تیشه‌ای که به ریشه خورد/ معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین برکنار شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 120319
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳
شاخص : نگاه قزوین نوشته است: من این روزها تحت فشار هستم؛ این نقل قولی است که گفته می‌شود در دیدار استاندار با یک عضو مجلس خبرگان پشت درهای بسته روی زبان فریدون همتی نشسته است.

به گزارش شاخص، “تیشه به ریشه!” عنوان مطلب تحلیلی است که نشریه نگاه قزوین یکماه پیش درباره برکناری معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین در چند ماه مانده به انتخابات ۹۶ منتشر کرد.

نگاه قزوین نوشته است: “من این روزها تحت فشار هستم”. این نقل قولی است که گفته می‌شود در دیدار استاندار با یک عضو مجلس خبرگان پشت درهای بسته روی زبان فریدون همتی نشسته است.

استانداری که فقط چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری۹۶، به نظر می‌رسد زیر منگنه چهره‌های افراطی و تندروی اردوی اصلاحات در قزوین قرار گرفته‌است ؛ آنها که در هر شرایطی ساز خود را می‌نوازند و به دنبال ارنج نیروهای منتسب به خود هستند.

این‌بار احتمالا یک نیروی خودی باید از معادلات حذف شود؛ معاون سیاسی و امنیتی استاندار که قرار است نقش رییس ستاد انتخابات استان قزوین را در ماه‌های پیش رو ایفا کند، بیش از ماه‌های گذشته سیبل شده است.

ایوب رحیمی،  فرماندار دولت اصلاحات در بویین زهرا و از یاران قدیمی قدرت اله علیخانی به اتهام میانه‌روی حالا روی لبه تیغ منتقدان قدم می زند.

کافی است کمی فلاش بک بزنیم؛ سابقه دوستی مرد شماره دو ساختمان سرداران با شیخ خیارجی به سال‌ها قبل برمی‌گردد. آن هنگام که شیخ،  نماینده بویین زهرا در بهارستان بود و رحیمی سکان فرمانداری این شهرستان را در دست داشت.

مرد الموتی اما ذاتا از کاراکتری افراطی و دردسرساز برخوردار نیست و با استراتژی تعامل توانسته بیش از سه سال استان سیاست زده قزوین را به دور از نزاع ها و درگیری‌های دیپلماتیک قرار دهد.

سیاستمدار مورد وثوق مرتضی روزبه، اولین استاندار دولت اعتدال که پس از آمدن استاندار جدید با فراست فریدون همتی به کار خود ادامه داد و با تکیه بر مشی خود هرگز آتشبارها را به سوی یک جناح یا طیف خاص نگرفت.

حقیقت آن است که رحیمی سرد و گرم چشیده‌تر از این حرف هاست و خوب می داند در جامعه معاون سیاسی و امنیتی باید در راستای استیلای آرامش گام بردارد و به وظایف تعریف شده با همان خونسردی خاص خود عمل کند.
این اما به مذاق آنها که دوست دارند هر روز معاون سیاسی امنیتی استاندار را در قالب گلوله آتش ببینند و نفرات نزدیک به خویش را با سرعت بیشتری پشت میزهای حساس قرار دهند، خوش نمی آید.

همان‌ها که روزی تاکتیک دوری از افراط و تفریط داود محمدی نماینده قزوین را برنتافتند و روز دیگر برای سالار قاسمی، اثربخش‌ترین چهره انتخاباتی حسن روحانی در قزوین پیغام و پسغام فرستادند و پوست خربزه را زیر پای مدیر کل آموزش و پرورش قرار دادند؛ حالا در ضد حمله‌ای جدید با فشار بر مرد ایلامی به تغییر معاون سیاسی و امنیتی وی می اندیشند تا شاید از این نمد کلاهی برای روزهای ملتهب پیش رو بسازند و فرمان را بیشتر از این حتی(!) در دست بگیرند.

در این میان شنیده شده به دنبال مقاومت استاندار، طیف تندرو از اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی خواسته تا به هر ترتیب ممکن، فریدون همتی را به تغییر دست راست خود و به تعطیلات فرستادن او که علیرغم دیدگاه‌های روشن، با تکیه بر منطق هرگز پنجه در پنجه اصولگرایان نیفکنده راضی کند.

همه این‌ها در حالیست که به واسطه نزدیکی به موسم پر از قیل و قال انتخابات، استانداری قزوین بیش از هر زمان دیگر به آرامش نیاز دارد و بی‌شک برخوردهای قهری و احساسی در این مقطع حساس می‌تواند پیامدهای ناگواری در پی داشته باشد.

باید منتظر ماند و دید استاندار که به نظر می رسد  تحت فشار اتمسفر شکل گرفته از سمت گروهی خاص قرار دارد،  به خواسته کسانی که هیچ علاقه ای به خرق عادت ندارد و در تمام فصول به جنجال در مسیر رسیدن به مطالبات خود فکر می‌کنند وقعی می نهد یا پیه همه ترکش‌ها را بر تن می‌مالد و از معاون سیاسی امنیتی خود که بی اغراق در مدت تصدی خود از هر گونه گرد و خاک سیاسی پرهیز کرده دفاع خواهد کرد؟

اتفاقی که روزگاری از سوی مرتضی روزبه رخ داد و البته تاوان ایستادگی ستایش برانگیز وی خروج از درهای استانداری و رونمایی از دومین استاندار دولت تدبیر در پهنه استان قزوین بود!

و اما امروز رحیمی رفت …

با تمام تحلیل های موجود،  امروز خبری به سرعت در شبکه‌های مجازی استان پیچید؛ سید سعید شاهرخی معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین شد؛ فردی که تا قبل از این به عنوان معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی لرستان مشغول بود.

البته برخی خبرهای رسیده حکایت از این دارد که این فرد، گزینه هیچ یک از جریان‌های اصلاح طلب و حامی دولت در استان نیست و حتی با اعتراضات گسترده و جمع آوری طومار توسط نیروهای بومی لرستان جهت برکناری مواجه شده بود.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

برچسب ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار