تهدید ملی با خطر کاهش جمعیت/ سال ۱۴۳۰ رشد جمعیت کشور به صفر می رسد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 71404
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۱۱
در همايش تدوين سياست هاي كلي جمعيت مطرح شد
شاخص : معاون برنامه‌ريزي دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در قزوين، روند كاهشي در نرخ باروري و ميزان جمعيت را يك تهديد ملي عنوان كرد.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، اولین همایش تدوین سیاست های کلی جمعیت در راستای ارتقاء نرخ باروری دیروز در استانداری قزوین برگزار شد.

محمد اسحاقی در این همایش با اشاره به اینکه روند کاهشی که امروز در نرخ باروری و میزان جمعیت وجود دارد یک تهدید ملی محسوب می شود، اظهار کرد: در صورت تداوم این وضعیت در سال ۱۴۳۰ رشد جمعیت کشور به صفر می رسد.
معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: کاهش نرخ باروری در کشور موجب شده تا جامعه به سمت یک جامعه میانسال و پیر پیش برود.

این مسئول روند تغییرات جمعیتی، انتقال جمعیتی، وضعیت مرگ و میر، وضعیت مهاجرتی، تحصیلات، اشتغال، موقعیت اقتصادی و اجتماعی را از عوامل تاثیرگذار در میزان جمعیت عنوان کرد.

اسحاقی تصریح کرد: کاهش میزان باروری تنها چالش‌های جمعیتی را در پی ندارد بلکه به تبع آن چالش‌های فرهنگی، اقتصادی، افزایش مهاجرت بین‌المللی، تغییرات هویتی و فرهنگی را به همراه خواهد داشت.

وی یادآور شد: سال ۵۵ میانگین سن ایرانیان ۲۴ سال بود که این میانگین در سال های اخیر به ۳۰ سال رسیده است.

در این همایش رویکردهای وزارت بهداشت در خصوص برنامه سلامت و باروری، سیاست های جمعیتی، وضعیت حال و آینده جمعیت استان قزوین بحث و تبادل نظر شد.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار