تولید علم باید از انحصار دولت خارج شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 103018
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
سرپرست کمیسیون یونسکو در ایران:
شاخص : سرپرست کمیسیون یونسکو در ایران گفت: تولید علم یک کالای عمومی نیست که دولت فقط متولی آن باشد، علم باید در ایران درآمدزا باشد تا بخش خصوصی جهت ورود به آن ترغیب شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سعد الله نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو صبح امروز در همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران با چشم انداز بین المللی شدن که در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: بین المللی شدن دانشگاه ها دراولویت این سازمان است و قوانین بسیاری برای این کار وضع شده است اما متاسفانه در عمل موفق نیستیم.

وی تصریح کرد: امروز در فضای پسابرجام با در نظر گرفتن معیارها و اهداف خود باید گام‌های موثری در جهت این مسیر برداشته شود.

دین اسلام از ظاهر شدن در صحنه بین الملل و ارائه راهکارهای ملی و منافع بشری هراسی ندارد

نصیری قیداری با بیان اینکه یونسکو تاکید بر جهانی شدن دارد، خاطرنشان کرد: ثبت جهانی تمام آثار ملموس، ناملموس و استقبال یونسکو از این موضوع برای این است که همه کشورها در سطح بین الملل دیده شوند.

نصیری باورهای عقلی و اعتقادی را از الزامات جهانی شدن دانست و گفت: برای یادگیری و علم آموزی باید در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی حضور داشت و از نظر اعتقادی، جهانی شدن نباید با منظر علمی منافاتی داشته باشد.

وی تصریح کرد: دین اسلام از ظاهر شدن در صحنه بین الملل و ارائه راهکارهای ملی و منافع بشری هراسی ندارد و آن‌هایی که هراس ایجاد می کنند سوء نیت دارند.

سرپرست کمیسیون یونسکو اضافه کرد: جهانی شدن باید به عنوان یک مقدور و الزام راهبردی روز شمرده شود و زمانی که به این باور برسیم باید آن‌را عملی کنیم چراکه شعار دادن کافی نیست و باید با عمل همراه شود.

نصیری در ادامه توضیح داد: یونسکو براین باور است که موسسات آموزشی در خلال وظایف اصلی خود که پژوهش و آموزش است تمرکز بر فعالیتهای بین رشته ای و تفکر نقدانه و شهروندی را افزایش دهد چه بسا که این امر به پیشبرد توسعه پایدار،صلح، رفاه و تحقق حقوق بشر کمک خواهد کرد.

تعامل با کشورها نباید اصالت فرهنگی و هویت ایرانی را تغییر دهد

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها در حوزه اقتصاد و مسائل اجتماعی باید پاسخگو باشند، تشریح کرد: مراکز آموزش عالی نه تنها باید مهارت‌های لازم را ارائه دهند بلکه باید در برابر صلح و دفاع از حقوق بشر اهتمام ورزد.

سرپرست کمیسیون یونسکو با بیان اینکه یونسکو به عنوان بزرگترین شبکه جهانی ۱۹۵ عضو دارد، اذعان داشت: ۵ محور به عنوان راهکارهای اساسی باید برای فعالیتهای آموزشی در همه اولویت اعضاء قرار گیرد.

نصیری افزود: کشور ایران باید در حین یکپارچگی با کشور های دیگر تنوع فرهنگی و هویت خود را حفظ کند تا بتواند صلح و عدالت اجتماعی را داشته باشد.

لزوم تعامل بخش خصوصی و دولت برای تولید علم

وی یادآور شد: ایران باید در تعیین قوانین و کنوانسیون ها نقش داشته باشد و بتواند به تدوین ‌آن‌ها بپردازد.

سرپرست کمیسیون یونسکو در پایان تشریح کرد: تولید علم یک کالای عمومی نیست که دولت فقط متولی آن باشد لذا باید درآمدزا باشد تا بخش خصوصی به آن ترغیب پیدا کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار