ایران جانبی

» تشکیل مجلس انقلابی تنها راه پایان دادن به دولت لیبرال است/ امروز انقلاب و اسلام از طریق‌ قلب‌ها صادر می‌شود
کد خبر: 202546
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۳۱
مبارز دوران انقلاب در مصاحبه با شاخص:
شاخص : مبارز دوران انقلاب گفت: در دولت فعلی متاسفانه شاهد تبیض طبقاتی هستیم که اگر بخواهد ادامه پیدا کند فاجعه است لذا باید نمایندگان ما انقلابی باشند که جوان‌ها را بفهمند و فقط به دنبال کرسی مجلس نباشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، این روزها ایام خاصی برای هر ایرانی به شمار می‌رود که تداعی‌کننده روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی است.

جوانان آن دوران که امروز پیشکسوتان و یادگاران مبارزات انقلابی هستند نیز خاطرات و تجربیات بسیاری را برای نسل امروز دارند که می‌تواند الگویی برای جوانان امروز باشد.

محمدعلی عادلی متولد ۱۳۳۳ در شهرستان قزوین است که در سال ۵۷ دانشجوی سال آخر رشته الکترونیک دانشگاه خواجه نصیر طوسی بوده است که اکنون در کسوت استادی مشغول به فعالیت است.

این مبارز دوران انقلاب در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، اظهار کرد: در یک خانواده مذهبی و متوسط اقتصادی در یک خانه کوچک در خیابان تبریز قزوین متولد شدم که پدرم مغازه ساعت سازی داشت و ما هم در تابستان‌ها و ایام بیکاری به او کمک می‌کردیم و یا به کارهای دیگر مشغول بودیم.

وی با بیان اینکه مادرم خانه‌دار بود وسواد قرآنی خوبی داشت، افزود: مشوق اصلی ما پدر و مادرم بودند که در کنار نقش پدر و مادری نیز برای ما معلم خوبی هم بودند به طوری که در سال اول ابتدایی خواندن و نوشتن را به خوبی فراگرفته بودم.

عادلی ادامه داد: پدرم به من وخواهرم نوشتن و قرآن خواندن را آموزش می‌داد و ما را به آموزش قرآن تشویق می‌کرد و این سابقه و ریشه اعتقادات مذهبی از همان دوران کودکی در ما نهادینه شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: پدرم همیشه عکسی از حضرت امام را در گوشه‌ای از خانه داشت و از رساله امام تقلید می‌کرد و ما هم در سن تکلیف رساله امام را برگزیدیم و مقلد امام بودن هم طبیعتا بار انقلابی دارد.

وی با بیان اینکه اعلامیه‌های امام هم در منزل ما پیدا می‌شد، گفت: اولین بار اعلامیه امام را که خواندم با این عنوان آغاز شده بود که فرموده بودند؛ “من خودم را برای سرنیزه‌های مامورین انتظامی حاضر کرده‌ام اما هرگز زیر بار زور و ذلت نمی‌روم” و این برایم که جوانی تازه‌وارد به مسائل اجتماعی بودم نیز بسیار جالب توجه بود.

عادلی تصریح کرد: شخصیت‌هایی مانند ما شهید چگینی و مرحوم خاکساران از پیشروان ما بودند به طوری که شهید چگینی روزنه‎‌ای برای ورود ما در این راه شد و ما را با کلاس‌های قرآنی آشنا کرد.

این مبارز انقلابی عنوان کرد: مرحوم خاکساران بودند مسئول کتابخانه که علاوه‌بر کتاب درسی نیز بسیاری از کتاب‌های انقلابی که آن زمان خواندنش جرم بود را از طریق ایشان و توسط واسطه تهیه می‌کردیم و مشوقی برای ما بود.

وی یادآور شد: در سال ۵۵ در تهران که سال دوم دانشگاهم بود یک تظاهرات به نفع زندانیان سیاسی را برگزار کردیم که تظاهرات موفق و باشکوهی بود و کسی هم در جریان آن دستگیر نشد و حدود نیم ساعت به طول انجامید.

عادلی اضافه کرد: پس از وفات حاج آقا مصطفی خمینی، فعالیت‌های ما رنگ و بوی جدی‌تری در قزوین به خود گرفت و با تهران هم در ارتباط بودیم که در این وضعیت دو بار توسط ساواک دستگیر و زندانی شدم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یک بار به مدت ۲۰ روز و یک بار هم به مدت یک هفته توسط ساواک دستگیر شدم و چون نتوانستند چیزی از من پیدا کنند نهایتا آزاد شدم اما تحت شکنجه‌های شدیدی قرار گرفتم.

وی با بیان اینکه اگر نماز و دین را خوب برای ما ترسیم کنند، همه‌اش به مفهوم انقلاب است، گفت: آن زمان جلسات بسیاری از بزرگان همچون شهید مفتح را شرکت می‌کردیم و این‌ها باعث می‌شد که ما دین را خوب بفهمیم که انگیزه واقعی برای مبارزه با ظلم بود.

مبارز دوران انقلاب بیان کرد: تمامی دلایل مبارزات ما از قبیل خفقان، تبعیض طبقاتی و تحقیرها که اتفاق می‌افتاد همه ریشه در دین داشت چراکه زندگی زیر چتر شاه هیچ معنا و معنویتی نداشت و خسته کننده بود.

عادلی با اشاره به خاطراتش از آن دوران یادآور شد: در جریان وقایع شهریور ۵۷ در بهشت زهرای تهران بودیم که پدری به دنبال پیکر پسرش می‌گشت که بعد از پیدا کردن آن نیز تنها خواسته‌اش این بود که با جنازه پسرش عکس بگیرد.

وی ادامه داد: این پدر میانسال که زیرلب فقط ذکر می‌گفت ایساتد و با پیکر پسرش که تیر خورده بود عکس گرفت و بعد هم ساواک پیکر او را به نحوی دفن کرد؛ این صحنه برایم بسیار تکان‌دهنده بود که پدری چنین فرزند جوانی را از دست داده بود و بدون اینکه خم به ابرو بیاورد، او را به خدا واگذار کرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: این صحنه برایم خیلی عجیب بود و متاثرم کرد که چرا ما اینگونه تربیت نشویم و این غرور مذهبی آن پدر بود که با ذکر خود را آرام می‌کرد و درس بزرگی برایمان داشت.

مبارز دوران انقلاب ابراز کرد: اینکه شاه مملکت، رئیس جمهور امریکا را می بوسید برای ما خیلی خفت و تحقیر در پی داشت؛ به خاطر دارم که در یکی از بازی‌های تیم ایران با اسرائیل به ورزشگاه آزادی رفتیم که در این مسابقه ایران پیروز شد و شادی وصف‌ ناپذیری را برای تمامی جوانان داشت.

عادلی عنوان کرد: درواقع همه به دنبال یک روزنه بودیم که حرف دل ما را بزند که امام کم کم اعلامیه‌هایش صادر کرد و این جرات را پیدا کرد که با مردم حرف بزند.

وی افزود: به یاد دارم که در سال ۵۴ و اوج خفقانی که بود نیز یکی از اساتید سر کلاس ما اظهار شاه‌دوستی کرد که یکی از دانشجویان با استدلال‌های منطقی با استاد مخالفت کرد به طوری که وقتی کلام او تمام شد همه کلاس ایستادند و به مدت ۵ دقیقه کف زدند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: این اتفاق در اوج خفقان اتفاق افتاد و استاد هم بعدها به خاطر اظهاراتش معذرت خواهی کرد چراکه مجاب شده بود؛ می‌توانست ما را به ساواک معرفی کند اما این کار را نکرد و این منطق دین بود که در همه نفوذ داشت.

مبارز دوران انقلاب تصریح کرد: امریکایی که امروز بیش از ۲۰ تریلیون دلار بدهکاری دارد و ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده است، حتی نتوانسته ۲۰ نفر را به مجلس عراق بفرست اما تقریبا بیش از نیمی از مجلس طرفدار آیت الله سیستانی هستند.

وی افزود: این یعنی منطق دینی که آدمی را عزت می‌دهد و باهویت و بزرگش می‌کند لذا باید ببینیم که چه چیزی سردار سلیمانی را شهید سلیمانی کرد چراکه این شخصیت بزرگوار نیز عزت را از تربیت دینی گرفت و باید همواره امثال شهید سلیمانی را به یاد بیاوریم.

عادلی تاکید کرد: مقام معظم رهبری به خوبی اشاره کردند که ایام الله یعنی اینکه دائم گذشته را به یاد بیاوریم که در آن دوران چه شرایطی داشتیم و امروز در چه جایگاهی هستیم.

مبارز دوران انقلاب اذعان داشت: ایام الله روزهایی است که دست خدا ظهور می‌کند؛ باید روزهایی که شاه تا کمر برای امریکا خم می‌شد و ما را تحقیر می‌کرد را به یاد بیاوریم اما امروز به جایگاهی رسیدیم که ما امریکا را تحقیر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه راه امام راه عزت و راه روی پای خود ایستادن بود، ابراز کرد: امروز ابرقدرت‌ها با وجود اینکه پول و اسلحه دارند اما هیچکاره‌اند چراکه دورتا دور ایران پایگاه نظامی دارند اما نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند و هر روز عقب‌گرد می‌کنند.

این مبارز دوران انقلاب با تصریح براینکه امریکا روز به روز ضعیف‌تر می‌شود، بیان کرد: تشییع باشکوه پیکر شهید سردار سلیمانی درواقع دست و قدرت الهی بود و فقط خدا می‌تواند مردم را اینگونه به صحنه بیاورد و قلب‌ها را متوجه اسلام کند.

عادلی اظهار کرد: انقلاب و اسلام در قلب‌ها صادر می‌شود و این فطرت پاک و خداجو و عدالتخواه انسان‌هاست که بیدار می‌شود، متاسفانه اینکه برخی دولت‌مردها به بیرون نگاه می‌کنند، مردم را به خوبی نشناختدند.

وی با اشاره به اینکه غربگرایی خسران بزرگی است که عمر را بر باد می‌برد، ادامه داد: فهم و بصیرت مردم از دولتمردان بیشتر است، حقوق‌های نجومی دولتمردها را نگهداشته اما مردم ما علی رغم تحریم‌ها نیز صبورانه مشکلات را تحمل می‌کنند.

این مبارز انقلابی یادآور شد: ما جنگ را به جوانان سپردیم که نتیجه گرفتیم و امروز هم صنایع دفاعی به دست جوانان این مملکت رقم می‌خورد که در اوج هستیم اما صنایع دیگر مانند تولید خودرو به دست اشراف و سرمایه‌داران افتاد که امروز بسیار ضعیف است.

عادلی تصریح کرد: باید قدر سرمایه جوان‌ها را بدانیم و آن‌ها را درگیر بازی‌های سیاسی نکنیم وجوانان هم دین را سرلوحه زندگی خود قرار دهند و دولت هم باید آن‌ها را باور داشته باشد.

وی در پایان گفت: در دولت فعلی متاسفانه شاهد تبیض طبقاتی هستیم که اگر بخواهد ادامه پیدا کند فاجعه است لذا باید نمایندگان ما انقلابی باشند که جوان‌ها را بفهمند و فقط به دنبال کرسی مجلس نباشند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار