تنها راه نجات کشاورزی در شرایط بحران بی‌آبی افزایش تولید در واحد سطح است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 80764
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور:
شاخص : رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت : تنها راه نجات بخش کشاورزی با شرایط محدود آب ؛ افزایش تولید در واحد سطح است، براي اين منظور بايد توليد در محصولاتي که ضريب نسبي دارند را افزايش داد.

به گزارش شاخص نیوز، دکتر کامبیز بازرگان رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور صبح امروز در جلسه مشترک با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، معاونین و مدیران این سازمان گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی کشور و همچنین منفی بودن بیلان آب و افت سفره‌های زیر زمینی لازم است با استفاده از روش های نوین و داده های علمی جدید برای تولید محصول اقدام کرد.

وی در ادامه با اشاره به این نکته که هم اکنون سالانه  ۱۸ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور در چرخه کشت محصولات کشاورزی قرار دارد خاطر نشان کرد: باید به بحث منابع آب و خاک توجه ویژه کرد تا با بهره‌وری مناسب از این منابع بتوان در جهت امنیت غذایی کشور گام‌های موثری برداشته شود.

دکتر بازرگان با قدردانی از مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین به لحاظ مشارکت گسترده در اجرای طرح‌های تحقیقاتی زیر بنایی بخش کشاورزی گفت: شرایط اکولوژیکی و کاری استان قزوین جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد و باید نگاه ما به استان قزوین یک نگاه مدل و پایلوتی برای بخش تحقیقات کشاورزی باشد .

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت: جمعیت کشور روز‌ به‌روز در حال افزایش است و مردم به تنوع غذایی بیشتر و استفاده از پروتئین نیاز دارند، بنابراین بخش تحقیقات باید بصورت عملیاتی و اجرایی وارد عمل شده تا نتیجه تحقیقات و پژوهش محققان در بخش کشاورزی و برای بهره برداران محسوس باشد.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور کیفیت خاک قزوین را برای کشت مناسب دانست و گفت : اگر به نحو شایسته و علمی در این خاک کشت انجام شود تولید در واحد سطح افزایش خواهد یافت .

دکتر بازرگانی افزود : با بررسی‌های انجام شده در شش کلان شهر کشور؛ به ازای هر یک ساعت نیم هکتار از اراضی کشاورزی از حیث کشت و کار از بین می رود؛ این میزان در استان قزوین به ازای هر روز  نیم هکتار زمین کشاورزی از کشت خارج می شود .

وی با تاکید بر اینکه تحقیقات ما باید بیشتر بر پایش منابع کمی و کیفی خاک و آب باشد افزود: می‌بایست تولید را به ازای واحد سطح ارتقاء دهیم و امنیت غذایی را حفظ  کرد.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور با بیان اینکه  کشور سالانه به بیش از چهار میلیون تن کود برای بخش کشاورزی نیاز دارد تصریح کرد: متاسفانه از این میزان  فقط  سالانه ۲ میلیون تن استفاده می‌شود که کم مصرف کردن کود باعث شکنندگی در تولید محصول شده و راندمان تولید کاهش خواهد یافت .

دکتر بازرگانی گفت : متاسفانه اتصال ما به مدیریت سیستم تغذیه گیاه  همچنان قدیمی است که باید یک طرح نو و علمی جدید را دنبال و پیگیری کرد  و همزمان با نو شدن علم سیستم های خود را نیز نو کنیم.

وی در پایان افزود: برنامه روشن و مشخص برای تغذیه گیاه را ؛ تنها با روش‌های ترویجی و آموزشی می‌توان به بهره برداران انتقال داد و نسخه مدیریت علمی تغذیه گیاه از سطح یک مزرعه به سایر سطوح  ترویج داد.

منبع: روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار