تنبلی فکر و کاهش قدرت تحلیل در جوانان حاصل انفجار اطلاعات است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57829
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲:۳۸

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: امروزه به مدد پیشرفت تکنولوژی، پدیده جهانی شدن و انفجار اطلاعات انبوهی از اطلاعات با وسعت بالا و عمق بسیار کم در اختیار نسل جوان قرار گرفته و به نوعی سبب تنبلی فکری در نسلی شده که نیازمند حل مسائل با تعقل، تفکر و تحلیل هستند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، محمدرضا صلح‌جو معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در نشست «قزوین، شهر مینودری» به عنوان اولین نشست از سلسله نشست‌های «روز استان‌ها» که در روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد، گفت: این نمایشگاه دریچه‌ای به سرزمینی کهن، صاحب تمدن و فرهنگی شکرف است.

وی افزود: به جرئت می توان گفت هیچ مکتبی در دنیا به اندازه دین مبین اسلام مردم را به تفکر و مطالعه تشویق نکرده است.

این مقام مسئول با استناد به اولین آیه نازل شده بر پیامبر گرامی اسلام (ص) بیان کرد: هنگامی که قرآن کریم با عبارت مبارک اقرأ بسم ربک آغاز می شود و به قلم و آنچه که با آن می نویسد قسم یاد می کند، می توان به اهمیت مطالعه و یادگیری در اسلام پی برد.

صلح‌جو اظهار کرد: آنچه از انسان اعم از ابزار، کتاب و بنا بر روی زمین باقی مانده همگی حاصل تفکر و اندیشه وی بوده است.

وی با بیان اینکه تفکر انسان در خواندن و نوشتن متجلی می شود، عنوان کرد: آنچه که مردم در شهرها می سازند تمدن و آنچه که شامل فکر و اندیشه انسانی است، فرهنگ نامیده می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) با ابراز نگرانی از میزان سرانه کتابخوانی در کشور، تشریح کرد: علی رغم وجود تمدن و پیشینه تاریخی غنی تاریخی کشور، نرخ کتابخوانی بین افراد و اقشار مختلف جامعه بسیار پایین است.

صلح‌جو ادامه داد: خداوند دو پیغمبر برای هر انسانی فرستاده، یکی درونی و دیگری بیرونی، غربی‌ها به ندای پیغمبر درون خود که عقل نام دارد گوش داده و سرانه مطالعه بین آنان بسیار بیشتر از کشوری است که از نظر فرهنگی غنی بوده و دارای اندیشمندان و شاعرانی بزرگ است و متدین به دینی است که مطالعه در آن بسیار توصیه شده است.

وی در ادامه به آفت‌ تکنولوژی‌ها جدید اشاره و تصریح کرد: امروزه به مدد پیشرفت تکنولوژی، رسانه‌های الکترونیکی، پدیده جهانی شدن و انفجار اطلاعات انبوهی از اطلاعات با وسعت بالا و عمق بسیار کم در اختیار نسل جوان قرار گرفته است.

این مقام مسئول ادامه داد: جذابیت رسانه‌های جدید و دستیابی بی دردسر به اطلاعات موجب شده است تا جوانان قدرت تحلیل مسائل را از دست بدهند و و به نوعی سبب تنبلی فکری در نسلی شده است که نیازمند حل مسائل بزرگتر با تعقل، تفکر و تحلیل هستند.

صلح‌جو در خاتمه ضمن بیان اینکه مزایای این تکنولوژی ها را هم نمی توان نادیده گرفت، گفت: جوانان می توانند از این ابزار به عنوان راهی برای دستیابی به منابع معتبر استفاده کنند اما پیش از آن به تحلیل و مطالعه در باب موضوع مورد نظر خود بپردازند و به اطلاعاتی که هیچ تعقلی در باب آن نداشته‌اند اکتفا نکنند.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار