ایران جانبی

» تسهیلات بسیج گره‌گشای اشتغال چهارنفر شد/ مسئولان مسیر فعالیت کارگاه‌های کوچک را هموار کنند
کد خبر: 177907
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
جوان کارآفرین قزوینی:
شاخص : جوان کارآفرین قزوینی گفت: یک گروه  چهارنفره هستیم که با تسهیلات 30میلیون تومانی بسیج کار خود را آغاز کردیم.

به گزارش شاخص، اشتغال و درآمد از واژه‌ها مهم و آشنا برای مردم به ویژه جوانان جویای کار است.

اشتغال لازمه یک جامعه است تا پویایی و پیشرفت و توسعه در رگ‌های یک جامعه در جریان باشد؛ عده‌ای هستند که بعد از اتمام تحصیلات به سراغ کارهای دولتی و به اصطلاح پشت میزنشینی می‌روند.

اما برخی از جوانان هم هستند که تفکری وسیع‌تر دارند و با ایجاد کسب و کاری جدید هم اقدام به کارآفرینی برای چندین نفر دیگر کرده و هم چرخ تولید کشور را به چرخش درمی‌آورند.

بدون شک هر جوانی برای آغاز کاری جدید با پستی  بلندی‌هایی مواجه است که سرمایه یکی از داشته‌های اصلی برای شروع کاراست.

این روزها بسیج یکی از نام‌های آشنا برای تمامی اقشار جامعه به ویژه جوانان جویای کار و  کارآفرین است چراکه این نهاد مقدس یکی از بازوان حمایتی و پشتیوانی از کارآفرینان و اشتغالزایی جوانان است.

بسیج تنها به یک بخش و حوزه منحصر نشده است و این شجره طیبه شاخ و برگ‌های خود را در تمامی موضوعات جامعه گسترده است تا همه اقشار از آن بهره‌مند شوند.

بسیاری از کارآفرینان هستند که با مساعدت‌های بسیج سازندگی یک کاری را آغاز کرده و امروز به یک تولیدکننده بزرگ و مطرح در کشور تبدیل شده‌اند.

یک گروه  چهارنفره از جوانان قزوینی هستند که با حمایت بسیج سازندگی یک کارگاه کوچک روغنگیری و تولید محصولات ارگانیک را راه‌اندازی کرده‌اند و به جای دست روی دست گذاشتن و بر طبل بیکاری کوبیدن، همت کرده و قدم در مسیر کارآفرینی گذاشته‌اند.

خبرنگار شاخص، خبرنگار شاخص، با مرتضی خاتمه یکی از اعضای این گروه چهارنفره به نمایندگی از همکارانش به گفت‌وگو نشسته است.

وی می‌گوید: ما یک گروه چهارنفره هستیم که این مجموعه را اداره می‌کنیم و مغازه روغنگیری ما واقع در محله بلاغی شهر قزوین و روبه روی کوچه ارشاد است.

این جوان کارآفرین می‌افزاید: ما یک مغازه تولیدی داریم که هم بحث کارگاهی است و هم بحث فروش را در آن انجام می‌دهیم که البته از نظر محدودیت فضا با مشکل مواجه هستیم اما با این حال به سختی کار خود را ادامه می‌دهیم.

خاتمه خاطرنشان می‌کند: ما از بهمن ماه سال ۱۳۹۵ وارد کار روغنگیری شدیم؛ با توجه به اینکه ما قبلا به صورت متصدی در یکی از مغازه‌های روغنگیری قدیمی قزوین کار می‌کردیم درواقع از قبل بحث آموزش را گذرانده بودیم.

وی ادامه می‌دهد: بعد از مدتی این کار را برای خودمان راه‌اندازی کردیم که ابتدا ۳نفر بودیم و الان به خاطر وسعت بخشیدن به کار، چهار نفر شده‌ایم و تقریبا دوسال است که فعالیت خود را شروع کرده‌ایم.

محصولات ارگانیک به طور تازه عرضه می‌شود

این جوان کارآفرین بیان می‌کند: ما چهارنفر جوانانی از سنین۲۷ تا ۳۵ سال هستیم که همگی مدرک تحصیلی کارشناسی و ارشد داریم.

خاتمه ابراز می‌کند: هدف ما از ورود به حوزه روغنگیری دانه‌های خشک روغنی به خاطر بحث رواج محصولات ارگانیک در شهر است که استقبال خوبی هم از سوی مردم دارد چراکه امروزه مردم به مصرف محصولات ارگانیک و سالم برای استفاده خوراکی و درمانی روی آورده‌اند.

وی توضیح می‌دهد: واحد ما دارای ۳ بخش فروش و خرید و تولید است که هر کدام از این بخش‌ها کار خود را انجام می‌دهد و مواد اولیه را از بازرگانان مطرح کشور و بیشتر از مشهد که بیشترین محصولات دانه‌های روغنی را دارد، تهیه می‌کنیم.

جوان کارآفرین قزوینی می‌افزاید: انواع دانه‌های خشک روغنی را داخل مغازه با دستگاه‌هایی که داریم روغنگیری و در همان جا به طور تازه عرضه می‌کنیم.

خاتمه می‌گوید: با دستگاه‌هایی که داریم تمام دانه‌های خشک روغنی از جمله کنجد، بادام تلخ، بادام شیرین، فندق، پسته، سیاهدانه و تخم کتان را روغنگیری می‌کنیم و حدود ۳۰ نوع روغن گیاهی را تولید می‌کنیم.

وی بیان می‌کند: مقدار از روغن‌ها هم به شکل مجاورتی و پایه روغنی تولید می‌شود که در کنار روغن‌هایی که تولید شده است، عرضه می‌کنیم.

این جوان کارآفرین خاطرنشان می‌کند: قدرت خرید اکثر مشتریان به خاطر اوضاع بد اقتصادی که در دوسال اخیر اتفاق افتاده است به نوعی کاهش یافته اما بااین حال استقبال خوبی از محصولات ارگانیک دارند.

جوان کارآفرین قزوینی ادامه می‌دهد: قیمت‌ها را باتوجه به خریدهایی که داریم و به میزان سود شرعی و باتوجه به هزینه‌ها و نرخ‌های اتحادیه تعیین کرده و در اختیار مشتری قرار می‌دهیم.

۳۰ میلیون وام بسیج سازندگی گره‌گشای کارمان شد

وی یادآور می‌شود: حدودا با ۶۲ میلیون تومان سرمایه کار خود را آغاز کردیم که ۳۰ میلیون تومان از این مبلغ را از بسیج سازندگی به عنوان تسهیلات اشتغالزایی دریافتکردیم.

خاتمه تصریح می‌کند: تسهیلات بسیج برای شروع کارمان بسیار موثر و کمک کننده بود چون اگر سرمایه اولیه را نداشتیم قطعا فعالیتمان را هم نمی‌توانستیم شروع کنیم اما با کمک‌ها و مساعدت‌های بسیج سازندگی توانستیم کارمان را شروع کنیم.

این جوان کارآفرین یادآور می‌شود: هدف ما از انتخاب این کار بیشتر بحث اشتغالزایی و تولید محصلات ارگانیک بود علاوه براین که بازار کار بسیاری از رشته‌های تحصیلی رونق ندارد به این فکر افتادیم که یک کار تولیدی انجام دهیم که هم به اقتصاد کشور کمک کنیم و درآمدزایی داشتیم و هم محصولات سالم تولید کنیم.

وی بیان می‌کند: تسهیلات بسیج تاثیر زیادی در اشتغالزایی دارد؛ با توجه به اینکه بیشتر بیشتر جوان‌ها به دنبال کارهای دولتی و کارهای کوچک هستند اگر فرهنگ سازی شود که به سمت تولید و اشتغال برویم و بعد کمک‌های ساختاری فراهم شود بدون شک جوانانی که به دنبال یک زندگی سالم هستند سعی می‌کنند از این تسهیلات استفاده بهینه ببرند و کاری که به نفع جامعه است راه‌اندازی کنند.

جوان کارآفرین قزوینی خاطرنشان می‌کند: حدود دو سال از شروع کارمان می‌گذرد و ما همچنان این راه را ادامه می‌دهیم چراکه از فعالیت خود رضایت داریم.

خاتمه می‌افزاید: نابسمانی اقتصادی و نوسانات بازار و گرفتاری هایی که برای تولیدکنندگان مختلف پیش آمده مهمترین مشکلاتی است که مواجه هستیم.

وی ادامه می‌دهد: در بحث مجوزها و میزان متراژ فضا به خاطر عدم صدور جواز گاهی کارگاه‌های کوچکی مثل ما را به دست انداز می‌اندازد با این حال فعالیت خود را ادامه می‌دهیم.

این جوان کارآفرین می‌گوید: اگر ارگان‌های مختلف از تولیدکننده‌ها و کارگاه‌های کوچک حمایت بیشتری داشته باشند باعث بهبود تولید و بالا رفتن انگیزه برای کار می‌شود.

جوان کارآفرین قزوینی اذعان می‌کند: هرچه ساختارهای اشتغالزایی برای جوانان فراهم شود از بین رفتن نیروی انسانی هم کاهش می‌یابد و اگر فضای کسب و کار در داخل مطلوب تر شود جوانان هم به خارج از مرزها رونمی‌آورند.

مسئولین از کارگاه‌های کوچک حمایت کنند

وی ادامه می‌دهد: بسیج سازندگی یکی از ظرفیت‌هایی است که می‌تواند جوانان را در اشتغال و راه‌اندازی کارهای تولیدی و کارآفرینی کمک کند و تاثیر بسزایی در اشتغال دارد.

خاتمه تصریح می‌کند: از دولتمردان انتظار داریم ثبات اقتصادی را به جامعه برگردانند چراکه کارگاه‌های کوچک تحت تاثیر این نوسانات و تلاطم‌های مالی دوام نمی‌آورند.

این جوان کارآفرین ابراز می‌کند: یکی از عوامل پیشرفت کشورها کمک به تولیدکننده‌ها است لذا از دولت انتظار داریم در بحث جواز و مالیات جوری باشد که چندین سال اول مثل کشورهای پیشرفته این مقدار سختگیری را کمتر کنند و مسیر راحت‌تری را برای افراد قرار دهند تا با فراغت ذهنی بهتری به تولید بپردازند.

وی در پایان می‌افزاید: یکسری از مسائل سلیقه‌ای و بخشنانه‌ای است که با تغییر مدیران تغییر می‌کند که انتظار داریم مسئولان این مسیر را هموار کنند.

به گزارش شاخص، امیدواریم تمامی جوانان ایران زمین ناامیدی را کنار بگذارند و با همتی بلند برای ایجاد کسب و کاری مفید تصمیم بگیرند.

بدون شک اگر مساعدت‌های بسیج نبود بسیاری از کارآفرینان نمی‌توانستند به اهداف خود برسند؛ اشتغالزایی یکی از خدمات ارزنده‌ای است که بسیج برای پیشرفت جوانان و کشور ارائه می‌کند.

انتظار می‌رود دستگاه‌های دولتی هم تا آنجایی که می‌توانند جوانان دارای ایده و طرح را برای اشتغال حمایت کنند تا هر چه بیشتر شاهد رشد و تعالی جامعه باشیم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار