تلاش برای افزایش کیفیت دوران پیری - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 68825
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۶
شاخص : هر چند طول عمر انسان ها بیش از شش سال افزایش پیدا کرده است اما بیشتر این سال ها به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف، لذت بخش نیستند. از این رو محققان در پی راه حل های جامعی برای افزایش کیفیت زندگی هستند.

به گزارش پایگاه شاخص ،محققان این افزایش طول عمر را ناشی از کاهش و ریشه کنی بیماری ها به ویژه در کشورهای در حال توسعه می دانند و آن را یک بهبود قابل توجه عنوان می کنند.

در حالی که تمامی بیماری های مسری کاهش یافته است اما تمرکز بر اچ.آی.وی و ایدز یک اثر بالقوه قوی دارد.

تئو وس استاد دانشگاه واشنگتن آمریکا در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که جهان پیشرفت بزرگی در زمینه سلامت کرده است. اما اکنون چالش پیش رو، سرمایه گذاری در زمینه کشف راه های موثرتر برای پیشگیری و یا درمان علل عمده بیماری ها و ناتوانایی هاست.

محققان در این مطالعه از اطلاعات یک تحقیق استفاده کردند که در سال ۲۰۱۳ میزان مرگ و میر ناشی از سن، سال های از بین رفته زندگی بر اثر مرگ پیش موعد، سال های زندگی در ناتوانایی و طول عمر سالم افراد در ۱۸۸ کشور جهان را اندازه گیری کرده بود.

بررسی این اطلاعات نشان داد که طول عمر انسان ها از زمان تولد ۶٫۲ سال افزایش یافته است یعنی از ۶۵٫۳ سال در سال ۱۹۹۰ به ۷۱٫۵ سال در سال ۲۰۱۳ رسیده است.

طول عمر سالم در لحظه تولد نیز ۵٫۴ سال افزایش یافته است یعنی از ۵۶٫۹ سال به ۶۲٫۳ سال رسیده است.

کشورهایی که بیشترین طول عمر را دارند شامل ژاپن، سنگاپور، آندورا، ایسلند و قبرس می شود، در حالیکه کمترین میزان امید به زندگی در لسوتو، سوازیلند، جمهوری آفریقای مرکزی، گینه بیسائو، و زیمبابوه مشاهده می شود.

محققان همچنین متوجه شدند که کشورهای لسوتو، سوازیلند، جمهوری آفریقای مرکزی، گینه بیسائو، و زیمبابوه بیشترین میزان کاهش سلامت را دارند و در میان فقیرترین کشورهای جهان هستند. این در حالی است که کمترین میزان کاهش سلامت در ایتالیا، اسپانیا، نروژ و سوییس دیده می شود. این مطالعه در مجله Lancet منتشر شده است.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار