ترک اعتیاد اهالی یک روستا با شطرنج! + تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 89259
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۹:۱۰
شاخص : باورتان می شود یا نه، همه ی اهالی روستا طرفدار این بازی اند.

به گزارش شاخص نیوز ، مردم «ماروتیکال»، روستایی کوچک و بدون جنب و جوش در استان «کِرالا» واقع در جنوب هند، علاقه ی بسیار عجیبی به بازی شطرنج دارند. باورتان می شود یا نه، همه ی اهالی روستا طرفدار این بازی اند. عشق آن ها به شطرنج آن قدر زیاد است که نه تنها بازی می کنند که همیشه درباره ی استراتژی های آن هم صحبت می کنند.

اما مردم این روستا همیشه تا این اندازه به شطرنج علاقه نداشتند. تاریخچه این امر به دهه ۶۰ و ۱۹۷۰ و زمانی بر می گردد که مردم منطقه برای امرار معاش مشروبات الکلی تولید می کردند. در نتیجه بسیاری از سکنه به مشروبات ارزان قیمت اعتیاد پیدا کرده و عواقب مصیب باری گریبانگیر کل جمعیت روستا شد.

بازی شطرنج روشی برای ترک اعتیاد به مشروبات الکلی + تصاویر

کار به جایی رسید که برخی از اهالی روستا واقعا از مسئولین دولتی تقاضا کردند به روستایشان حمله و آن ها را از شر انبارهای مشروب راحت کنند. اما شرایط زمانی کم کم تغییر کرد که یک دانش آموز کلاس دهم به نام «سی اونیکریشنان» تصمیم گرفت بازی شطرنج را یاد بگیرد. روزی که سی از یک شبکه خبری درباره ی ، بابی فیشرِ ۱۶ ساله، اسطوره آمریکایی و استاد بازی شطرنج شنید در کلاس های شطرنج روستایی در همسایگی شان شرکت کرد و این بازی را آموخت و به محض برگشت به خانه تصمیم گرفت آن را به همه روستایی ها یاد دهد. بنابراین در خانه خودش به هر کسی که تمایل داشت به صورت رایگان شطرنج را آموزش داد به گونه ای که این بازی مانند شعله های آتش همه جا گسترده شد.

دانش آموزانِ نه تنها نکات ظریف این بازی را فرا گرفتند که عاشقش شدند. در طی ۴ دهه سی به حدود ۶۰۰ نفر شطرنج را آموزش داد و بسیاری از آن ها در مسابقات سطح ایالتی برنده هم شده اند.

به گفته ی رئیس سازمانِ «گرام پانچایات»، که سازمانی برای خودگردان شدن روستاهای هند است، حدود ۹۰ درصد ساکنین این روستا بازیکن شطرنج هستند. وی اوت سال گذشته اعلام کرد که دهکده ی ماروتیکال نخستین دهکده ی شطرنج باز در هندوستان است.

این روزها سی رستورانی را در روستای ماروتیکال می گرداند که مردم می توانند هر زمان خواستند برای یک دست بازی شطرنج و البته رایگان به آنجا بیایند.  به علاوه وی سرپناهی در کنار خانه اش برپا کرده که طرفداران ۸ تا ۸۰ ساله ی شطرنج برای بالا بردن مهارت های این بازی در آنجا جمع می شوند. نیازی به گفتن نیست که مشروب آخرین چیزیست که مردم روستا به آن فکر می کنند.

بازی شطرنج روشی برای ترک اعتیاد به مشروبات الکلی + تصاویر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار