تصاویری از امامزادگان و بقاع متبرکه در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 143101
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
گردشگری؛
شاخص : قزوین یکی از شهرهای تاریخی و مذهبی ایران است که جاذبه‌های گردشگری و زیارتی بسیاری در آن قرار دارد.

به گزارش شاخص؛ قزوین یکی از شهرهای تاریخی و مذهبی ایران است که از پیشینه‌ای کهن برخوردار بوده و خاستگاه بسیاری از امامزادگان و بقاع متبرکه می‌باشد.

در متن زیر توضیحات و تصاویر مربوط به برخی از این امامزادگان را ارائه می‌کنیم؛

* امامزاده شاهزاده حسین (ع) که نام کامل ایشان حسین بن علی بن موسی الرضا (ع) است، یکی از کهن‌ترین مزارهای موجود در ایران و مشهورترین و باشکوه‌ترین مکان زیارتی شهر قزوین می‌باشد.

* بقعه امامزاده آمنه خاتون یا امینه خاتون یکی از زیارتگاه های شهر قزوین است که اهالی از او به عنوان دختر امام جعفرصادق (ع) یاد می‌کنند اما در برخی منابع او را دختر امام موسی کاظم (ع) معرفی کرده‌اند، این بنا متعلق به دوره صفویه در میان گورستان محله پنبه ریسه شهر قزوین واقع شده است.

*بی بی شهربانو را دختر امام موسی بن جعفر می‌دانند و حرم مطهر این حضرت در خیابان تهران قدیم واقع شده است که جزء محله راه چمان محسوب می شود.

*امامزاده بی بی زبیده خاتون(س) از نوادگان موسی بن جعفر(ع) در محله بازارچه سپه خیابان سپه قزوین واقع شده است و به اعتقاد اهالی مدفون در این بقعه از نوادگان امام موسی الکاظم (ع) و دختر آمنه خاتون (ع) است و برخی دیگر خفته در مزار را از نوادگان حضرت امام جعفرصادق (ع) می‌دانند.

*امامزاده اسماعیل (ع) از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است که در چهارراه شهربانی قزوین و در ابتدای کوچه‌ تنگ و تاریکی قرار دارد که اولین کوچه‌ خیابان شهید انصاری (کوروش سابق) به شمار می‌آید.

*چهارانبیاء را آرامگاه چهارتن از پیامبران بنی اسرائیل به نام‌های :سهولی، سلام، القیا و سلوم می‌دانند و به ” چهار انبیاء ” نیز معروف می‌باشد که گفته می‌شود آنان پیامبرانی می‌باشند که مژده میلاد مسیح را از اورشلیم به سوی شرق آورده بودند.

این زیارتگاه در قزوین جانب شرقی خیابان پیغمبریه و جنب مدرسه و مسجد پیغمبریه در غرب بنای چهل ستون قرار دارد.

عکس: محمدجواد امینی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار