ایران جانبی

» تعریف مشخصی از معماری ایرانی اسلامی وجود ندارد
کد خبر: 184466
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۸:۵۴
نایب رئیس نظام مهندسی استان قزوین:
شاخص : نایب رئیس نظام مهندسی استان قزوین گفت: هنوز تعریف مشخصی از الگوی ایرانی اسلامی برای ساختمان سازی نداریم و در دانشگاه‌های ما روی این مسئله کار جدی صورت نگرفته است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عباس وثوق نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، ضمن گرامیداشت روز مهندس، اظهار کرد: یکی از مشکلات ما این است که مردم با مقررات ملی ساختمان آشنا نیستند و امیدواریم اصحاب رسانه در این زمینه فرهنگ سازی کنند.

وی افزود: قانون وظایفی را برای نظام مهندسی تعیین کرده است و ما می‌توانیم در همان حیطه فعالیت کنیم لذا تا جایی که قانون و وظایف به ما اجازه می‌دهد در حوزه ساختمان ورود می‌کنیم.

نایب رئیس نظام مهندسی استان قزوین گفت: ۱۴۰۰سال از عمر بافت فرسوده قزوین می‌گذرد و چندین زلزله را در طول تاریخ تجربه کرده است و این مسئله موجب انباشت بافت‌های قدیمی روی هم سستی این منطقه شده است.

وثوق نیا بیان کرد: بحث آبرسانی و شبکه آب از دهه ۴۰ در قزوین انجام شده و بنابراین امروز دیگر با یک شبکه بسیار فرسوده در بافت قدیمی شهر قزوین مواجه هستیم که عامل فرونشست ساختمان‌ها می‌شود.

انجام مطالعات ژئوفیزیکی در بافت فرسوده قزوین ضروری است

وی ادامه داد: در گذشته در شورای فنی تصویب شد که حتما مطالعات ژئوفیزیکی باید در این منطقه انجام شود اما به سرانجام نرسید، امروز هر مالکی باید برای ساخت خانه مقاوم این مطالعات را انجام دهد اما هزینه بالایی دارد.

این مسئول ابراز کرد: اکنون الزام کردیم که مالکین باید حداقل در هر ساختمان ۸تا۱۰ چاهک بزنند که همین مسئله هم به خاطر بالا بودن هزینه انجام نمی‌شود اما ناظران ما به طور جدی پیگیر هستند و امیدواریم که شاهد تخریب نباشیم.

وثوق نیا گفت: بافت فرسوده توانایی بار بیش از دو طبقه را ندارد اما از آنجایی که مردم به دنبال صرفه اقتصادی هستند این مسئله را رعایت نمی‌کنند، همچنین زیرساخت‌های دیگری مانند مدارس و ورزشگاه‌ها و سایر اماکن هم همین وضعیت را دارند.

نایب رئیس نظام مهندسی قزوین افزود: از نماهای رومی به دلیل مغایرت با الگوی ایرانی اسلامی و همچنین بار سازه‌ای بالا در ساختمان جلوگیری می‌شود.

وی عنوان کرد: هنوز تعریف مشخصی از الگوی ایرانی اسلامی برای ساختمان سازی نداریم و در دانشگاه‌های ما روی این مسئله کار جدی صورت نگرفته است که باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار