توانمندسازی روستاها نقش موثری در اشتغالزایی جوانان دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 168127
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
رییس سازمان بسیج سازندگی قزوین:
شاخص : رییس سازمان بسیج سازندگی قزوین گفت: اگر بتوانیم روستاهایمان را توانمندسازی کنیم می‌توانیم اشتغال پایدار را در روستاها ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حمیدرضا اله‌بداشتی رییس سازمان بسیج سازندگی قزوین در افتتاح فاز اول پروژه مخزن ذخیره و کانال انتقال آب روستای آقابابا با اشاره به اختلافاتی که به مدت ۱۰ سال بین روستاهای همجوار وجود داشت، اظهار کرد: باتوجه به مشکلات عدیده‌ای که مردم منطقه در حوزه آب بویژه آب کشاورزی داشتند این پروژه با همکاری استاندار، فرمانده سپاه، بسیجیان و اهالی روستاهای همجوار  کلید خورد.

وی  افزود: آب این مخزن از روستای کیخنان تامین می‌شود و می‌تواند گامی موثر در تامین آب روستای آقابابا باشد.

این مسوول تشریح کرد: این پروژه توسط پندام؛ یکی از بهترین مشاوره‌های کشوری از ابتدای کارتاکنون مدیریت شده و تمام استاندارهای سدسازی در آن رعایت شده است.

اله‌بداشتی بیان کرد: بسیج سازندگی به عنوان دستگاه اجرایی این پروژه است که بعد از تکیمل، به سازمان آب منطقه ای به عنوان دستگاه بهره بردار تحویل داده می‌شود و کشاورزان روستای آقابابا می‌توانند آب مورد نیاز خود را تامین کنند.

رییس سازمان بسیج سازندگی قزوین خاطرنشان کرد: مدت زمان تکمیل این پروژه ۲۴ ماه است که با تامین منابع مالی پیشرفت بسیار خوبی را داشته و امروز۵/۷۵ کیلومتر از آن آماده افتتاح است.

وی با بیان اینکه حجم سد خاکی ۴۰۰ هزار متر مکعب است، افزود: این کانال، آب را از سد قدیمی و باران‌های موسمی و فصلی به سمت سد خاکی هدایت می‌کند.

این مسوول ابراز کرد: تاکنون ۱۲۵ هزار متر مکعب عملیات خاک برداری و ۱۳۰ هزار متر مکعب عملیات خاکریزی آن انجام شده است.

اله‌بداشتی با بیان اینکه پوشش این سد از نوع ژنومرم است، خاطرنشان کرد: حجم بتن سازی این سد ۲۶۰ متر مکعب و حجم بتن پوششی آن ۱/۴۵۰ متر مکعب بوده است.

رییس سازمان بسیج سازندگی قزوین توضیح داد: ژنومرم یک محفظه از جنس پلاستیک است که از نفوذ آب به لایه های پایینی محافظت و آب را مانند یک بادکنک در خود نگهداری می‌کند.

وی ابراز کرد: آب ها ناشی از باران و آب‌های سطحی و جاری در فصول زمستان و بهار در این مخزن جمع آوری می‌شود و از طریق کانال پایین دست به زمین‌های کشاورزی هدایت می‌گردد.

این مسوول اضافه کرد: این مخزن می‌تواند زیرساخت مناسب را برای کارهای ورزشی، پرورش ماهی و گردشگری ایجاد کند و همچنین زمینه ای برای ایجاد اشتغال جوانان روستایی باشد.

اله‌بداشتی تصریح کرد: این مخزن آب مورد نیاز یک سال کشاورزی را برای آبیاری نوین در زمین‌های زیر کشت تامین کند.

رییس سازمان بسیج سازندگی استان اظهار کرد: باتوجه به مشکلات بحران آب؛ اگر منابع آبی را به درستی مدیرت کرده و بحث بحران آب را پشت سر بگذاریم می توانیم علاوه بر کشاورزی در عرصه های تولید ملی نیز موفقیت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه با توانمندسازی روستاها می‌توانیم زمینه اشتغال پایدار را ایجاد کنیم گفت: این پروژه با سرعت و دقت نظر لازم و بدون هدررفت اعتبارات استانی انجام شده و می تواند زمینه ساز بازگشت مردم از شهر به روستا باشد.

وی در خصوص تفاوت سدهای آبی و خاکی توضیح داد: سد آبی از نظر جغرافیایی بین دو لایه کوه قرار می گیرد و از و سازه های بتنی و میلگرد با هزینه های بسیار بالایی استفاده می‌شود اما در این سد خاکی سعی کردیم از تمام امکانات منطقه استفاده کنیم و از هدررفت اعتبارات بپرهیزیم.

این مسوول تصریح کرد: بخشی از این اعتبارات از منابع ملی و بخش دیگر نیز از طریق دستگاه های اجرایی تامین شده است.

اله‌بداشتی با اشاره به نقش سپاه پاسداران به عنوان دستگاه اجرایی در این پروژه افزود: سپاه پاسداران سعی کرده با استفاده از ماشین آلات و دستاوردهای خود در جهت کاهش هزینه ها برآید.

رییس سازمان بسیج سازندگی قزوین گفت: مبلغ ۳۶۰۰ میلیون تومان اعتبار بدون در نظر گرفتن ژنومرم، برای پروژه در نظر گرفته شده است.

وی در انتها گفت: در حال پیگیری هستیم که از  ژنومرم داخلی استفاده کنیم تا علاوه بر تامین آن بتوانیم در زمینه حمایت از کالای داخلی نیز گامی موثر برداریم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار