تشدید نظارت‌ بر نرخ‌ها و برخورد قاطع با گران‌فروشان/ متخلقین به پرداخت ۵۲میلیارد محکوم شدند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 168217
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین با اشاره به محکومیت 52 میلیارد ریالی متخلفین گفت: با توجه به افزایش نرخ‌ها در روزهای اخیر، نظارت‌ بر بازار را تشدید کرده‌ایم.

محمود احمدی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی شاخص، با اشاره به افزایش قیمت‌ها در روزهای اخیر اظهار کرد: شرکت در جلسات مستمر و هفتگی ستاد تنظیم بازار، رصد روزانه بازار و گزارش به مبادی مربوط، تشدید نظارتها با برگزاری گشتهای مشترک و اجرای طرح نظارت ایام تعطیل از بازار در سطح استان از جمله اقدامات این اداره کل برای مقابله با تخلفات است.

وی افزود: صنف لباس و پوشاک، صنف خواربار، سوپرمارکت و پرو تینی، صنف نانوایان و صنف قنادان وشیرینی فروشان بیشترین تخلفات را در حوزه گران فروشی دارند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین با اشاره به افزایش نرخ ارز و نحوه نظارت بر این بازار ابراز کرد: در خصوص ارز از آنجا که  قزوین  دارای پایانه خارج از کشور نمی‌باشد و در  مجاورت با تهران می باشد لذا تخلفات ارز مسافری (ورودی و خروجی) نداشته‌ایم.

این مسئول در ادامه گفت: نسبت به  عدم ایفای تعهدات ارزی شرکت‌ها منوط به گزارش و شکایت از بانک‌های عامل تا کنون پرونده‌ای در این خصوص  به این مرجع ارسال نگردیده است.

احمدی در خصوص بازار خودرو اظهار کرد: از آنجا که دفاتر شرکت‌ها در تهران می‌باشد، پرونده‌های تشکیل شده جهت احقاق حق به تعزیرات حکومتی تهران ارسال شده است.

وی با اشاره به بازار مسکن تشریح کرد: از آنجا که اموال غیرمنقول براساس ماده ۱۰ (ق م) مشمول کالا، خدمات و نظام صنفی نمی‌شوند، خارج از صلاحیت رسیدگی توسط این مرجع می باشد.

*پرونده متحلفین در حوزه گران‌ فروشی خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین در خصوص علت گرانی‌های اخیر گفت: در بحث محصولات پتروشیمی به علت کاهش عرضه سهام در بورس با افزایش قیمت مواجه بودیم.

این مسئول در ادامه افزود: در بخش کالای اساسی نیز عدم ایجاد شرایط تخصیص ارز به وارد کنندگان از جمله عوامل افزایش قیمت در این حوزه است.

احمدی، افزایش قیمت جهانی کالا را از دیگر عوامل افزایش قیمت‌ها دانست و گفت: در این روزها افزایش قیمت نهاده‌های دامی (کنجاله و سویا) را داشتیم که تولیدکنندگان این بخش را با چالش مواجه کرد.

وی با اشاره به کاهش میزان ثبت سفارش برای واردات کالا عنوان کرد: مشکلات مربوط به ترخیص کالا در گمرک و مشکلات مربوط به سامانه ثبت سفارش (سامانه نیما) نیز از دیگر عوامل موثر در گرانی‌های اخیر بود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین در خصوص اقدامات این اداره کل برای برخورد با متخلفان گفت: به پرونده‌های تشکیل شده از آغاز افزایش قیمت‌ها خارج از نوبت رسیدگی شده و با متخلفین برخورد قاطع صورت گرفته است.

*۷۳ پرونده قاچاق کالا و ارز در استان قزوین تشکیل شد

این مسئول با اشاره به رصد روزانه بازارو تشدید نظارت‌های میدانی گفت: به منظور رسیدگی به تخلفات در حوزه افزایش نرخ‌ها نیز گشت‌های مشترک سیار ایجاد شده و اجرای طرح‌های ایام تعطیل را داریم.

احمدی در خصوص ارزیابی عملکرد اداره کل تعزیرات در ۳ ماهه نخست سال ۹۷ تشریح کرد: ۱۹۹۵ پرونده مختومه مربوط به کالا و خدمات صنفی را داشتیم که به ۹۶درصد از آن رسیدگی شده است.

وی خاطرنشان کرد: :۷۳ پرونده قاچاق کالا و ارز مختومه و به ۹۴ درصد از آن رسیدگی شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین ادامه داد: در حوزه پرونده های ویژه بهداشت، دارو و درمان نیز ۱۰۳ پرونده مختومه با ۹۶ درصد عملکرد را داشتیم.

این مسئول در پایان افزود: مبلغ ریالی محکومیت در رای برای کلیه پرونده‌های رسیدگی شده به میزان بیش از ۵۲میلیارد ریال است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار