تولید ۷۰ درصد مواد شوینده کشور در قزوین/ ۶۵ معدن استان به مزایده گذاشته می‌شوند/ مس طارم نمونه موفق بخش خصوصی در کشور - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59627
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۲:۴۴
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین:
شاخص : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین با بیان اینکه 7 کارخانه بزرگ مواد شوینده در استان مشغول فعالیت هستند، گفت: 70 درصد مواد شوینده کشور در قزوین تولید و صادر می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، علی پرزحمت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین پیش از ظهر امروز در نشست با جمعی از اصحاب رسانه استان با اشاره به کارگروه رفع موانع ابلاغی دولت اظهار کرد: این دستورالعمل در ۲۸ اردیبهشت ماه ابلاغ شده که دارای ۴۰ ماده می‌باشد و نیازمند تصویب آیین‌‍‌‌‌‎نامه است.

وی با بیان اینکه ۳ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در استان در حال فعالیت هستند، گفت: طبق آمار گمرک استان، قزوین در سال گذشته بیش از ۳۸۰ میلیون دلار صادرات داشته است و در حال حاضر بهترین بازار برایعرضه و صادرات تولیدات داخلی کشورهای همسایه همانند عراق می‌باشند.

پرزحمت افزود: ۷۰ درصد مواد شوینده کشور در قزوین تولید و صادر می‌شود و ۷ کارخانه بزرگ مواد شوینده در استان مشغول فعالیت هستند.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین با تاکید بر اینکه در سال ۹۳؛ در بخش اصناف ۱۱۴ هزار بازرسی و نظارت داشتیم، عنوان کرد: خوشبختانه ما جزء استان‌هایی هستیم که رتبه‌بندی خوبی در کنترل قیمت‌ها و مبارزه با گران‌فروشی و قاچاق داریم.

این مسئول در ادامه از گذاشتن ۶۵ معدن استان برای مزایده خبر داد و گفت: این اتفاق برای اولین بار در چند سال اخیر انجام خواهد شد.

وی با اشاره به بحران کم‌آبی در کشور و استان قزوین اذعان داشت: از این رو برای ادامه کار واحدهای صنعتی همانند فولاد که بسیار آب‌بر است با محدودیت روبرو هستیم و باد به سمت صنایع های‌تکنولوژی، نانو و صنایع ترکیبی روی بیاوریم.

پرزحمت خاطرنشان کرد: طرح‌های نیمه‌تمام که پیشرفت فیزیکی دارند در اولویت کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دارند و طرح‌های غیرفعال و مشکل‌دار واگذار خواهند شد.

وی ابراز کرد: در بخش تجارت خارجی از ۳۰ رایزن از سایر کشورها دعوت به عمل آمده است که گروه‌بندی می‌شوند و کارخانه‌ها و بازرگانان را با این افراد ارتباط خواهیم داد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین اضافه کرد: آمارگیری از شرکت‌های صنعتی در حال انجام است و واحدهای تولیدی با توجه به ظرفیت و تولیدی که دارند از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد رتبه‌بندی می‌شوند.

این مسئول با بیان اینکه ما در بحث تولید کاشی در کشور مدعی هستیم، تصریح کرد: قزوین دومین تولید کننده کاشی در کشور است و شرکت آپاداناسرام بزرگترین خط تولید را در کشور داراست و بیش از ۲۰ درصد کاشی‌های کشور در قزوین تولید می‌شود.

 شرکت آبگینه نیازمند معرفی مدیر دولتی است

پرزحمت با اشاره به تشکیل ستادی در قوه قضاییه برای حمایت از سرمایه‌گذاری گفت: طبق دستورالعمل این ستاد، دولت برای واحدهای صنعتی که با توجه به امکانات دچار سوء مدیریت شده و آغاز به کار نمی‌کنند مدیر دولتی انتخاب خواهد کرد و برای نمونه ما پیشنهاد کردیم که برای شهرک صنعتی برلیان و شرکت آبگینه مدیر دولتی معرفی کنند.

وی با اشاره واحدهای تولیدی خصوصی موفق عنوان کرد: مس طارم سفلی از جمله این واحدهای موفق است که به تازگی کارگاه فرآوری نیز در کنار این معدن راه‌اندازی شده است و این اولین بار است که بخش خصوصی در این زمینه فعالیت می‌کند و امیدواریم در شهریور ماه بتوانند بارگذاری را به انجام برسانند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین افزود: در معدن مس طارم بخش خصوصی خود به تنهایی تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و قرار است ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کند.

این مسئول ادامه داد: در سال گذشته از معدن مس طارم استخراج شده و بیش از ۱۰ هزار تن فرآوری محصول صورت گرفته است، بیشاز ۷۰ درصد نیروها بومی هستند و این واحد تولیدی بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار