تیغ آفتاب، زبان روزه ، ازدحام جمعیت و دریافت سبدمشقت بار کالا+تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61629
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸
بی تدبیری در توزیع دور دوم سبدهای حمایتی دولت؛
شاخص : اختلاف و عدم رعایت عدالت در پرداخت به خانوارها از جمله مواردی است که نشان از عدم رفع مشکلات و ناهماهنگی موجود در طرح توزیع بسته های حمایتی دولت دارد.
به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، چند روزی است که از آغاز توزیع سبد حمایتی دولت می گذرد براساس این طرح مقرر بود اقشار کم درآمد جامعه از جمله اعضای کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی مشمول دریافت سبد کالا باشند.

اما واقعیت امر گواه بر چیز دیگری است، برخی اقشاردیگر نیز از این سبد کالا استفاده می کنند. علاوه بر آن اختلاف و عدم رعایت عدالت در پرداخت به خانوارها از جمله مواردی است که نشان از عدم رفع مشکلات و ناهماهنگی موجود در طرح توزیع بسته های حمایتی دولت دارد.

IMG_0004

 این قصه “سبد کالا” سر دراز دارد دولت در هر مرحله توزیع این بسته حمایتی نه تنها نتوانسته مشکلات موجود در شناسایی افراد کم درآمد جامعه را مرتفع بلکه در سیستم پرداخت براساس تعداد افراد خانوار نیز دچار چالش هایی است که نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

IMG_0003

خانوارهای اهوازی مشمول دریافت سبد کالای ماه رمضان دولت از ساعات ابتدایی صبح تا بعدازظهر با توجه به گرمای هوای بالای ۵۰ درجه و با زبانی روزه در صف های طولانی جهت اخذ سبد کالای خود در انتظاربه سر می برند.

IMG_0020

به همین منظور در چهارمین روز از توزیع سبد کالای حمایتی دولت در محل توزیع این سبد کالا حاضر شدیم در این میان با خانوارهایی برخورد داشتیم که از توزیع ناعادلانه این سبد حمایتی گله مند بودند.

IMG_0023

روشی که برای توزیع سبد کالا در نظر گرفته شد شارژ کارت الکترونیکی بانکی متصل به یارانه است ،سرپرستان خانوار مشمول با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد ،سبد کالای خود را دریافت می کنند ،لذا افراد مشمول می‌توانند با کارت بانکی یارانه به فروشگاه‌ رفاه شهر اهواز مراجعه کرده و مطابق موجودی واریز شده به کارتشان اقدام به خریداری اقلام مورد نیاز خود کنند.

نکته ای که موجبات نارضایتی بسیاری از مشمولین سبد کالا حمایتی دولت در ماه رمضان را فراهم کرده این نکته بود که اعتبار واریز شده در کارتهای خانوارها متفاوت است به گونه ای که برای برخی خانوارهای ۴ نفره مبلغ ۹۰هزارتومان واریز و برای یک خانوار دو نفره ۱۲۰ هزار تومان واریز شده ،این مورد نه تنها در یک خانوار بلکه چندین و چند خانوار تکرار شده بود.

یکی از اعضای خانواده دو نفره اهوازی در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرد که کارت بنده ۱۲۰ هزار تومان شارژ شده و تا میزان همان مبلغ امکان خرید برای ما موجود می باشد و از طرف دیگر خانوار ۴ نفره دیگری اعلام کرد جهت چهار نفر خانوار مبلغ ۹۰ تومان واریز شده است نمی دانیم معیار و میزان دولت برای واریز ها چگونه بوده است.

عده ای از خانوارهای کم درآمد نیز بر این باور بودند اگر دولت بنا دارد که دست ما نیازمندان را بگیرد چرا راضی به ادامه این روند توزیع سبد کالا و صف های طولانی در این هوای گرم و با زبان روزه است؟آیا مسئولین تا بحال برای لحظه ای خود را جای ما فرض کرده اند؟ آیا خود راضی به دریافت چنین بسته ای در چنین شرایطی هستند ؟دولت بهتر است با واریز مبلغ سبد کالا در کارتهای یارانه امکان برداشت از خودپردازها رافراهم کند نه اینکه ما را مجبور به حضور در صفهای چندین ساعته کنند.

مساله ای که بیشتر از همه اقشار کم بضاعت را دچار سرگردانی کرده عدم پاسخگویی به این مشکلات است با توجه به اینکه متولیان توزیع این بسته حمایتی نیز پاسخی در مقابل پرسش های مردم ندارند.

IMG_0005

یکی از متولیان دریافت کارت یارانه و ارائه فیش خرید به متقاضیان سبد کالا در گفتگو با خبرنگار ما گفت : متاسفانه در این مرحله از توزیع یارانه شاهد ناهماهنگی های زیادی بودیم یکی از موارد نداشتن دستورالعمل جهت توزیع سبد کالا جهت اطلاع از میزان دقیق شارژ کارت های خانوارها بر اساس تعداد خانوار جهت خرید است.

وی ادامه داد:شاهد ناهماهنگی در مبالغ موجود در کارت های خانوارها هستیم که این مورد اعتراض بسیاری خانوارها را در پی داشته و پرسش در این باره باعث شلوغی در محل دریافت کارت ها شده است.

وی افزود : مورد دیگر اینکه بنا بود این سبد کالا فقط جهت اقشار کم درآمد من جمله کمیته امداد و بهزیستی باشد اما متاسفانه شاهد این هستیم که برخی افراد حقوق بگیر دولت نیز در این مرحله مشمول دریافت سبد کالا هستند و با مراجعه کارتشان شارژ و امکان خرید برایشان فراهم است.

IMG_0041

نکته قابل توجه اینکه دولت پیش از این اعلام کرده بود که از محل حذف یارانه نقدی اقشار ثروتمند جامعه، اعتبار توزیع سبد امنیت غذایی را افزایش داده و مشمولان جدیدی را اضافه خواهد کرد اما  نه تنها هیچ گونه افزایشی در کار نبود بلکه اختلاف در مبالغ واریزی که حکایت از نبود سیستم مشخص و عدم تنظیم برنامه مدون را شاهدبودیم.

IMG_0049

انتظار می رود دولت با توجه به تجربه چندین باره در توزیع  سبد کالا در میان اقشار کم درآمد جهت حفظ کرامت مردم برنامه بهتری  تدوین کند تا مشقت مردم برای دریافت سبد  کالا کمتر شود انتظار مردم از دولت آن است که طرح با تدبیر و پختگی بیشتری اجرا شود تا عدالت و کرامت مردم رعایت شود.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:دانا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار