توزیع ۴۰۰ هزار نهال در بین باغداران قزوینی/ کاشت نهال در ۸۰۰ هکتار از اراضی استان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95546
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۹
به مناسبت روز درختكاري صورت مي گيرد؛
شاخص : مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: توزیع حدود ۴۰۰ هزار نهال در بین مردم و باغداران و همچنین کاشت نهال در ۸۰۰ هکتار از اراضی از جمله برنامه‌های پیش بینی شده است.

علی اکبر اسدالهی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین صبح امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به تمهیدات پیش بینی شده در هفته منابع طبیعی، اظهار کرد: بعضی اقدامات به طور اختصاصی از سوی سازمان‌ها و برخی برنامه‌های دیگر با همکاری دستگاه‌های مربوط برای این هفته در نظر گرفته شده است.

این مسئول برنامه های روز ۱۵ اسفند را حضور در منزل سه شهید مدافع حرم، اجرای نمادین مراسم درختکاری با همکاری شهرداری و حضور مسئولان استانی و جمعی از مردم در پارک ملاخلیلا  عنوان کرد.

وی اعلام کرد: توزیع حدود ۴۰۰ هزار نهال در بین مردم و باغداران و همچنین کاشت نهال در ۸۰۰ هکتار از اراضی توسط سازمان از جمله برنامه‌های پیش بینی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  با اشاره به اینکه در حال حاضر میانگین سرانه فضای سبز استان ۲۰۰ متر بوده که بسیار کم است گفت: کاهش آلودگی، جذب آب و تامین سفره‌های زیر زمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، ایجاد فضای تفریحی و ایجاد انگیزه در مردم از دیگر مزایای درختکاری است.

این مسئول هدف از اجرای این برنامه‌ها را ترویج  فرهنگ حفظ منابع طبیعی دانست و افزود: در سال گذشته حدود ۶۴۳ بهره بردار آموزش دیده اند و برنامه بیابان زدایی برای مسئولین، جوامع محلی و مردم صورت گرفته و حفظ و بهره برداری اصولی از منابع و اراضی در دست اقدام است.

اسدالهی تشریح کرد: در حوزه فرسایش خاک شرایط بهتری نسبت به سایر استا‌ن‌ها داریم ولی وضعیت بیابان زایی، برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی، رها شدن زمین‌های کشاورزی به دلیل کم آبی و استفاده بیش از حد ظرفیت مراتع استان در شرایط نگران کننده‌ است.

وی با بیان اینکه قطع درختان در جنگل‌ها چشم گیر نبوده، افزود: امسال شرایط بهتری نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

اسدالهی تاکید کرد: پرهیز از ریختن زباله‌های تجدید ناپذیر، استفاده از زغال برای ساخت آتش و کنترل آن باعث می‌شود کمتر شاهد آتش سوزی اراضی باشیم.

وی با اشاره به اینکه مناطق بد منظر زیبنده جامعه اسلامی نیست، اضافه کرد: آموزه‌های دینی بر حفظ درختان و گونه‌های جانوری تاکید کرده و توجه به این موضوع سبب الگو پذیری سایر کشور‌ها می‌شود.

انتهای پیام /۷۰۰/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار