«تورم» تک رقمی شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 105945
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۳:۵۵
شاخص : رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور کاهش تورم یکساله و تک رقمی شدن آن را تایید کرد.

به گزارششاخص نیوز، مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور را در خرداد ماه امسال منتشر کرد.
براساس این گزارش، شاخص کل قیمت کالا و خدمات مصرفی (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در خرداد ماه امسال عدد ۲۲۴٫۲ را نشان می دهد که نسبت به ماه گذشته پنج دهم درصد افزایش داشته است.
افزایش شاخص کل نسبت به خرداد ماه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) ۶٫۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل از آن (۶٫۸) کاهش نشان می دهد.
همچنین درصد تغییرات این شاخص (نرخ تورم شهری) در ۱۲ ماه منتهی به خردادماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹٫۵ درصد بوده که نسبت به اردیبهشت ماه پارسال (۱۰٫۲ درصد) کاهش یافته است.
همچنین شاخص گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نیز در خرداد ماه امسال به رقم ۲۶۰٫۱ رسید که نسبت به ماه قبل از آن یک درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی نیز به عدد ۲۵۷٫۴ رسید که نسبت به ماه قبل از آن یک درصد رشد داشته است.
بر اساس این گزارش، شاخص گروه اصلی «خوراکی ها» نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳٫۸درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم ۱۲ ماهه این گروه ۷٫۵ درصد است.
شاخص گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴٫۲ درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷٫۵ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه پارسال (۸٫۴) کاهش یافته است.
شاخص گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در خرداد‌ماه امسال به رقم ۲۱۱٫۸ رسید که سه دهم درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می دهد؛ میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶٫۹ درصد بوده و نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۰٫۴ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه پارسال(۱۱ درصد) کاهش یافته است.

همچنین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با ارایه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور با یادآوری اینکه نرخ تورم در سه سال گذشته روند کاهنده داشته است، اظهار داشت: کاهش تورم یکساله و تک رقمی شدن آن موفقیت بزرگی است.
وی ادامه داد: نرخ تورم نقطه به نقطه نیز از ۶٫۸ درصد در اردیبهشت ماه به ۶٫۱ درصد در خرداد ماه تقلیل یافت.
نوبخت ابراز امیدواری کرد که بزودی گزارشی از روند رشد اقتصادی کشور به نمایندگان مجلس ارایه کند.
وی در عین حال افزود: البته آمار رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم سال گذشته حاکی از رشد مثبت ۲ درصدی است که نسبت به یک درصد سالیانه و نیز نسبت به منفی ۶٫۸ درصد در ابتدای سال ۱۳۹۲ قابل پذیرش است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • ممنوع التدریس کردن اساتید منتقد نباید به یک سنت تبدیل شود
 • ایجاد ۲۲هزار اشتغال در سال گذشته/ کوچکترین اعتراض کارگری در استان نداشتیم
 • نرخ رشد اقتصادی کشور قابل قبول نیست/ قدرت خرید مردم باید افزایش یابد/ وضعیت کنونی شایسته ملت ایران نیست
 • قراردادهای سفید امضاء ،گریبان‌گیر جامعه کارگری استان/ بدهی‌های تامین اجتماعی به علوم پزشکی مردم را با مشکل مواجه کرده است
 • برخی کارگران در قزوین ۳۰ماه حقوق نگرفته‌اند/ ۳هزار نفر در استان متقاضی حمایت سازمان بهزیستی هستند
 • لزوم توجه ویژه دولت به محرومان/ بیشترین مراجعات به نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات کارگری است
 • ۲ ملی پوش والیبال استان در مسابقات آسیایی
 • وزیر کار به قزوین سفر می‌کند
 • برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی به مناسبت دهه کرامت در استان/ ۵۵ هزار خادم و خادمیار در سطح کشور فعالیت‌ می‌کنند
 • بیش از ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • ساماندهی بیماران روانی و مزمن در سطح استان/ ۴۹  واحد مسکن برای خانواده‌های دو معلول به بالا احداث می‌شود
 • کشف بیش از ۱۰ هزار پاکت سیگار قاچاق در قزوین
 • آخرین اخبار