توضیحات عراقچی درباره "مکانیزم ماشه" - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64331
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۹:۱۸
شاخص : معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه تاکید کرد: هرجا که احساس کنیم، طرف مقابل تعهدات خود را نقض کرده، برگشت پذیری در برنامه ما بلافاصله خواهد بود.

به‌گزارش سرویس سیاسی شاخص،موضوع بازگشت‌پذیری تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل (مکانیزم ماشه) که در متن جمع‌بندی مذاکرات و قطعنامه‌ اخیر شورای امنیت نیز بر آن تأکید و تصریح شده، به یکی از مهمترین موارد مورد اشاره منتقدان تبدیل شده است.

در این میان نکته‌ای قابل تأمل و جالب در قطعنامه اخیر شورای امنیت وجود دارد. طبق بند ۱۱ اجرایی قطعنامه اخیر شورای امنیت، هر کدام از دولت‌های عضو برجام موضوعی را به‌عنوان عدم پایبندی به تعهدات وفق برجام مطرح کند، شورای امنیت باید ظرف ۳۰ روز قطعنامه‌ای جدید برای ادامه لغو ۶ قطعنامه قبلی صادر کند و در غیر این صورت طبق بند ۱۲ اجرایی قطعنامه اخیر تمام ۶ قطعنامه‌ قبلی و تحریم‌های مندرج در آن که طبق قطعنامه اخیر لغو شده بودند، به‌صورت خودکار و اتوماتیک دوباره اعمال می‌شوند.

با این تفاسیر، بندهای ۱۱ و ۱۲ اجرایی قطعنامه اخیر شورای امنیت گویای این است که اگر ایران نیز به‌عنوان یکی از دولت‌های عضو برجام موضوعی را به‌عنوان مصداق عدم پایبندی آمریکا و هر یک از کشورهای عضو ۱+۵ مطرح کند، شورای امنیت باید ظرف ۳۰ روز قطعنامه جدیدی را برای ادامه لغو ۶ قطعنامه قبلی تصویب کند و در غیر این صورت قطعنامه‌ها و تحریم‌های قبلی مجدداً اعمال می‌شود.

سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، در این‌باره اظهار داشت: قطعنامه را باید با توافق با هم نگاه کنیم؛ بحث بازگشت‌پذیری از توافق شروع می‌شود و در آن یک روند ۶۰ روزه پیش‌بینی شده است.

وی برهمین اساس افزود: این موضوع باید در ابتدا در کمیسیون مشترک و بعد در اجلاس وزاری خارجه ایران با ۵+۱ و سپس در یک شورای مشورتی سه نفره مطرح شود. در واقع باید این مراحل طی شود تا به قطعنامه شورای امنیت برسد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای تصریح کرد: طبیعی است که اگر ایران شاکی باشد، پس از طی این مراحل اگر به شورای امنیت برسد، ایران دیگر منتظر تصمیمات شورای امنیت نخواهد بود چون تصمیمات شورای امنیت به اعضای آن مربوط می‌شود.

عراقچی با تاکید براینکه ما هرجا که احساس کنیم، طرف مقابل تعهدات خود را نقض کرده، برگشت پذیری در برنامه ما بلافاصله صورت خواهد گرفت، گفت: این بازگشت پذیری اگر برای آنها مستلزم رفتن به شورای امنیت و طی آن روند است، برای ما می‌تواند فوری و پس از ۳۰ روی اتفاق بیفتد.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:تسنیم

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • ممنوع التدریس کردن اساتید منتقد نباید به یک سنت تبدیل شود
 • ایجاد ۲۲هزار اشتغال در سال گذشته/ کوچکترین اعتراض کارگری در استان نداشتیم
 • قراردادهای سفید امضاء ،گریبان‌گیر جامعه کارگری استان/ بدهی‌های تامین اجتماعی به علوم پزشکی مردم را با مشکل مواجه کرده است
 • نرخ رشد اقتصادی کشور قابل قبول نیست/ قدرت خرید مردم باید افزایش یابد/ وضعیت کنونی شایسته ملت ایران نیست
 • برخی کارگران در قزوین ۳۰ماه حقوق نگرفته‌اند/ ۳هزار نفر در استان متقاضی حمایت سازمان بهزیستی هستند
 • لزوم توجه ویژه دولت به محرومان/ بیشترین مراجعات به نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات کارگری است
 • ۲ ملی پوش والیبال استان در مسابقات آسیایی
 • برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی به مناسبت دهه کرامت در استان/ ۵۵ هزار خادم و خادمیار در سطح کشور فعالیت‌ می‌کنند
 • بیش از ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • ساماندهی بیماران روانی و مزمن در سطح استان/ ۴۹  واحد مسکن برای خانواده‌های دو معلول به بالا احداث می‌شود
 • کشف بیش از ۱۰ هزار پاکت سیگار قاچاق در قزوین
 • کشف بیش از ۱۷۰ دام غیر مجاز به ارزش ۹۰ میلیون تومان در استان
 • آخرین اخبار