دریافتی کارگران جوابگوی یک سوم سفره هایشان نیست
کد خبر: 101298
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۵۲
دبیر اجرايي خانه کارگر قزوین:
شاخص : دبیر اجرايي خانه کارگر قزوین گفت: مسئولین باید در برابر دریافتی کارکنان پاسخگو باشند چرا که اين حقوق جوابگوی یک سوم سفره آنان نیست.

عین الله کریمی دبیر  اجرایی خانه کارگر قزوین در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، درخصوص مشکلات کار گران شرکتی استان اظهار کرد: با توجه به دستمزد در نظر گرفته شده؛ ۶۷ درصد خلاء در سبد کار گران وجود دارد به طوری که جوابگوی یک سوم سفره کارگر نیست.

وی با بیان اینکه تورم امروز قدرت خرید کارگر را کاهش داده است، خاطرنشان کرد:  ۷۰ درصد کارگران از افزایش حقوق در سال گذشته طلب دارند و اگر این مقدار تخصیص داده شود حقوق کارگران به کف حقوق می رسد که متاسفانه تاکنون تحقق پیدا نکرده است.

این مسئول در خصوص مشکلات کارگران بازنشسته ابراز کرد: تکلیف بازنشستگان هنوز مشخص نیست و با توجه به گذشت ۴۰ روز از سال جدید هیچ تضمینی برای حل مشکلات کارگران بازنشسته داده نشده است.

کریمی در ادامه گفت: در راستای حل این مشکل قول مساعد در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان به مناسبت هفته کارگر داده شده که امید است محقق شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین با تصریح بر اینکه حقوق کارگران با توجه به کف تعیین شده باید ۳ برابر دریافتی فعلی باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به نرخ تورم حتی افزایش حقوق بازنشسگان کفاف زندگی آنها را نمی دهد.

این مسئول افزود: متاسفانه اوضاع کار در شرکتهای استان به گونه ای شده که کارگران مورد سوء استفاده کارفرمایان قرار گرفته و در برابر کار ۱۲ ساعته حقوق هشت ساعت را دریافت می کنند.

این مسئول با تاکید بر ارزش و اهمیت تولیدات داخلی گفت: باتوجه به سخنان رهبری وارد کردن کالاهایی که مشابه داخلی دارند ممنوع اعلام شده و باید با ایجاد بستر مناسب برای تقویت امنیت شغلی کارگران تلاش شود.

کریمی اضافه کرد: واردات موجب بیکاری کارکنان و تعطیلی کارخانجات می شود و باید کارفرمایان از واردات غیر ضروری خودداری کنند چرا که به کارگر و تولید داخلی لطمه می زند.

دبیر انجمن خانه کارگر تشریح کرد: بنا داشتیم به مناسبت روز کارگر همایشی برگزار کنیم تا بتوانیم با دعوت از مسئولین کشوری، استانی و خود کارفرمایان انتقادات و پیشنهادات صنفی خود را بیان کنیم اما متاسفانه با این پیشنهاد موافقت نشد.

این مسئول در پاسخ به تاخیر حقوق دریافتی کارگران گفت: مسئولین باید پاسخگو باشند چراکه حتی کارگرانی هستند بالای هشت ماه حقوق دریافت نکرده اند و در شرایط سختی به سر می برند.

کریمی پیمانی و قراردادی بودن را عدم امنیت شغلی دانست و ابراز کرد: بعضی کارگران قراردادی نه تنها در طول خدمت حقوقی دریافت نمی کنند بلکه حتی پس از پایان قرادداد هیچ قراردادی با آنها بسته نشده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه تعدیل نیرو تنها حربه کارفرمایان در برابر مشکلات شده و آن را به عنوان راهکار زود بازده خود قلمداد می کنند و با کوچکترین مشکل به قراردادها پایان داده و کارگران را اخراج می کنند در صورتیکه مشکلات اساسی با تعدیل نیرو حل نمی شود.

دبیر خانه کارگر قزوین با بیان اینکه کارگر و کارفرما مکمل یکدیگر هستند گفت: کارفرمایان همه مشکلات را به سمت کارگر سوق ندهند و مشکلات را خودشان برطرف کنند.

کریمی قاچاق کالا را معضلی بزرگ برای تولیدات داخلی عنوان و بیان کرد: باید از کالا و نیروی کارگر ایرانی حمایت شود چرا که تعدیل نیرو راهکار مناسبی جهت رفع مشکلات نخواهد بود و  ۷۰ درصد از واحدهای تولیدی استان را به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآورده است.

وی در انتها افزود: مسئولین باید آمادگی خود را در رفع موانع کارفرمایان اعلام کنند و با ارائه راهکار اساسی در کارخانه ها و تامین بودجه در قالب  تسهیلات بپردازند.

انتهای پیام/۱۳۰۰/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار