و همین موجب شده تا کلام ایشان جنبه تربیتی پیدا کند و سازنده جامعه باشد.

این مسئول با بیان اینکه شاعری هم‌چون سعدی در گردشگری ایران نیز موثر است، ابراز کرد: باید حکایت‌های سعدی برای جامعه کالبدشکافی شود.

گلستان سعدی سمبل تعلیم و تربیت است

وی اضافه کرد: نگاه سعدی در گلستان رئالیستی است و درواقع واقعیت و آنچه که وجود دارد را بیان می‌کند اما در بوستان، سعدی نگاهی ایدئالیسمی و مدینه فاضله و آرمان‌شهری را برای بشر تداعی می‌کند که در آن عدالت فرهنگی نیز لحاظ شده است.

احمدی با اشاره به ادبیات حماسی در جهان عنوان کرد: بیش از ۲۰ کشور ادبیات حماسی رستم و سهراب را در ادبیات حماسی خود قالب کرده‌اند و در دنیا هیچ کشوری به اندازه ایران در ادبیات حماسی پیشرفته نیست.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پایان دومین نوع ادبیات را ادبیات تعلیمی دانست و یادآور شد: گلستان سعدی سمبل تعلیم و تربیت بوده و دارای مباحث کاربردی برای زندگی آدمی است.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار