ایران جانبی

» تولید زعفران؛ لبخند رونق را بر لبان کشاورز قزوینی نشاند/ از سرمایه دو میلیونی تا درآمد ۴۰میلیونی
کد خبر: 198939
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۸:۴۰
مصاحبه خواندنی شاخص با کارآفرین برتر؛
شاخص : بانوی کارآفرین برتر اسفرورینی گفت: اکنون چهار هکتار زمین زیر کشت دارم و خوشبختانه امروز هم علاوه‌بر تولید زعفران نیز در تولید پیاز آن هم به خودکفایی رسیدم به طوری که مازاد آن به فروش می‌رسد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، در عالم کارآفرینی افرادی هستند که “خواستن توانستن است” را از قاب شعار درآورده و در عمل به تصویر کشیده‌اند؛ نه اینکه کار آسانی باشد بلکه تمام سختی راه را به جان خریده‌اند تا به این نقطه برسند.

اگر در عرصه کارآفرینی و کسب و کار کمر همت و اراده نبسته باشیم باید مطمئن باشیم که هیچگاه به نقطه مطلوب نخواهیم رسید و از نیمه راه نفس کم می‌آوریم و کار را رها می‌کنیم.

کشاورزی معمولا عرصه‌ای است که شاخه‌های کارآفرینی در آن گسترده و متنوع بوده و کشاورزان از طریق راه‌های مختلف به این حوزه ورود می‌کنند؛ آن گونه که می‌توان گفت خاک و آب همیشه سخاوتمندانه برکت و روزی را به زحمتکشان این عرصه عطا می‌کنند.

فاطمه گروسی بانوی ۵۴ساله اسفرورینی است که اولین تولیدکننده زعفران در استان قزوین و دارای سابقه ۲۸ساله در این عرصه است.

این بانوی کارآفرین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار می‌کند: یک روز به طور اتفاقی کشت زعفران را در تلویزیون تماشا می‌کردم که به فکرم رسید تا این محصول را کشت کنم.

وی می‌افزاید: این مسئله را با همسرم درمیان گذاشتم که گفت این کار امکان‌پذیر نیست که گفتم “خواستن توانستن است” و خدا کمکم می‌کند؛ از طریق پسرخاله‌ام تعدادی پیاز زعفران را از مشهد آوردیم و کاشتیم.

 

*چهار هکتار زمین زیر کشت دارم

کارآفرین برتر قزوینی ادامه می‌دهد: وقتی پیازها را کاشتیم صبح روز بعد به سر زمین رفتیم و دیدم که کل زمین پر از گل است و هیچکس باورش نمی‌شد.

گروسی خاطرنشان می‌کند: خودم زمین کشاورزی نداشتم و کار را به طور آزمایشی در زمین‌های پدرم آغاز کردم که به من می‌گفت؛ مردم از گندم نان نخوردند تو می‌خواهی از گل نان بخوری؟

وی ادامه می‌دهد: به پدرم گفتم: پدرجان نان از آسمان می‌آید. سال بعد که محصولم به ثمر نشست پدرم گفت: سهم من را هم باید بدهی که گفتم: شما برو از گندم نان بخور من هم از گل نان می‌خورم!

کشاورز قزوینی بیان می‌کند: کشت زعفران را به طور آزمایشی از سال ۷۰ آغاز کردم و به کسی هم نگفتم که بعدها همه مطلع شدند، آن زمان در زمین پدرم کار می‌کردم اما به لطف خدا از درآمد زعفران توانستم خودم زمین خریداری کنم.

بانوی کارآفرین عنوان می‌کند: اکنون چهار هکتار زمین زیر کشت دارم و خوشبختانه امروز هم علاوه‌بر تولید زعفران نیز در تولید پیاز آن هم به خودکفایی رسیدم به طوری که مازاد آن به فروش می‌رسد.

گروسی می‌گوید: کارم فقط محدود به زعفران نیست و تولید عسل، کشت محصولات باغی، سبزیجات و تولید کشمش و سایر فرآورده‌های انگور را هم دارم که به عنوان زنبودار برتر هم در استان معرفی شدم.

*موفق به کسب برند ارگانیک شدم

وی تصریح می‌کند: زعفران ما هیچ نوع سم و کودی ندارد به طوری که موفق شدم اولین برند ارگانیک را در استان قزوین کسب کنم؛ همچنین سایر محصولاتی هم که تولید می‌کنیم ارگانیک است.

این بانوی کشاورز درباره نحوه کشت زعفران توضیح می‌دهد: ابتدا زمین و بستر کشت را با ماشین آلات کشاورزی آماده می‌کنیم و بعد از آن به وسیله نیروی انسانی و یا تراکتور پیازچه‌ها را در زمین می‌کاریم.

کارآفرین برتر استان قزوین اضافه می‌کند: کشت زعفران از برج پنج و شش آغاز می‌شود و اول آبان هم برداشت می‌کنیم؛ ما گل، گرده و پیازچه زعفران را می‌فروشیم.

گروسی با بیان اینکه  سالانه تا حدود ۴۰میلیون تومان درآمد دارد، می‌گوید: ما مشتری‌های بخصوصی داریم که از سایر استان‌ها برای خرید عمده مراجعه و خرید عمده دارند.

وی یادآور می‌شود: انگور، بادام، عناب، گل محمدی، آلومشهدی، کشمش، شیره، آبغوره، ترشیجات و عسل سایر محصولات تولیدی‌ام است و ۴۰ کندوی عسل دارم که سالی یک و حدود ۲۰۰ کیلو بار برداشت می‌کنم.

*مسئولین در اعطای تسهیلات یاری کنند

این بانوی کشاورز بیان می‌کند: سرمایه اولیه من ۲میلیون تومان بود که ابتدا کشت آزمایشی انجام دادم و بعد از آن هم ۱۲میلیون تومان تسهیلات دریافت کردم و وقتی دیدم که صرفه اقتصادی دارد این کار را ادامه دادم.

گرورسی می‌افزاید: حدودا ۱۵نفر در زمینه کشت زعفران به طور فصلی مشغول به کار می‌شوند که بیشتر فرزندان و نوه‌های خودم و اهالی اسفرورین هستند؛ همچنین همسرم هم همکاری می‌کند و کار را باهم پیش می‌بریم.

وی درباره انگیزه‌اش می‌گوید: همیشه بلندپرواز بودم و می‌خواستم که یک کار نمونه انجام دهم که خوشبختانه از کارم راضی هستم و چند نفر دیگر هم از این طریق مشغول به کار شده‌اند و اقتصاد خانواده‌های دیگر را هم تامین می‌کند.

کارآفرین برتر اسفرورینی خاطرنشان می‌کند: حتی تعدادی از کشاورزان هم از من الگوبرداری کرده‌اند و برای دیگران انگیزه ایجاد شده است و به همه به ویژه بانوان توصیه می‌کنم برای این کار اقدام کنند.

گروسی با بیان اینکه حدود هفت مرتبه به عنوان کارآفرین برتر استان انتخاب شده است، تصریح می‌کند: از مسئولین می‌خواهیم که در پرداخت تسهیلات طرح توسعه ما را یاری و کمک کنند که کشت زعفران گسترش یابد و بتوانیم در بسته‌بندی هم خودکفا شویم.

وی در پایان می‌گوید: زعفران گیاهی است که به کم آبی طاقت دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای کشت باشد به طوری که در سال فقط دو بار آبیاری نیازد دارد و برای شرایط خشکسالی بسیار مناسب است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار