تشکیل پرونده‌ تخلف ۲۰ میلیاردی در حوزه سرقت تلفنی/ زندانیان کلاهبردار از داخل زندان اموال مردم را سرقت می کنند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 144234
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
دادستان قزوین خبرداد
شاخص : دادستان عمومی و انقلاب قزوین با اظهار تأسف از وقوع برخی کلاهبرداری ها گفت: در سایه تساهل مسئولان و غفلت مردم کلاهبرداری اموال مردم از طریق زندانیان داخل زندان ادامه دارد.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی دادستان عمومی و انقلاب قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اظهار تأسف از وقوع برخی کلاهبرداری ها گفت: در سایه تساهل مسئولان و غفلت مردم کلاهبرداری اموال مردم از طریق زندانیان داخل زندان ادامه دارد و البته این کلاهبرداری ها مربوط به زندان های استان قزوین نمی باشد و از داخل زندان های خارج استان صورت می پذیرد.

وی افزود: در بحث کلاهبرداری باید راهکاری را پیدا کنیم، نامه ای به زندان در سطح ملی و استانی ارائه کرده ایم ولی مشکل برطرف نشد.

این مسوول ادامه داد: مردم ما زیان می کنند، آنهم زیانی سنگینی که با اقدام پیشگیرانه می توانیم مانع از وارد آمدن خسارت سنگین به مردم و جامعه شویم قطع یقین کوتاهی در این جهت خسارت را به دنبال دارد که از هزینه های پیشگیری بسیار سنگین تر است.

به عنوان نمونه فردی از زندان با پزشکی تماس گرفته و خود را نماینده یک موسسه معرفی کرده و ادعا می کند که او برنده شده و با این ترفند او را به پای دستگاه خودپرداز کشانده و حساب این پزشک را خالی کرده و متأسفانه کلاهبرداری ها به این صورت در حال وقوع است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اضافه کرد: نکته جالب این است که اغلب این تماس ها روز جمعه صورت می گیرد که یکی از دلایلش این است که بانک ها و مراجع قضایی تعطیل هستند و فرد در صورتی که از کلاهبرداری مطلع شود، نمی تواند به سرعت مراجع ذیصلاح را مطلع کند.

وی تصریح کرد: بنابراین لازم است مردم در روزهای تعطیلی بیش از یک روز دقت های خود را بیشتر کنند همچنین این کلاهبرداران با استفاده از سادگی، کم اطلاعی، غفلت و همچنین ترفندهای خاص خود افراد مختلف را مورد هدف قرار داده و اموال آنها را به راحتی سرقت می کنند.

صادقی نیارکی خاطرنشان کرد: متأسفانه باید گفت که در حال حاضر ۹۰ درصد چنین کلاهبرداری هایی از داخل زندان است و البته این کلاهبرداری ها مربوط به زندان های استان قزوین نمی باشد و بخش قابل توجهی از این کلاهبرداری ها از طریق افراد داخل بند یکی از زندان های بزرگ کشور صورت می گیرد که شناسایی و رصد این کار صورت گرفته است.

وی اظهارداشت: زمانی که ما در مورد تلفن همگانی صحبت می کنیم از حقوق شهروندی سخن گفته می شود ولی چرا باید به حقوق ۲۱۷ هزار زندانی توجه شود ولی حقوق قانونی و امنیت لازم برای ۷۰ میلیون جمعیت به خوبی مورد توجه قرار نگرفته و یا در مقابل حقوق عده ای قلیل مورد غفلت قرار گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اعلام کرد: دیگر از آن سرقت ها خبری نیست چراکه با این نحوه کلاهبرداری شاهد سرقت های چند ۱۰ میلیونی هستیم که بی سروصدا و بدون رد وپایی در حال وقوع است، در حقیقت در سرقت های مجازی اموال مردم به راحتی به سرقت می رود.

وی افزود: دستگاه قضایی استان قزوین پیشنهادهای لازم را به بانک مرکزی و ثبت احوال ارائه کرده است، به عنوان نمونه لازم است تلفن های همگانی زندان با رعایت ضوابط و مقرراتی در اختیار زندانی قرارگیرد تا امکان هرگونه سوء استفاده گرفته شود.

حجت الاسلام صادقی نیارکی عنوان کرد: مسئولان زندان ها همکاری و تعامل لازم را دارند ولی برای حل این معضل نیازمند آن هستیم که تصمیمی جامع و متمرکز گرفته شود.

وی اعلام کرد: استان قزوین در این حوزه ۲۰ میلیارد ریال پرونده دارد که رقم بالایی است که نخستین گام در تشکیل چنین پرونده هایی، افزایش آگاهی های مردم است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین یادآورشد: لازم است سیستمی در تلفن ها تعریف شود تا در ابتدای تماس، محل تماس اعلام شود و سپس افراد بتوانند مکالمه خود را آغاز کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار