توافق خوب را فدای زمان نمی‌کنیم/ تیم مذاکره کننده باید در برابر ملت ایران پاسخگو باشند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 62096
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۵
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی:
شاخص : نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مجمع بررسی ابعاد مذاکرات هسته‌ای گفت: تیم مذاکره کننده با رعایت خطوط قرمز تعیین شده توسط مقام معظم رهبری باید در برابر ملت ایران پاسخگو باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، مجمع بررسی ابعاد توافق هسته‌ای عزتمندانه؛ توافق خوب- بد،  عصر روز جمعه با سخنرانی حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در شبستان امیرالمومنین(ع) واقع در مسجدالنبی(ص) استان قزوین با حضور مردم پرشور و روزه‌دار برگزار شد.

وی اظهار کرد: کسی که پشت میز مذاکره می‌نشیند؛ طرف مقابلش تمام دنیاست، اگر نگاهش طوری باشد که طرف مقابل زور می‌گوید این مذاکرات به نقاط حساس و مبهم می‌رسد به طوری‌که در توافق نامه ژنو ادعا شده بود این توافق نامه یک پیروزی بزرگ است درحالی‌که کسانی اطلاع داشتند که این توافق برد-برد نیست چراکه داده‌ها و ستاده‌ها با هم برابر نبودند و این دروغی بزرگ بود که نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه بدتر هم شد.

رسایی عنوان کرد: ما دو توافق را به عنوان پیش زمینه بستیم یکی توافق نامه ژنو که یک سال و نیم از آن می‌گذرد و دیگری توافق‌نامه لوزان است که از ۱۳ فروردین امسال شروع شده و حدود ۴ ماه از آن می‌گذرد.

وی در ادامه افزود: ما در توافق لوزان هم، پیروز نبودیم و حتی عقب‌نشینی ما نسبت به توافق‌نامه ژنو بیشتر هم شد و در توافق‌نامه لوزان گفته شد اگر ایران به تعهدات خود عمل کند ما تحریم‌های ثانویه را برمی‌داریم در حالی‌که تحریم‌های اولیه سر جای خود باقی می‌مانند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: غربی‌ها گفته بودند ما تحریم‌ها را لغو نمی‌کنیم؛ تعلیق می‌کنیم و با اعتراض رهبری اسم آن را تغییر دادند و توقف تحریم‌ها نام نهادند.

این مسئول در ادامه اضافه کرد: مقام معظم رهبری در دیداری که با مسئولین نظام داشتند از تیم وزارتخارجهکشورمان گلایه کردند که به درخواست دولت از رسانه‌ها پخش نشد، رهبری در این دیدار فرمودند زورگویی دلیل بر بزرگی آن‌ها نیست.

وی به توافقی که در روز سه‌شنبه اتفاق خواهد افتاد اشاره کرد و گفت: ظریف ۲ شنبه به ایران برمی‌گردد و سه‌شنبه نیز نتیجه قطعی خواهد شد.

رسایی با اشاره به گفته‌ یکی از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای  اظهار کرد: « ۹۰ درصد از توافقات را انجام داده‌ایم اما مباحث اصلی مانده است؛ ما توافق خوب را فدای زمان نمی‌کنیم و غیر از توافق خوب تن به هیچ چیز دیگر نمی‌دهیم».

وی با اشاره به سخن رهبری اضافه کرد: «نشست و برخاست با آمریکا نه تنها در لغو تحریم‌ها تاثیری نداشت بلکه تحریم‌ها، تحقیرها و توهین‌ها نیز بیشتر شد» و این فشارها و تشکل‌های مردمی در خصوص این موضوع موجب می‌شود تیم مذاکره کننده هر چیزی را نپذیرد و قدرت این را داشته باشد که بگوید من در برابر ملت پاسخگو هستم و این شرایط را نمی‌پذیرم.

این مسئول طبق بیانات مقام معظم رهبری ابراز کرد: «خطوطی را به عنوان خطوط قرمز تعین کردم و هرآنچه را که در جلسه علنی می‌گویم در جلسات خصوصی هم همین است و کسانی که خلاف این را می‌گویند دروغ گفته‌اند و این خلاف شرع است که در جلسات خصوصی و علنی متفاوت بگویم و این‌ها شایعاتی بیش نیست». رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان فرمودند، جزئیات مفاد بیانیه لوزان را به مردم بگویید، اما حامیان دولت شایعه می‌کنند که رهبری قبول کرده‌اند که مذاکرات علنی نشود.

نمایده مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: مذاکره ۲ سال نه؛ بلکه ۱۲ سال است که آغاز شده و در زمان دولت احمدی نژاد که با همت تیم هسته‌ای توانستیم غنی سازی اورانیم را به ۲۰ درصد برسانیم و این برای ما به عنوان یک برگ برنده بود.

رسایی در ادامه افزود: غربی‌ها از این می‌ترسند که ایران ۳۰ سال است به طور مستقل و بدون هیچ حمایتی زندگی می‌‎کند و اگر جلوی آن را نگیریم غنی‌سازی خود را به ۹۰ درصد می‌رساند و همین دلیل آن‌ها را به پای میز مذاکره کشانده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: «من به تیم مذاکره کننده اطمینان دارم و آن‌ها را امین، شجاع و غیور می‌دانم» این ویژگی‌ها از سرمایه‌های اجتماعی هستند و این به معنای این نیست که انتقادات وارد شده غلط است البته این بدان معنا نیست که منتقدین اشتباه می‌کنند؛ بلکه رهبری فرمودند منتقدین کارشان راحت‌تر از کسانی که کاری انجام می‌دهند، نیست و افزود: این به نوعی یادآوری است که تیم مذاکره کننده در مقابل، بازی آمریکا با احتیاط رفتار کند و اگر توافق‌نامه مطابق با خطوط قرمز تعیین شده پیش رود از آن‌ حمایت خواهیم کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مقام معظم رهبری به عنوان یک مجری به گونه‌ای عمل می‌کند تا تیم مذاکره کننده قوت قلب داشته باشند و به هر توافقی تن ندهند.

این مسئول گفت: اگر طبق توافق عزت ملت و حقوق هسته‌ای رعایت شود، دانش هسته‌ای محدود نشود، نیاز هسته‌ای برطرف شود و تمام تحریم‌ها به طور کامل و یکپارچه برداشته شوند آنوقت به توافق خوب رسیده‌ایم.

وی اضافه کرد: ما به طور قطع می‌دانیم توافق خوب امکان ندارد؛ درندگی و ویژگی استکباری در ذات دولت آمریکاست و این دولت بر این اساس پابرجاست.

نماینده مجلس اسلامی ابراز کرد: ۲ سال است که هیچ رونقی ندارم و همه منتظر توافق خوب هستیم اما توافق خوب به ما مردم نیز بستگی دارد؛ اگر ما به تیم مذاکره کننده اطمینان داشته باشیم و آن‌ها نیز پای توافق بد را امضاء نکنند این پیروزی بزرگی است چراکه ما زیر بار ذلت نرفته‌ایم.

وی افزود: اگر به هر دلیلی تیم مذاکره کننده توافق بد را بپذیرند و خطوط قرمز رعایت نشود، تحریم‌ها باقی بمانند، دانشمندان مورد بازجویی بیگانگان قرار گیرند و دانش هسته‌ای توقف یابد؛ این به معنای خیانت تیم هسته‌ای، امین نبودن و شجاعت نداشتن آن‌ها برای ملت ایران است.

این مسئول اظهار کرد: مقام معظم رهبری به طور محکم و قاطع خطوط قرمز را مشخص کردند تا تیم مذاکره کننده بتوانند توافق خوب انجام دهند و اگر توافق با خطوط قرمز تعین شده مطابقت نداشته باشد باید از امضای توافق نامه خودداری کنند.

رسایی خاطرنشان کرد: حربه آمریکایی‌ها در این است که توافقی را که هنوز ابهام دارد طراحی کرده و به دست تیم مذاکره کننده می‌دهند و نظر بر این دارند که توافق پذیرفته می‌شود و ما پیروز می‌شویم یا برای بررسی رهبری به ایران می‌برند؛ اگر مورد تایید قرار نگرفت می‌گویند ایران میز مذاکره را بر هم زده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توقع ما از تیم مذاکره کننده در این است که حواسشان به دولت آمریکا باشد و توافقی را که مخالف خطوط قرمز تعیین شده است؛ امضا نکنند و یا اینکه برای تایید رهبری همراه خود به ایران نیاورند چراکه ما یک بار فریب آن‌ها را خورده‌ایم.

وی توضیح داد: آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه و چین در مقابل آلمان ۱+۵ را تشکیل می‌دهند و ما با کشور آلمان که بعد از جنگ جهانی از وجود ارتش منع شده است و هویت ندارد، مذاکره می‌کنیم.

این مسئول افزود: روسیه ۸ هزار و پانصد بمب اتم دارد، آمریکا ۷ هزار و ۷۰۰، انگلیس ۳۵۰ و فرانسه و چین هر یک به ترتیب ۲۲۵ و ۲۰۰ بمب اتم دارند.

رسایی با توجه به تجربه ۳۷ ساله کشور ایران هشدار داد: ما ظلم را نپذیرفتیم و در عوض موجود زنده به فضا فرستادیم؛ در زمینه علم صنعت و پزشکی موفقیت‌های بی‌شماری را کسب نمودیم و از ناموس خود در برابر دشمن دفاع کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تیم مذاکره کننده ابراز کرد: اگر شرط مذاکره چیزی باشد که عزت کشور زیر سوال رود نباید آن توافق را پذیرفت چراکه آمریکایی‌ها بعد از توافق با عراق با سرزدن به مکان‌های مهم و نشانه‌گذاری؛ عراق را شناسایی کرده و مورد حمله نظامی قرار دادند و تعداد قابل توجهی از دانشمندان آن‌ها را کشتند.

این مسئول در پایان گفت: اگر تیم مذاکره کننده یک مذاکره خوب داشته باشد ما استقبال می‌کنیم و دست توافق کننده را می‌بوسیم و اگر توافق بد امضا نشود؛ آن دست را نیز می‌بوسیم اما دستی که توافق خلاف خطوط مشخص شده توسط مقام معظم رهبری را امضا کند ملت ایران آن دست را می‌شکنند.

انتهای پیام/۱۰۰۳/خ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار