تهیه بیش از ۳۴۰ جهیزیه از محل زکات استان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 165598
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۴۷
قائم مقام کمیته امداد قزوین خبر داد
شاخص : قائم مقام کمیته امداد استان قزوین گفت:سال 96 از محل زکات 346 جهیزیه دختران مددجو و 685 مورد هزینه درمانی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان قزوین تأمین شد.

به گزارش خبرنگاراجتماعی شاخص، امیر خوش نیت قائم مقام کمیته امداد استان در نخستین نشست شورای زکات استان عملکرد سال گذشته زکات اظهار کرد:طی ۱۲ ماهه سال گذشته ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان درآمد زکات داشتیم که وضعیت زکات با توجه به جمعیت و شرایط استان مطلوب است.

وی اجرای زکات را در استان رو به رشد دانست ادامه داد: زکات در استان طی سال‌های گذشته پدیده مفغول بود البته زکات پرداختی هم ثبت و ضبط نمی‌شد به طوری که سال ۸۴ میزان زکات ۱۰ میلیون تومان بود.

قائم مقام کمیته امداد استان قزوین افزود: استان قزوین در زکات سال ۹۶ به نسبت ۹۵ با رشد ۱۰۳ درصدی مواجه است البته ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون از این رقم زکات واجب و دو میلیارد ۹۰۰ میلیون زکات فطریه و مابقی زکات مستحبی بوده است.

وی عنوان کرد: از مجموع زکات استان قزوین شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای محرومان در سرفصل‌هایی همچون جهیزیه، مسکن، درمان و هزینه‌های دیگر خانواده‌های محروم و دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای پروزه های عمرانی هزینه شده است.

خوش نیت اعلام کرد: سال ۹۶ از محل زکات ۳۴۶ جهیزیه دختران مددجو و ۶۸۵ مورد هزینه درمانی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان قزوین تأمین شد.

وی توضیح داد: از محل زکات ۸۵۴ مورد هزینه‌های تحصیل فرزندان تحت پوشش، ۵۰ مورد ساخت مسکن، ۳۸۷ مورد برای تعمیرات مسکن و دو مورد آزادی زندانی داشته‌ایم همچنین ۲۶ هزار مورد هزینه‌های معیشتی مددجویان تأمین شده است.

قائم مقام کمیته امداد استان قزوین ادامه داد: از محل زکات سال ۹۶ ساخت و تعمیر ۸۶ مسجد، ساخت پنج خانه عالم، یک باب ساختمان کتابخانه و یک باب ساختمان حوزه علمیه انجام شده است.

وی گفت: در حال حاضر از ۸۴۰ روستای استان ۴۰۰ روستا مشمول پرداخت زکات واجب هستند که عاملان زکات در آنها فعال هستند.

در ادامه رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین بیان کرد: یکی از برنامه‌های کمیته امداد استان قزوین فرهنگ سازی زکات در جامعه است از این رو با اقشار مختلف مردم و افراد مورد اعتماد مردم ارتباط برقرار کرده و تلاش می‌شود تا ضرورت این دستور الهی برای مردم تشریح شود.

حجت الاسلام باب الله شهسواری ادامه داد: برگزاری جلسات شبانه زکات، دیوارنویسی، تبلیغ چهره به چهره و استفاده از حضور علما و روحانیون مستقر و غیر مستقر از جمله اقداماتی است که برای ترویج فرهنگ زکات اجرایی شده است.

وی با اشاره به جمع آوری زکات فطریه اظهارکرد: لازم است جمع آوری زکات فطریه در استان با تمرکز و برنامه ریزی صورت گیرد یعنی مردم بدانند چه مراکزی و کدام صندوق‌ها این مبالغ را جمع آوری و با حساسیت برای رساندن به دست نیازمند واقعی و براساس ضوابط شرعی اقدام می‌کنند.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین گفت: تعدد صندوق‌های جمع آوری فطریه، عدم رعایت مسائل شرعی در هزینه کرد، عدم توزیع مناسب و عدالت در توزیع از آسیب‌های جدی در عدم تمرکز در جمع آوری زکات فطریه است.

وی یاداورشد: سال گذشته براساس تدابیر انجام شده زکات فطریه جمع آوری شده در مساجد و هر منطقه در همان محله و منطقه برای نیازمندان هزینه شد که سال جاری نیز می‌توانیم همین رویکرد را استمرار دهیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار