ایران جانبی

» تفاوت میان سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی چیست؟
کد خبر: 190080
تاریخ انتشار: 3 ژوئن 2019 - 12:02
عنوان مقاله -
شاخص : سوئیچ در شبکه، بعنوان سخت افزار در تجهیزات شبکه قرار می گیرد که وظیفه ی آن اتصال چندین دستگاه در یک شبکه محلی (LAN) به وسیله ارسال اطلاعات به مقصد می باشد.

به گزارش شاخص، قبل از اینکه در رابطه با تفاوت میان سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی صحبت کنیم، اجازه دهید به صورت کاملاً مختصر در رابطه با سوئیچ شبکه و کارکرد آنها توضیح دهیم. سوئیچ در شبکه، بعنوان سخت افزار در تجهیزات شبکه قرار می گیرد که وظیفه ی آن اتصال چندین دستگاه در یک شبکه محلی (LAN) به وسیله ارسال اطلاعات به مقصد می باشد. سخت افزاری است که در شبکه ارتباط بین کلیه کلاینت ها و سرو ها و دیگر دستگاه های موجود در شبکه را با ارسال و دریافت اطلاعات برقرار می کند.

هدینگ ۲ – یک کسب و کار با سوئیچ های مختلف

ما در اینجا یک کسب و کاری را در نظر می گیریم که چهار کاربر و PC وجود دارد و باید میان آنها ارتباط برقرار نماییم و اطلاعات را میان آن ها به اشتراک بگذاریم. برای انجام این کار، PC ها توسط کابل اترنت به یک سوئیچ متصل می شوند، با این اقدام سوئیچ ها و PC ها قادر به انتقال و به اشتراک گذاری اطلاعات خواهند بود.بسته به نوع ، وسعت و تعداد کاربرانی که باید به شبکه متصل شوند نوع سوئیچ می تواند تغییر نماید و از میان سوئیچ های ۵ تا ۴۸ پورت، مناسب ترین آن را انتخاب کنید.

حال با توضیح اندکی که داده شد تصویر واضحی از سوئیچ شبکه پیدا کردید ، حال میتوانیم یک قدم به جلو حرکت کرده  و در رابطه با سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی توضیح دهیم.

هدینگ ۲ – سوئیچ های غیر مدیریتی:

همانطور که اشاره شد، سوئیچ های غیر مدیریتی به سادگی اجازه می دهند دستگاه های اترنت مانند PC و پرینتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها با یک پیکربندی ثابتی از کارخانه ارائه می شوند و نمی توان در آن تغییری ایجاد کرد. این سوئیچ ها بیشتر برای شبکه های کوچک و یا موقت استفاده می شوند.

از جمله سوئیچ های غیرمدیریتی می توان به سوئیچ دی لینک D-Link DES-1016A اشاره کرد.

مهم : در واقع می توان گفت تفاوت کلیدی میان سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی همان توانایی پیکربندی آن می باشد.

هدینگ ۲ – سوئیچ های مدیریتی :

هر ویژگی که توسط سوئیچ های غیر مدیریتی ارائه نمی شود مانند توانایی پیکربندی، مدیریت و نظارت بر شبکه توسط سوئیچ های مدیریتی جبران شده است. علاوه بر این، سوئیچ مدیریتی کنترل بیشتری بر ترافیک شبکه ایجاد کرده و ویژگی های پیشرفته ای را برای کنترل آن ترافیک فراهم می آورد.

از سری سوئیچ های مدیریتی می توان به سوئیچ های سیسکو اشاره کرد مانند:

سوئیچ سیسکو مدل WS-C3850-24T-S

سوئیچ سیسکو مدل WS-C2960S-48TS-L

سوئیچ سیسکو مدل WS-C3750G-24TS-S1U

با توجه به توضیحاتی که داده شد حال شما می دانید که سوئیچ های غیر مدیریتی چه قابلیت و توانایی دارند و یا اینکه قادر به انجام چه کاری نیستند.

متن جایگزین تصویر (فروش کلیه سوئیچ های سیسکو در مستر شبکه)

هدینگ ۲ – پرکاربردترین سوئیچ ها در حال حاضر کدام هستند؟

بدلیل تقاضای بیشتر در خرید سوئیچ های مدیریتی و پرکاربرد بودن این سوئیچ ها به سراغ ویژگی های سوئیچ های مدیریتی می رویم:

۵ گزینه شمارنده + انتخاب باشماست – هدینگ ۳

۱ـ کیفیت خدمات (QOS) :

کیفیت خدمات به شما اجازه می دهد تا بتوانید ترافیک شبکه را اولویت بندی کرده و پهنای باند موجود را مدیریت کنید به این صورت که داده های مهم اول ارسال شوند. شما می توانید سوئیچ را خودتان پیکربندی کرده به طوری که دستگاه ها بتوانند اولویت دیتا ها را مشخص نمایند. این کار زمانی اهمیت پیدا می کند که شما نیاز به دستگاه هایی با پهنای باند زیاد و یا حساس به تاخیر در هنگام انتقال اطلاعات هستید.

۲ـ پروتکل مدیریت ساده شبکه (SNMP):

از دیگر ویژگی های سوئیچ های مدیریتی پروتکل مدیریت ساده شبکه می باشد. این پروتکل امکان نظارت و مدیریت بر شبکه را ارائه می نماید. با استفاده از این ویژگی می توانید وضعیت عملکرد شبکه را بررسی نمایید. در واقع این قابلیت مدیران شبکه را قادر می سازد تا مشکلات شبکه را بدون حتی لمس سوئیچ بر طرف نمایند.

۳ـ شبکه های محلی مجازی (VLANs):

VLAN ها در واقع شرایطی را به وجود می آورند که توسط آن مدیران شبکه می توانند دستگاه های مختلف را بدون ایجاد کابل کشی جدید و یا هیچ گونه تغییرات در زیرساخت شبکه به یکدیگر متصل نمایند یا از یکدیگر جدا نمایند. شبکه های مجازی محلی به کاهش ترافیک غیر ضروری کمک کرده و به مدیران شبکه اجازه می دهند اقدامات امنیتی بیشتری را در شبکه اعمال نمایند.

۴ـ Redundancy :

حفظ امنیت در شبکه می بایست به عنوان یک اولویت برتر شناخته شده و امنیت شبکه شما باید یک اولویت مهم برای کسب و کار باشد و Redundancy به ایجاد آن کمک خواهد کرد. هدف از Redundancy جلوگیری از ایجاد اختلال درانتقال دیتا می باشد. این ویژگی برای تکرار داده ها طراحی شده است، بنابراین اگر چیزی ناقص باشد، نسخه پشتیبان تهیه می شود.

۵ـ Port Mirroring:

Port Mirroring یکی از ویژگی های سوئیچ های مدیریتی می باشد که به تشخیص مشکلات شبکه کمک می کند. در واقع با استفاده از این قابلیت یک کپی از کلیه اطلاعاتی که در سوئیچ رد و بدل می شود را به صورت کامل و یا حتی کل ترافیک شبکه LAN را به سمت یک پورت خاص از سویچ هدایت می کنید که در آن سمت قضیه یک نرم افزار آنالیزور شبکه وجود دارد. آنالیزور شبکه این امکان را فراهم می آورد تا شما بدون ایجاد توقف در شبکه مشکلات آن را بررسی و رفع نمایید.

انتخاب با شماست:

حال انتخاب با شماست تا بر حسب نیاز کسب و کار خود کدام نوع سوئیچ را برای راه اندازی شبکه خود برگزینید. اگر در مورد ویژگی های ذکر شده در بالا هنوز مطمئن نیستید و یا نمی توانید سوئیچ مورد نیاز خود را برگزینید، می توانید جهت دریافت مشاوره با مسترشبکه تماس بگیرید.

هدینگ ۲ – درباره مسترشبکه:

مسترشبکه تنها یک فروشگاه اینترنتی نیست بلکه به عنوان یک منبع بزرگ و کامل از مشخصات، مقایسه و نقد و بررسی تجهیزات شبکه می باشد. شما در این فروشگاه می توانید علاوه بر خرید تجهیزات شبکه از قیمت ، ویژگی ها و کارایی تجهیزات اطلاعات کاملی را بدست آورده و حتی آن ها را با یکدیگر مقایسه نمایید.

جهت خرید سوئیچ های سیسکو ، سرور های HP ، روتر سیسکو و سایر تجهیزات شبکه می توانید به وب سایت این فروشگاه مراجعه کرده و با کارشناسان فروش تماس حاصل نمایید.

هدینگ ۳ – ویژگی برتر مسترشبکه:

همان طور که در توضیح داده شد مسترشبکه شامل کلیه اطلاعاتی می باشد که یک مدیر شبکه به آن ها نیاز دارد. از طرفی این فروشگاه کیفیت محصول را قبل از خرید و ارائه بهترین خدمات پس از فروش را در اولویت های مهم کار خود قرار داده است. به طوری که این ویژگی سبب شده است تا گارانتی مستر شبکه به عنوان برترین نوع گارانتی در تجهیزات شبکه شناخته شود.

پس شما با خرید از مستر شبکه هیچ گونه دغدغه ای نخواهید داشت و می توانید با دانش کامل و خیالی آسوده تجهیزات مورد نیاز شبکه خود را خریداری نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار