۳۵هزار باغستان انگور قزوین در آستانه نابودی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 90765
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۷:۰۷
عضو هیئت‌علمی تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور خبر داد
شاخص : عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور از تهدید نابودی 35 هزار باغ انگور در استان قزوین خبر داد و گفت: عدم بررسی روش‌های کنترل سموم مصرفی و استفاده از سموم نامتعارف از عوامل ایجاد کننده تنش هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مریم غایب زمهریر  در نشست مشترک سه استان زیتون خیز کشور (قزوین، زنجان و گیلان) با اشاره به اقدامات لازم در جهت  جلوگیری از زوال انگور، بیان کرد: ثبت مختصات جغرافیایی و نمونه برداری از مناطق آلوده، شناسایی قارچ‌های دخیل در عارضه، انجام آزمون‌های تخصصی بیماری‌زایی از راهکارهای احتمالی کنترل زوال مو است.

عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اشاره به شناخت اولیه محدوده‌های آسیب‌پذیر در مواجهه با تنش‌های زنده گفت: تعیین درصد آلودگی مناطق آلوده به بیماری و جمع‌آوری ناقل های احتمالی در تاکستان‌ها از گسترش این عارضه جلوگیری می‌کند.

این مسئول ارائه برنامه‌های عملیاتی مدون در خصوص آسیب‌شناسی طرح زوال انگور را؛ معرفی عامل زوال، ارائه روش‌های پیشگیری در باغات سالم و راهکا‌های اصلاحی در مدیریت تاکستان‌ها عنوان کرد.

غایب زمهریر خشکی بوته و سوختگی حاشیه‌ برگ  درخت انگور را عوامل زوال مو دانست و گفت: این عارضه در فصل تابستان و پاییز زمانی‌که گیاه با استرس‌های آبی مواجه است رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد: عدم بررسی روش‌های کنترل سموم مصرفی و استفاده از سموم نامتعارف از عوامل ایجاد کننده تنش هستند.

عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اشاره به بیماری اسکای انگور گفت: برخی از تاک‌ها بر اثر این بیماری با خشک شدن و ریزش برگ همراه هستند که در نهایت منجر به سکته و مرگ گیاه می‌شود.

این مسئول با اشاره به ۳۵ هزار هکتار باغ انگور در قزوین گفت: در صورت کوتاهی و سهل انگاری در مبارزه با بیماری درختان انگور خسارت جبران ناپذیری را متحمل خواهیم شد.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار