تعریف کامل و دقیق فساد اداری در مصوبه جدید مجلس/ همکاری خوب سه قوه برای از بین بردن فساد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59102
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۳۳
رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد
شاخص : رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره مفاسد اداری ابراز کرد: همکاری خوبی میان سه قوه برای از بین بردن فساد اداری شکل گرفته است.

 

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان قزوین، ابراز کرد: اخیرا طرحی برای تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد به مجلس ارائه شده است که قوه قضائیه با این طرح مخالفت کرد.

وی افزود: با تشکیل این سازمان می‌بایست ۳۱ شعبه در ۳۱ استان تشکیل شود که هر شعبه برای مدیریت به  یک قاضی عالی رتبه نیازمند است، همچنین ۵۰ درصد از درآمد این سازمان در رابطه با بودجه است بنابراین چند سال طول می‌کشد که هزینه راه اندازی این سازمان تامین شود.

سراج تاکید کرد: حتی اگر مجلس این طرح را تصویب کند، شورای نگهبان به دلیل هزینه اولیه بالا، طرح را تایید نمی کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: نهادگرایی برای هر نظامی، مشکلات متعددی ایجاد می‌کند در حالی که کارکردگرایی نقاط ضعف را پوشانده و امور را اصلاح می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: قانون ارتقای سلامت اداری در مجلس به تصویب رسیده است و در حال تایید در شورای نگهبان است؛ در این قانون بیشتر مسائل مربوط به فساد پیش‌بینی شده است.

سراج با اشاره به جلسه اخیر خود با بازرس کشور آلمان، عنوان کرد: کشور آلمان رتبه اول در مبارزه با فساد اداری را دارا می‌باشد و به گفته بازرس کل آلمان این موضوع با تغییر ذهنیت مردم برای تشدید قبح تخلفات، بازرسی و حسابرسی دقیق، ترمیم حقوق کارمندان اداری و اصلاح ساختاری صورت گرفته است.

وی همچنین اظهار کرد: در حال حاضر ارتباطات با کشورهای موفق را بیشتر کرده‌ایم تا از تجربیات آنان بیشتر استفاده کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور یاد آور شد: جلسات مبارزه با فساد اداری را همراه با سه قوه تشکیل داده‌ایم و عزم خود را جذب کرده‌ایم تا گام‌های خوبی در راستای از بین بردن فساد اداری در سال ۹۴ برداریم.

وی با اشاره به اینکه در گذشته تعریف دقیقی از فساد اداری در ایران ارائه نشده بود، اذعان کرد: طبق قانونی که دیروز در مجلس تصویب شد، تعریف کامل و دقیقی از فساد ارائه شد و بر اساس این قانون اداره کل بازرسی کشور، به عنوان دبیرخانه مبارزه با مفاسد می‌باشد.

سراج در ادامه گفت: همچنین ماده ۲۵ این قانون، سازمان بازرسی که موظف کرده است که شکایات مردم از نهادهای مختلف را دریافت و رسیدگی نماید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان اظهار کرد: اگر بتوانیم این قانون را اجرا کنیم، تا حدود زیادی می‌توانیم در از بین بردن فساد اداری موفق شویم.

انتهای پیام/۲۰۰/د/م

منبع: صبح قزوین

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار