آغاز خرید تضمینی جو با قیمت ۹۲۰ تومان/ شبکه تعاون روستایی قزوین حلقه اتصال تولید به بازار مصرف - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60749
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
شاخص گزارش می‌دهد
شاخص : رئیس سازمان تعاون روستایی استان قزوین گفت: تعاونی‌های روستایی با بهره‌گیری از توان بهره‌برداران بازوی توانمند بخش کشاورزی هستند.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، سفری یکروزه از توانمندی‌ها، قابلیت‌ها و دستاوردهای شبکه تعاونی‌های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی استان قزوین با حضور احمد بالان مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی، ناطق معین الدین رئیس سازمان تعاون روستایی استان قزوین، علی محمدزادگان رئیس اداره تعاون روستایی بوئین زهرا، جمعی از مسئولان تعاون روستایی مرکز و اصحاب رسانه و مطبوعات ملی برگزار شد.

در این سفر یکروزه از فعالیت‌های اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی شهرستان بوئین زهرا، فروشگاه هایپر تروکا شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران بوئین زهرا، کارخانه خوراک دام شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران شیری و پرواری، مرکز تحقیقات پرورش گوسفند، تعاونی تولید روستایی سگزآباد، گلخانه بوئین زهرا و اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان بازدید به‌عمل آمد.

معین الدین در این مراسم ضمن خوش آمد گویی به مسئولان و اصحاب رسانه، بیان کرد: شناخت نقاط قوت و ضعف تعاونی‌ها، تشخیص نیازها و اولویت‌بندی برای آنها، کمک به تصمیم‌سازی و همچنین تصمیم‌گیری صحیح در واحد تعاونی‌ها، ایجاد زمینه مناسب برای رقابت در تعاونی، کمک به گزینش شرکت‌ها و اتحادیه‌های نمونه و نیز الگوسازی برای آنها از اهداف مهم این سازمان است.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان با بیان اینکه تعاونی‌های روستایی با بهره گیری از توان بهره‌برداران بازوی توانمند بخش کشاورزی هستند، اظهار کرد: تعاونی‌ها با افزایش اشتغال‌زایی و بهبود وضعیت اقتصادی اعضا گام مؤثری در راستای توسعه پایدار برمی‌دارند.

IMG_7672

این مسئول در بازدید از پروژه تجاری بوئین زهرا، گفت: اتحادیه تعاونی روستایی بوئین زهرا با مشارکت تعاونی‌های تحت پوشش در حال ساخت پروژه مجتمع عرضه محصولات کشاورزی در ۵ طبقه است.

تعاونی گاوداران بوئین زهرا شرکت دانش بنیان برتر استان قزوین

بهرام حسین زاده مدیرعامل تعاونی گاوداران بوئین زهرا هم در جمع رسانه‌های گروهی با اشاره به فعالیت های این تعاونی، اعلام کرد: شرکت تعاونی گاوداران بوئین زهرا در سال ۷۱ تاسیس شد که دارای بزرگ ترین کارخانه خوراک دام استان و فروشگاه هایپر تروکا است و به دلیل تحقیقات روی گوسفند رومانوف به عنوان شرکت دانش بنیان برتر استان معرفی شده است.

این مسئول اظهار کرد: تعاونی گاوداران با بیش از یک هزار عضو حدود یک سوم سهام اتحادیه گاوداران استان را به خود اختصاص داده است و از تعاونی های فعال و پویای استان محسوب می شود.

حسین زاده تصریح کرد: سرمایه اولیه اعضاء ۷۵۰ میلیون تومان بوده و اکنون این سرمایه نزدیک به ۳۵ میلیارد تومان است.

IMG_7571

وی در بازدید از فروشگاه هایپر تروکا به اصحاب رسانه و مسئولان گفت: این فروشگاه در مجموعه ای به مساحت پنج هزار متر مربع ساخته شده و دارای یک فروشگاه بزرگ، انبار و محوطه است که برای ساخت آن ۲۰ میلیارد ریال توسط تعاونی گاوداران بوئین زهرا هزینه شده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران استان قزوین با بیان اینکه همه امکاناتی که یک دامدار برای زندگی نیاز دارد در فروشگاه هایپر تروکا فراهم شده است، افزود: در این فروشگاه انواع کالاهای مورد نیاز مردم از جمله مواد غذایی، بهداشتی، پوشاک، لوازم خانگی و ارزاق عمومی با ۵ تا ۱۵ درصد تخفیف عرضه می شود.

IMG_7578

وی با اعلام اینکه ۶۰۰ دامدار عضو صندوق اعتباری هستند، بیان کرد: وام هایی که به اعضاء داده می‌شود به صورت سپرده ۱۱ درصد و تسهیلات ۱۸ درصد پرداخت می‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران استان قزوین خاطرنشان کرد: کارخانه خوراک دام شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران شیری و پرواری با هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار در سال ۸۸ راه اندازی شده و قادر است در هر ساعت ۳۰ تن کنستانتره دامی تولید و براساس سفارش دامداران منطقه نیاز این قشر را تامین می‌کند.

IMG_7641

ابوالفضل رجبی فر مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی بوئین زهرا هم تاکید کرد: از اقدامات مؤثر برای حمایت از باغداران و کشاورزان هر منطقه، احداث سردخانه برای نگهداری محصولات آنها است تا ضمن جلوگیری از ضایع و فاسد شدن محصولات کشاورزی، این امکان را فراهم می کند تا کشاورزان و باغداران محصولات خود را در طول سال به تدریج و با کیفیت مناسب به بازار عرضه و بیشترین نفع اقتصادی نیز نصیب آنها شود.

رجبی فر اعلام کرد: سردخانه بوئین زهرا با ظرفیت ذخیره سازی ۳۰۰ و ۱۵۰ تنی ذخیره سازی انواع میوه و مرکبات، گندم، ذرت، کلزا و… در ایام مختلف سال بویژه صورت می‌گیرد.

IMG_7644

وی اضافه کرد: ایجاد صنایع تبدیلی و نگهداری به لحاظ ارزش افزوده و اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم از اهمیت به سزایی در کشورهای در حال توسعه برخوردار است.

شبکه تعاون روستایی قزوین حلقه اتصال تولید به بازارمصرف است

IMG_7662

مجید اسماعیلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا هم در این بازدید، اظهار کرد: شبکه تعاون روستایی به عنوان حلقه اتصال تولید به بازارمصرف، گام مؤثری درشکوفایی اقتصاد ایفا می کند.

این مسئول عنوان کرد: در شهرستان بوئین زهرا ۱۵ هزار و ۷۰۰ هکتار گندم آبی و ۵ هزار و ۵۴۰ هکتار گندم دیم کشت شده است.

اسماعیلی پیش بینی کرد: ۶۵ هزار تن گندم در سطح این شهرستان تولید شود و حدود سه روز است که خرید گندم از طریق شبکه تعاون روستایی صورت می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خرید تضمینی جو ۹۲۰ تومان در نظر گرفته شده، افزود: ۲۲ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی بوئین زهرا به کشت جو اختصاص یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا؛ میانگین برداشت گندم را ۴ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتار و جو را ۴ هزار و ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار ذکر کرد.

اسماعیلی یادآور شد: تشکل‌های تعاون روستایی محصولات تولیدی و یا خریداری شده از تولید کنندگان و کشاورزان را عرضه می کنند که به نوعی کاهش فاصله عرضه محصول از تولید به دست مصرف کننده است و نیز حذف واسطه ها و افراد سود جو را به دنبال دارد.

بوئین زهرا رتبه اول تولید گوشت قرمز در استان قزوین

IMG_7684

علی اصغر مسگرها کارشناس مسئول معاونت امور دام جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی به منظور آشنایی با توانمندی های شرکت های تعاونی روستایی، بیان کرد: استان قزوین سه میلیون و ۱۰۰ هزار راس دام دارد که حدود ۸۳۷ هزار راس آن گوسفند، ۱۴۷ هزار راس بز و مابقی هم دام سنگین است.

این مسئول با اعلام اینکه شهرستان بوئین زهرا رتبه اول تولید گوشت قرمز در استان را دارد، اظهار کرد: گوسفند شال از نژاد برتر و بومی است که مزایایی همچون وزن زیاد، کیفیت بالای شیر و دوقلوزایی است.

مسگرها با اشاره به توانمندی های شرکت تعاونی گاوداران بوئین زهرا، گفت: کارشناسان با تلفیق نژاد شال با نژاد رومانوف روسی و نژاد گرمسیری پاکستانی به دنبال افزایش بهره بری در واحدهای پرورش هستند.

وی تصریح کرد: گوسفند شال دمبه دار در صورت اصلاح بدون دمبه شده و این صفت بارز به نسل های بعد منتقل می شود که در این طرح تحقیقاتی نژادی در ۶ نسل سنتز می‌شود که ضریب تبدیل و کیفیت بالایی خواهد داشت و این مرکز تحقیقات به عنوان فناور منتخب استانی انتخاب شده است.

این مسئول یادآور شد: اهمیت اجرای آمیخته گری برای افزایش بازده ، عملکرد تولید مثل و سود حاصل در گله های بزرگ گوسفند، همزمانی فصلی، جفتگیری میش ها در خارج از فصل جفتگیری طبیعی و همزمانی زایش ها در فصل مناسب است.

IMG_7708

بهمن نوتاش مدیرعامل گلخانه سگزآباد هم عنوان کرد: این گلخانه متعلق به شرکت تعاونی مهر رویان ارم با سرمایه گذاری فارغ التحصیلان بخش کشاورزی راه اندازی شده است.

وی یادآور شد: ۱۵ هزار و ۵۵ مترمربع گلخانه در زمینی به مساحت ۲۵ هزار هکتار احداث شده که شامل ۲ سالن ۷۵۰۰ متری است که در آن توت فرنگی و صیفی جات کاشته می شود.

IMG_7721

چنگیز کرمی مدیرعامل شرکت تعاونی تولید سگزآباد هم در این بازدید، بیان کرد: این شرکت در سال ۷۴ و با سرمایه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شروع به کار کرد و سرمایه آن اکنون ۵۳۰ میلیون تومان است.

این مسئول یادآور شد: این شرکت توزیع انواع نهاده های کشاورزی، بذر، کود ، سم و… را بر عهده دارد.

انتهای پیام/۱۰۰۰/گ۱/ح

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار