تصور برجام بدون آمریکا خوشبینانه نیست/ دولتمردان شجاعت پذیرش اشتباهات را داشته باشند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 148407
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
کارشناس مسائل سیاسی:
شاخص : کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه تصور برجام بدون آمریکا خوشبینانه نیست گفت: دولتمردان شجاعت پذیرش اشتباه خود را ندارند و هدف برخی از دولتمردان در مطرح کردن برجام بدون آمریکا توجیه اشتباهات گذشته است.

مهدی فیاض کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شاخص نیوز، با اشاره به ادعای برجام بدون آمریکا که از سوی برخی از دولتمردان مطرح شده اظهار کرد: اگر هر کشوری هویت و استقلال خاص خود را داشت، می‌توانستیم بگوییم که اروپا و آمریکا شرکایی در برجام هستند که یکی از آن‌ها کنار می‌کشد.

وی افزود: اما به طور قطعی می‌دانیم که جامعه اروپا کاملا با سیاست‌های آمریکا موافق است.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: سیاست‌های بانکی و اقتصادی اروپا تابع دستورات آمریکا بوده و می‌بینیم که بانک‌ها و سرمایه گذاران اروپایی با ایران کار نمی‌کنند.

فیاض تصریح کرد: آن میوه‌هایی که دولتمردان وعده داده بودند بعد از برجام به دست و دهان ملت می‌رسد حتی شکوفه هم نداده است.

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: بنابراین با توجه به اینکه اروپا استقلال سیاسی و شخصی ندارد و تابع نظرات آمریکا بوده، کنار کشیدن آمریکا مساوی با فروپاشیده شدن برجام است.

وی با بیان اینکه تصور برجام بدون آمریکا خوشبینانه نیست اضافه کرد: از طرفی اروپا و آمریکا به هیچ یک از تعهدات خود در قبال ایران در برجام عمل نکرده‌اند.

کارشناس مسائل سیاسی هدف برخی از دولتمردان در مطرح کردن برجام بدون آمریکا را توجیه اشتباهات گذشته دانست و گفت: وقتی دولتمردان شجاعت پذیرش اشتباه خود را نداشته باشند و لجوجانه بر آن پافشاری کنند، طرح این نوع موضوعات طبیعی خواهد بود.

فیاض تشریح کرد: برجام یک بخشی از شاکله‌های وجودی دولت آقای روحانی شده است و به هیچ عنوان حاضر نیست که اشتباهات خود را بپذیرد چراکه برای آن هزینه تبلیغاتی زیادی کردند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: امروز نمی‌خواهند شکست برجامی که آن را فتح الفتوح و آفتاب تابان می‌خواندند را بپذیرند و قبول کنند که مساوی با هیچ شده است.

وی ادامه داد: دولتمردان حاضر نیستند برای اغناء افکار عمومی بپذیرند که اشتباه کردند و با مردم صادقانه برخورد نمی‌کنند چراکه می‌ترسند این پایگاه کوچکی که در میان برخی از قشرهای جامعه ایجاد کرده‌اند را از دست دهند.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برجام تا به حال قراردادی یک طرفه به نفع آمریکا بوده است افزود: رفتار دولتمردان باید به گونه‌ای باشد که آمریکا بداند اگر به مفاد برجام عمل نکند برای او هزینه‌ساز خواهد بود.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار