تولید واکسن فصلی نوترکیب آنفلوآنزا/ واکسن هاری تست بالینی شد
کد خبر: 102166
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳
شاخص : رئیس انستیتو پاستور ایران از پروژه مشترک این ارگان و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) خبر داد و گفت: بنا داریم پروژه تحقیقاتی تولید واکسن فصلی نوترکیب آنفلوآنزا را به نتیجه برسانیم.

به گزارش شاخص نیوز، مصطفی قانعی امروز در حاشیه جشنواره علمی تحقیقاتی، علوم پزشکی باقرالعلوم سپاه در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت کشور در زمینه تولید واکسن ها عنوان کرد: ما اکنون در تولید این واکسن ها در حال تغییر شکل از حالت قدیم به تولید واکسن های نوترکیب هستیم.

وی با اشاره به یکی از همکاری های مشترک بین انستیتو پاستور و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) گفت: قرار است واکسن نوترکیب آنفلوآنزا را به صورت مشترک تولید کنیم. این واکسن یک نوع واکسن فصلی است که امسال سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده نوع خاصی از واکسن ویروس آنفلوآنزا را استفاده کنیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: تاکنون برای واکسن آنفلوآنزا ویروس را از شرکتی دریافت می کردیم و آن را در تخم مرغ به تولید می رساندیم اما اکنون برای تولید واکسن های نوترکیب نیازی به تخم مرغ نیست.

قانعی افزود: تکنولوژی جدیدی در واکسن های نوترکیب اعمال می شود که بعد از یک بار واکسینه شدن، بدن علیه همه ویروس ها فعال می شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اظهارداشت: اکنون تولید این واکسن به صورت یک پروژه تحقیقاتی است و قابلیت تولید نیز دارد.

وی در خصوص واکسن تب مالت اظهارداشت: این واکسن به شیوه نوترکیب تولید خواهد شد. چرا که ما در کشور از دانش تولید آنها عقب نیستیم و قابلیت تولید و تجاری سازی آن را داریم.

به گفته قانعی واکسن های نوترکیب اکنون در حد تحقیقات هستند و هنوز به بازار وارد نشده اند.

رئیس انستیتو پاستور ایران در خصوص واکسن های هاری که در دو نوع انسانی و دامی وجود دارند، گفت: زیرساخت تولید واکسن های انسانی تهیه شده و قرار است بعد از انجام تست های بالینی به تولید برسند.

وی در خصوص واکسن های هاری دامی اظهار داشت: همچنین زیرساخت تولید این واکسن اکنون در حال تغییر است تا با زیرساخت جدید، حجم تولید را بالا ببریم و مشکلات را در این زمینه برطرف کنیم.

قانعی اظهارداشت: تولید واکسن های دامی از نوع خوراکی،کاری است که باید شروع کنیم؛ توانایی ساخت این نوع واکسن در کشور ما وجود دارد و امیدواریم که مراحل تولید این نوع واکسن را آغاز کنیم.

منبع: خبرگزاری  مهر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • ممنوع التدریس کردن اساتید منتقد نباید به یک سنت تبدیل شود
 • قراردادهای سفید امضاء ،گریبان‌گیر جامعه کارگری استان/ بدهی‌های تامین اجتماعی به علوم پزشکی مردم را با مشکل مواجه کرده است
 • نرخ رشد اقتصادی کشور قابل قبول نیست/ قدرت خرید مردم باید افزایش یابد/ وضعیت کنونی شایسته ملت ایران نیست
 • برخی کارگران در قزوین ۳۰ماه حقوق نگرفته‌اند/ ۳هزار نفر در استان متقاضی حمایت سازمان بهزیستی هستند
 • لزوم توجه ویژه دولت به محرومان/ بیشترین مراجعات به نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات کارگری است
 • برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی به مناسبت دهه کرامت در استان/ ۵۵ هزار خادم و خادمیار در سطح کشور فعالیت‌ می‌کنند
 • بیش از ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • ساماندهی بیماران روانی و مزمن در سطح استان/ ۴۹  واحد مسکن برای خانواده‌های دو معلول به بالا احداث می‌شود
 • کشف بیش از ۱۰ هزار پاکت سیگار قاچاق در قزوین
 • کشف بیش از ۱۷۰ دام غیر مجاز به ارزش ۹۰ میلیون تومان در استان
 • آخرین اخبار