توطئه ای که توسط معاویه کلید خورد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 62763
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۴ - ۴:۴۷
شاخص : ايجاد خوارج در زمان اميرالمؤمنين(ع) يك توطئه‌اي بود كه توسط معاويه كليد خورد و شروع شد و امروزه عواملي كه دين نداشته و اعتقادي به افكار خوارج ندارند آمده‌اند خوارجي با شكل و رفتار جديد ايجاد كرده و اين افراد را به اين سو و آن سو مي‌كشانند.

به گزارش سرویس سیاسی شاخص، حجت الاسلام دکتر محمود مقدمی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی تبیین با برشمردن بعضی از علل شهادت حضرت علی (ع)  کج فهمی در دین را یکی از دلائل به شهادت رساندن حضرت دانست و گفت: ابن‌ملجم‌ها دین را درست درک نکرده و با کج فهمی‌ها  خود برای به شهادت رساندن حضرت امیر(ع)  بسیج شدند.

وی با بین این که این افراد در طول تاریخ زیاد بوده‌اند ادامه داد: یکی دیگر از علل به شهادت رسیدن حضرت علی(ع) بودن افراد پس پرده که با نقشه وحیله‌های خود، این افراد کج فهم و نادان را منحرف کرده و مسیر به شهادت رساندن حضرت را طراحی و مشخص می‌کردند.
مدیر کل فرهنگی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه، حضرت علی(ع) را  شهید در راه عدالت دانست و تصریح کرد: حضرت تمام تلاش خود را برای استقرار عدالت در جامعه به کار گرفت ولی متأسفانه افراد آن جامعه تحمل عدالت حضرت را نداشته و با او مخالفت کرده و حضرت را به شهادت رساندند.
عضو کانون طلوع، پستی و ناآگاهی انسان‌های آن زمان را به عنوان یکی از دلائل به شهادت رساندن حضرت امیر(ع) نام برد و اظهار داشت: این ناآگاهی افراد باعث شد تا آن‌ها در جریانی که معاویه برنامه‌ریزی کرده بود قرار بگیرند و حضرت را به شهادت برساند.
حجت الاسلام مقدمی با اشاره به استقامت حضرت علی(ع) بر روی حق و کوتاه نیامدن از آن، گفت: معامله نکردن حضرت(ع) با باطل که مصداق آن معاویه بود زمینه‌های شهادت حضرت علی (ع) را فراهم کرد.
وی با بیان این که افرادی که علم به انحراف خود داشته و بدانند مسیری که دارند می‌روند اشتباه است می‌توان آن‌ها را هدایت و از مسیر اشتباه باز گرداند، ادامه داد: اما افرادی مثل خوارج که به خاطر کج فهمی خود، برداشت اشتباه و ناصحیح از دین داشته امکان هدایت این افراد بسیار کم بوده و این‌ها بر فهم اشتباه خود پافشاری می‌کنند.
دکتر مقدمی با اشاره به این که حضرت علی (ع) افراد زیادی را برای بحث به سوی خوارج فرستاد و تا وقتی که این‌ها دست به شمشیر نبرده بودند حضرت (ع) با آن‌ها از راه گفتگو وارد می‌شد، ابراز داشت: با روشن‌گری بسیاری از چیزها حل خواهد شد و ما باید تا جایی که امکان دارد روشن‌گری کنیم.
عضو کانون طلوع، با انتقاداز بعضی برنامه‌های اختلاف افکن که جلوگیری از این کارها عاملی می‌باشد برای روشن‌گری، گفت: بعضی  شیعیانی که قدرت تشخیص وظیفه در موقعیت‌های حساس را ندارند کارهایی انجام داده که باعث تحریک و نپذیرفتن حق توسط طرف مقابل می‌شوند.
حجت الاسلام مقدمی با بیان این‌ که زمینه‌های تبلیغی ما  برای روشن‌گری کم می‌باشد اظهار داشت: درست است که پیروزی نهایی با حق می‌باشد ولی هر کس که  بیشتر تلاش کرده و هزینه کند موفق خواهد بود که اکنون متأسفانه دشمنان بیشتر از ما در کار تبلیغ سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
مدیرکل فرهنگی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه در پاسخ به این سؤال که حوزه‌های علمیه در ترویج معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام چقدر کار کرده‌اند، ابراز داشت: در جواب باید گفت انصافا خیلی زیاد ولی اما فاصله ما با جایگاه مطلوب زیاد می‌باشد که برای رسیدن به آن نقطه مطلوب باید بیش از این کار و تلاش کرد.
استاد حوزه، گفت: ایجاد خوارج در زمان امیرالمؤمنین(ع) یک توطئه‌ای بود که توسط معاویه کلید خورد و شروع شد و امروزه عواملی که دین نداشته و اعتقادی به  افکار خوارج ندارند آمده‌اند خوارجی با شکل و رفتار جدید ایجاد کرده و این افراد را به این سو و آن سو می‌کشانند.
حجت الاسلام مقدمی با بیان این که در زمان کنونی هم خوارج  نمی‌فهمند بازیچه دست چه کسانی شده‌اند، ابراز داشت: متأسفانه خوارج کنونی تفکراتی دارند که مخالف صریح  قرآن می‌باشد و آن‌ها می‌گویند باید با اسرائیل متحد شویم تا شیعه رشد نکند و شیعه را خطرناک‌تر از یهود و مشرکین می‌دانند.
عضو کانون طلوع، خوارج را انسان‌هایی احمق دانست که سریع فریب می‌خورند و حماقت این افراد ابزاری شده است که دشمنان اسلام برای اجرای نقشه‌های خود می‌توانند به راحتی از این افراد استفاده کنند و حماقت آن‌ها باعث می‌شود که این افراد جان و مال و ناموس خود را در مسیر اشتباه فدا کنند.
وی در پایان با اشاره به نقشه دشمن برای به انحراف کشیدن افراد در تمام دنیا  گفت: با روشن‌گری‌هایی که توسط علماء و رسانه‌ها در ایران انجام شده خوشبختانه جلوی مسیرهای انحرافی گرفته شده است.
انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار