توسعه بیابانی استان قزوین خطر ریزگردها را جدی می‌کند
کد خبر: 109078
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱:۱۴
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی:
شاخص : نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر هر چه سریع‌تر به فریاد توسعه بیابانی مناطق استان نرسیم، دیری نخواهد پایید که ریزگردهایی مشابه استان خوزستان را تجربه می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، داوود محمدی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی روز گذشته در آئین تودیع و معارفه‌ مدیرکل محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه دغدغه‌های زیادی در زمینه زیست محیطی وجود دارد، اظهار کرد: مشکلات حوزه آب کشاورزی و شرب استان قزوین بسیار جدی است.

وی افزود: طی تمهیداتی در نظر گرفته شده تا حدود ۶۰میلیون متر مکعب آب شرب از سد طالقان به قزوین منتقل شود تا مشکل ۱۴ شهر و ۲۰۰ روستا را رفع کند.

محمدی در ادامه گفت: مشکل آب کشاورزی همچنان پابرجاست و با اینکه ذخیره آب به مقدار کافی وجود دارد اما کشاورزان از منابع آبی راضی نیستند.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کمبود آب، استفاده بی رویه و حفر چاه‌های غیر مجاز موجب تبدیل شدن بخش زیادی از دشت استان به بیابان شده است.

۴۰۰ هکتار درختکاری در جهت حل مشکل سیمان آبیک انجام می‌شود

رییس مجمع نمایندگان اضافه کرد: اگر در وقت مناسب به فریاد این مناطق نرسیم، دیری نخواهد پایید که ریزگردهایی مشابه استان خوزستان را تجربه می‌کنیم.

وی اذعان داشت: ۳۰ سال بود که سیمان آبیک عوارض آلایندگی پرداخت نمی‌کرد اما از سال ۹۲ با پیگیری‌های انجام شده عوارض را گرفته ایم اما این برای رفع مشکلات مردم کافی نیست.

محمدی با اشاره به اهمیت آلایندگی‌ها در حوزه استقرار صنایع به ویژه سیمان آبیک و نیروگاه شهید رجایی، افزود: ایده خوبی مطرح شده که در حال پیگیری است و بخشی هم به اجرا رسیده، بنا شد تا منابع طبیعی و محیط زیست و شهرداری آبیک در کاری مشترک ۴۰۰ هکتار زمین را درختکاری کنند.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سوخت مازوت در نیروگاه شهید رجایی از سال گذشته ممنوع شد اما نگران هستیم در زمستان به دلیل کمبود سوخت گاز به سوخت مازوت برگردد که باید تمهیدات لازم دیده شود.

بودجه استان باید بازتالیف شود

رییس مجمع نمایندگان ادامه داد: امیدواریم مناطق شکار ممنوع استان با هدف حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری به مناطق حفاظت شده تبدیل شود.

وی تاکید کرد: مناطق الموت، طارم و کوهین جذابیت‌های بسیار خوبی برای گردشگری و جذب توریست دارند که باید به کمک محیط زیست به یک منطقه مطلوب و جذاب برای گردشگران تبدیل شود.

محمدی با اشاره به کافی نبودن بودجه استان، گفت: در گذشته به استان کم لطفی شده و در زمان استان شدن به دلیلی شرایط خاصی که وجود داشت بودجه مناسب زیربنایی دریافت نشده است.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: شاهد هستیم اکثر مدیران در امور مجموعه و اجرای پروژه‌ها با مشکل مواجه هستند که بازتالیف بودجه استان باید یکی از مباحث مهم در زمان سفر رییس جمهور باشد.

این مسئول در پایان گفت: خیلی از مشکلاتی که داریم به واسطه همجواری با استان‌های تهران و البرز است و استان قزوین به دلیل شاهراه مواصلاتی خیلی از هزینه‌ها را تحمل می‌کند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار